14 Filmové ceny

Oscara pro nejlepší film má Spotlight, poprvé se dočkal DiCaprio

, FOTOGALERIE UVNITŘ

Vítězným filmem 88. ročníku udílení Oscarů cen Americké filmové akademie se stalo novinářské drama Spotlight, které v noci na dnešek zvítězilo nad favorizovaným filmem REVENANT Zmrtvýchvstání. Ten však proměnil nominace v dalších hlavních kategoriích, když podruhé za sebou získal Oscara za nejlepší režii Mexičan Alejandro González Iňárritu a poprvé v životě se pozlacené sošky dočkal herec Leonardo DiCaprio. Oscara pro nejlepší neanglicky mluvený film získal maďarský snímek Saulův syn z prostředí nacistického vyhlazovacího tábora v Osvětimi.

Vítězný snímek Spotlight vypráví o týmu reportérů z listu Boston Globe, kteří se dlouhodobě metodicky věnovali kauze zneužívání dětí v katolické církvi.

Iňárritu získal Oscara již podruhé za sebou, loni triumfoval se svým snímkem Birdman. Dvorní kameraman mexického filmaře Emmanuel Lubezki na Oscara dosáhl dokonce potřetí za sebou. Loni pozlacenou sošku dostal za film Birdman, předloni za Gravitaci.

Zodpovězena byla také možná nejdiskutovanější tajenka oscarového večera. Svého prvního Oscara nakonec skutečně – na pátý pokus získal 41letý Leonardo DiCaprio, který ve Zmrtvýchvstání ztvárnil hlavní roli lovce kožešin, odsouzeného zemřít v drsné přírodě Jižní Dakoty první poloviny 19. století. DiCaprio porazil například Matta Damona (snímek Marťan) nebo britského kolegu Eddieho Redmaynea, který se zaskvěl v životopisném filmu Dánská dívka.

DiCaprio, který se angažuje v boji proti změně klimatu, využil děkovné řeči k připomenutí tohoto tématu. „Změna klimatu je reálná, je to obrovské nebezpečí. Nesmíme zahálet. Neberme tuto planetu jako samozřejmost. Já tuto cenu také neberu jako samozřejmost,“ prohlásil oceněný.

Zlatou sošku za hlavní ženskou roli získala herečka Brie Larsonová za snímek Room.

Svého prvního Oscara za nejlepší hudbu získal legendární italský skladatel Ennio Morricone za hudbu k filmu Osm hrozných režiséra Quentina Tarantina. Na jejím vzniku se podíleli členové Českého národního symfonického orchestru (ČNSO).

Viditelně dojatý sedmaosmdesátiletý Morricone proměnil až svou celkově šestou nominaci na Oscara v dané kategorii. V roce 2006 ale dostal čestnou cenu Akademie filmového umění a věd.

Tarantino a Morricone se loni setkali v Praze, kde Ital začal natáčet hudební doprovod pro Tarantinův nový western. Skladatel si pro soundtrack vybral orchestr, se kterým absolvoval turné po Evropě.

Na letošním udílení Oscarů cen se prosadila také australská akční sci-fi Šílený Max: Zběsilá cesta. Má na kontě šest Oscarů především v technických kategoriích – za nejlepší kostýmy, za nejlepší výpravu a dekorace, za nejlepší masky, střih, zvukové efekty a zvuk.

Oscar pro nejlepší herečku ve vedlejší roli náleží Švédce Alicii Vikanderové za ztvárnění role manželky dánského transsexuálního malíře Einara Wegenera ve filmu Dánská dívka. Oscara pro nejlepšího herce ve vedlejší roli převzal Mark Rylance z filmu Most špiónů. Na trofej tak nedosáhl například Sylvester Stallone, který ve filmu Creed opět ztvárnil legendárního boxera Rockyho Balbou.

Oscarovou ceremonií provázel 51letý komediální herec Chris Rock. V úvodním proslovu bagatelizoval údajnou rasovou nevyváženost Oscarů a diskriminaci v Hollywoodu. Rock sám má africké kořeny.

