Úspěšný protest malých obcí. Smlouvy zveřejňovat nebudou (zatím)

Úspěšný protest malých obcí. Smlouvy zveřejňovat nebudou (zatím)
Jan Farský Foto: Wikipedie
2
Domov
Sdílet:

Více než 300 obcí už podepsalo petici, v níž odmítají své zapojení do registru smluv. Ten počítá s tím, že smlouvy uzavřené veřejnou správou nebudou platné do té doby, než se zveřejní na internetu. Starostové malých obcí, kteří se obávají nárůstu administrativy a možných postihů za případné chyby, si ale zřejmě mohou oddechnout. Ústavně-právní výbor totiž souhlasí s výjimkou, která jim dává dvouletý odklad.

O registru smluv se ve sněmovně debatovalo v pátek. Kromě poslanců dorazili i zástupci Sdružení místních samospráv a Svazu měst a obcí. Všichni shodně podporovali odložení účinnosti zákona pro malé obce o dva roky. Hlavním důvodem byly obavy z nárůstu práce či možného chybování při zadávání údajů do registru.

To je třeba případ starostky obce Vysoké Studnice Arnoštky Ženčákové. Její obec má čtyři stovky obyvatel a ona tu sama zajišťuje veškerý chod. Je neuvolněnou starostkou, kterou obecní úřad ve Vysokých Studnicích zaměstnává jako účetní. Teď by jí přibyla i starost o registr smluv. Ženčáková se neobává časové náročnosti, smluv obec mnoho neuzavírá. Strach jí ale nahánějí případné chyby.

„Když špatně zveřejníte jako starosta malé obce smlouvu, tak je neplatná. A jsou z toho další spory a problémy,“ vysvětluje starostka, která spolu s desítkami dalších podepsala petici proti registru smluv.

Dva roky klid. Pak do registru

Nicméně po pátku to vypadá, že si starostové malých obcí mohou oddechnout. V ústavně-právním výboru, který má registr smluv na starost, totiž prošel konsensuální návrh, aby malé obce dostaly dvouletý odklad pro vstup do registru. A co jsou to vlastně malé obce? Podle poslanců obce 1. a 2. stupně, tedy obce s pověřeným obecním úřadem a menší.

„Je to kompromis. Pozměňovací návrh pana poslance Chvojky jsme odsouhlasili právě kvůli strachu některých menších obcí z nárůstu administrativy nebo možných chyb. Dva roky jsou dostatečná doba, aby se registr zajel a malé obce se na něj připravily,“ řekl deníku ECHO24.cz předkladatel zákona a starosta Semil Jan Farský (TOP 09 a STAN).

Ten ale zároveň odmítl, že by s registrem byla spojená výrazná administrativa, která by obce mohla zatěžovat. Poslanci totiž zároveň zvedli ruku pro změnu, který zavádí 50 tisícový limit pro vkládání objednávek a faktur do registru. Co bude pod touto hranicí, vkládat se nemusí.

„Obec se zhruba tisícovkou obyvatel vydá za rok jen několik faktur nad 50 tisíc korun. Semily jsou devítitisícové město, mají 400 smluv ročně, což jsou asi dvě smlouvy na jeden pracovní den. Jde o deset minut práce. Nemuseli jsme přijímat nikoho navíc,“ vysvětluje. Slovenská zkušenost s registrem zase podle něj ukázala, že chyby úředníků se při vkládání do registru téměř nevyskytují.

Úlevu pro malé obce musí ještě společně s celým návrhem zákona odsouhlasit plénum Poslanecké sněmovny. Kdy, to zatím není jasné. Výbor totiž v pátek doporučil Farskému, aby svůj návrh ještě probral s jednotlivými ministerstvy a připravil komplexní změnu.

Více o vypjatém jednání výboru čtěte: 'Předstíráme boj s korupcí. Kdo nesouhlasí, je hned korupčník'

Sdílet:

Hlavní zprávy