NOVÉ

Do Ameriky bez notebooku? Američané chtějí zakáz v kabinách letadel

,

Letecká doprava

Témata: , ,

S nepříjemným problémem se možná budou brzy potýkat cestující, kteří chtějí letět do Spojených států. Existuje možnost, že administrativa Donalda Trumpa zakáže používání notebooků a IT zařízení v kabinách dopravních letadel. Zprávu přinesla CNN.

Nařízení již existuje od března tohoto roku, týká se aerolinek, které létají z 10 letišť na Blízkém východě a v Africe. Cestující si mohou vzít do kabiny pouze smartphony, které jsou pochopitelně kontrolovány. Zda se podobné nařízení bude brzy týkat i evropských aerolinek, není zatím jisté. Americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti prý ale chce seznam rozšířit. Definitivní rozhodnutí zatím nepadlo.

Představitelé evropských aerolinek již očekávají, že k něčemu takovému dojde, je prý jen otázkou, co bude zavedeno a kdy. Nařízení již kritizovali zástupci leteckých společností z Blízkého východu a také bezpečnostní experti, podle kterých představuje riziko velké množství lithiových baterií v zavazadlovém prostoru, kde by mohly vyvolat požár.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dalším problémem je, že pokud by byl zákaz uveden v platnost, tak podle některých kritiků by si sami Američané museli zavést podobné nařízení pro lety z USA do Evropy. Američané však toto odmítají, protože jejich kontrarozvědka to nepovažuje za nezbytné.

Pokud by nařízení vstoupilo v platnost i pro Evropu, jednalo by se o komplikaci pro tisíce pasažérů denně. 40% veškerých zaoceánských cestujících směřuje do USA z Evropy, běžně v Americe přistane přes 350 letadel, z nichž mnoho patří americkým aerolinkám, za den. Letecké společnosti se zatím neúspěšně pokusily nalézt kompromisní řešení, které by spočívalo v důkladnějších prohlídkách zavazadel a cestujících.

Trumpova administrativa obhajuje nařízení tím, že podle tajných služeb jsou teroristé schopni ukrýt výbušniny do notebooků a dalších IT zařízeních.

Přejít na diskusi