11 Chlouba i hrozba

Nejen tank. Rusové vytasí i další převratné vojenské novinky

, NOVÉ

Nový tank T-14 Armata nebude jediná převratná novinka ve výzbroji ruské armády, kterou se pochlubí Moskva 9. května na Rudém náměstí. „Přehlídku vítězství“ pořádá Rusko již řadu let, ovšem ta letošní bude opravdu výjimečná. A to hlavně kvůli šestici nových typů obrněných vozidel, které se na ní představí. Byť nejspíš půjde často i o modely, které nejsou úplně dotažené.

Vojenskou přehlídku netrpělivě očekává komunita vojenských znalců a fandů, kteří již týdny zkoumají a analyzují první neoficiální fotky a videa nových obrněnců.

Ruské ministerstvo obrany spustilo k přehlídce zvláštní internetovou stránku, která obsahuje i seznam a pořadí techniky na přehlídce i s fotografiemi. U novinek ale snímky jen poodhalují roušku tajemství, tedy klíčové prvky ještě zakrývají celty.

Největší pozornost přitahuje tank T-14. „Jedná se o radikální odklon od tradiční ruské konstrukční školy, která se snažila vytvářet kompaktní vozidla s malou siluetou. Tank T-14 je ale obrovský a svými rozměry se plně vyrovná západním typům, a proto lze předpokládat, že i z hlediska odolnosti bude T-14 opravdu špičkový,“ uvedl pro Echo24.cz vojenský a bezpečnostní analytik Lukáš Visingr.

Čtěte také: Moskva ukázala nový tank, zatím z části zahalený

Kromě Armaty, která jako první tank nové generace budí největší zájem, se v Moskvě ukáže nové těžké bojové vozidlo pěchoty T-15 na stejném podvozku. „Má jeden neobvyklý rys, a sice motor přesunutý dopředu, což samozřejmě zlepšuje odolnost proti útoku zepředu,“ vysvětlil Visingr s tím, že Rusko nyní evidentně přikládá ochraně vojáků vyšší důležitost než dříve.

Na přehlídce se ukážou i střední bojová vozidla série Kurganěc-25 – pásový obrněný transportér a bojové vozidlo pěchoty. Od platformy Armata se liší tím, že je menší a dokáže plavat. Zatím jsou podle Visingra známa dvě vozidla s tímto základem, a sice obrněný transportér a bojové vozidlo pěchoty.

Obrněnce Bumerang, Koalicija – další ruské novinky

Další novinkou bude osmikolový obrněný transportér Bumerang, jenž má také schopnost plavat. Představí se i samohybná houfnice 2S35 Koalicija-SV, která disponuje novým zcela automaticky fungujícím nabíjecím systémem s vyšší rychlostí palby. „A to jde dokonce ještě o tu konvenčnější podobu projektu Koalicija-SV, protože první prototyp měl celkem dvě hlavně,“ doplnil analytik Visingr.

Kromě těchto zcela nových vozidel se objeví i několik typů techniky, které se dostaly do výzbroje ruské armády teprve nedávno. Jedná se například o obrněné automobily ve verzích Tajfun-K a Tajfun-U, vytvořené na základě kamionů Kamaz a Ural. Na Rudé náměstí vyjede také mobilní mezikontinentální raketa Jars, představující další vývoj rakety Topol-M, od níž se údajně odlišuje zlepšenou schopností pronikat protiraketovou obranou.

Čtěte také: Rusko má zbraň na ovládnutí Arktidy: plovoucí jadernou elektrárnu

Klíčovým prvkem většiny nových bojových vozidel se jeví dálkové ovládání zbraňových modulů. To umožňuje lépe ochránit posádku, protože je celá umístěna v lépe pancéřované korbě. „Osádka je kompletně oddělena od zásob střeliva, a tudíž má vyšší šanci přežít eventuální zásah a explozi,“ zmínil vojenský a bezpečnostní analytik.

Současně ale toto řešení klade zvýšené nároky na složité elektronické a optické systémy. Zaostávání v této oblasti Rusko až donedávna řešilo dovozem, jak svědčily například francouzské přístroje pro noční vidění v nových tancích T-90 a modernizovaných T-72.

Jedni novou techniku chválí, druzí pochybují

Někteří experti předpokládají, že dotažení vývoje a odstranění „dětských nemocí“ zejména nového tanku T-14 potrvá ještě několik let. Ke skeptickým hlasům se přidává také Visingr. Připouští, že nová technika sice může vypadat působivě, ale v této chvíli se podle něj jedná nanejvýš o prototypy, ne-li pouze polo-makety a demonstrátory. „Neoficiální zprávy mluví o horečném spěchu při jejich výrobě, aby se to do přehlídky vůbec stihlo, a také o tom, že na prvních zkouškách přehlídky některá vozidla chyběla i proto, že pro ně prostě ještě nebyly vycvičené osádky,“ zdůvodnil své pochybnosti Visingr.

Nicméně jiní odborníci se domnívají, že Rusko díky mohutným investicím do zbrojení v posledních letech už vzpomínané zaostávání dohnalo. „Na nahrazení dovozu jsme začali pracovat už v letech 2008 až 2010, kdy jsme přijali program rozvoje zbrojního průmyslu… s podrobným harmonogramem náhrady dílů, které se dovážejí z Ukrajiny a zemí NATO a Evropské unie,“ řekl poslancům premiér Dmitrij Medveděv. Připomněl, že Rusko loni zvýšilo státní zakázky pro zbrojovky z předloňských 1,5 bilionu rublů na více než 1,9 bilionu (z asi 714 miliard Kč na asi 900 miliard Kč podle aktuálního kurzu, rubl však během loňského roku silně oslabil).

Přehlídky se má zúčastnit více než 16 500 vojáků, 201 kusů vojenské techniky a 143 letadel a vrtulníků. Ruské ministerstvo obrany podle agentury TASS počítá také s účastí čestných jednotek z desítky spřátelených států: Arménie, Ázerbájdžánu, Běloruska, Číny, Indie, Mongolska, Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Srbska a Turkmenistánu.

Čtěte také: Ruské superletadlo. Převeze tanky kamkoli do 7 hodin

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.