Údajná rasová diskriminace se stala jedním z hlavních témat letošních Oscarů hned po lednovém oznámení nominací. Mezi 20 nominovanými herci totiž figurovali už druhý rok po sobě výhradně běloši. Nedaleko Dolby Theatre kvůli tomu před slavnostním udílením demonstrovaly desítky lidí v čele se známým černošským aktivistou a reverendem Alem Sharptonem.

Rock nevyslyšel výzvu některých svých kolegů, aby se provázení slavnostním večerem vzdal. „Jestli chcete černé nominované, musíte mít černé kategorie,“ řekl Rock. „Je Hollywood rasistický? To si pište, že je. Ale to není ten rasismus, který znáte z dětství,“ prohlásil moderátor. Jak dodal, v tomto případě nejde o nějaký bojkot, ale „chceme, aby měli černí herci stejné příležitosti, to je všechno“. Slavnostní večer bojkotovala řada osobností tmavé pleti, jako jsou režisér Spike Lee, herec Will Smith či jeho manželka a herečka Jada Pinkettová Smithová.

I letošní ročník Oscarů si připomněl některé zesnulé osobnosti filmového světa. Byl mezi nimi i český kameraman Miroslav Ondříček, který zemřel loni 29. března a v 80. letech byl nominován na Oscara za snímky Ragtime a Amadeus.

Filmy a tvůrci, kteří získali cenu americké Akademie filmových umění a věd (Oscara) za rok 2015:

Nejlepší film: Spotlight – producenti Michael Sugar, Steve Golin, Nicole Rocklinová a Blye Pagonová Faustová, režie Thomas McCarthy

Režie: Alejandro González Iñárritu – REVENANT Zmrtvýchvstání

Herec v hlavní roli: Leonardo DiCaprio – REVENANT Zmrtvýchvstání

Herečka v hlavní roli: Brie Larsonová – Room

Herec ve vedlejší roli: Mark Rylance – Most špiónů

Herečka ve vedlejší roli: Alicia Vikanderová – Dánská dívka

Neanglicky mluvený film: Saulův syn – Maďarsko, režie László Nemes

Nejlepší animovaný film: V hlavě – režie Pete Docter a Ronaldo Del Carmen

Kamera: Emmanuel Lubezki – REVENANT Zmrtvýchvstání

Původní scénář: Josh Singer a Tom McCarthy – Spotlight

Scénář podle předlohy: Charles Randolph a Adam McKay – Sázka na nejistotu

Hudba: Ennio Morricone – Osm hrozných

Nejlepší píseň: Writing‘s On The Wall – hudba a text Jimmy Napes and Sam Smith; Spectre

Výprava a dekorace: Colin Gibson a Lisa Thompsonová – Šílený Max: Zběsilá cesta

Kostýmy: Jenny Beavanová – Šílený Max: Zběsilá cesta

Masky: Lesley Vanderwaltová, Elka Wardegaová a Damian Martin – Šílený Max: Zběsilá cesta

Střih: Margaret Sixelová – Šílený Max: Zběsilá cesta

Zvuk: Chris Jenkins, Gregg Rudloff a Ben Osmo – Šílený Max: Zběsilá cesta

Zvukové efekty: Mark Mangini a David White – Šílený Max: Zběsilá cesta

Vizuální efekty: Andrew Whitehurst, Paul Norris, Mark Ardington a Sara Bennettová – Ex Machina

Celovečerní dokument: Amy – režie Asif Kapadia

Krátkometrážní dokument: A Girl in the River: The Price of Forgiveness (Dívka v řece: Cena za odpuštění) – režie Šarmín Obaidová-Činojová

Krátkometrážní animovaný film: Historia de un oso (Medvědí příběh) – režie Gabriel Osorio Vargas

Krátkometrážní hraný film: Stutterer (Koktal) – režie Benjamin Cleary
,

Hesla: ,

Vážení diskutující, před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní či takové, které odporují obecné lidské slušnosti.