Důkaz proti Schillerové

Důkaz proti Schillerové
Důkaz proti Schillerové Foto:

Jan Zatorsky

1
Komentáře
Petr Holub
Sdílet:

Náměstkyně Alena Schillerová se dočkala nevděčné role nástroje v souboji koaličních stran o ministerstvo financí. Větší roli než samotná Schillerová hraje otázka, jestli náměstkyně zdržovala, nebo nezdržovala prověrku korunových dluhopisů koncernu Agrofert, který patřil ministrovi financí Andreji Babišovi. Pokud zdržovala, pak se z pohledu premiéra Bohuslava Sobotky nemůže stát ministryní, až bude Babiš odvolán.

V tomto sporu se politici neváhají navzájem označovat za lháře a zatím žádná ze stran definitivně neustoupila. „Zcela kategoricky odmítám, že bych jakýmkoliv způsobem brzdila emise korunových dluhopisů,“ prohlásila v Lidových novinách sama náměstkyně. Přesto existuje přesvědčivý důkaz, že Schillerová zdržovala či zdržování tolerovala. Ministryní se podle premiérem nastavených pravidel stát nemůže.

Kontrola, o které se jenom mluví

Andrej Babiš je podezřelý, že se emisí a nákupem dluhopisů dopustil daňového úniku. Proto překvapí, že nechce případ přehledně vysvětlit. Místo toho politici hnutí ANO i finanční úředníci včetně Schillerové zaplétají případ dluhopisů a jejich kontroly do složitých smyček. V zásadě tvrdí, že Finanční správa firmy vydávající korunové dluhopisy kontroluje, dokonce uvádějí statistiku, podle níž v letech 2013–2017 proběhlo 233 kontrol. Přes občasné výkřiky, že finanční úřady dohlížejí na Agrofert pořád, nikdo jasně nepotvrdil, jestli kontrola dluhopisů v Agrofertu proběhla. Zřejmě však nebyla ani zahájena do 30. dubna letošního roku. Tehdy o tom podal svědectví mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka v Novinkách.cz. Prohlásil, že si finanční úřad až v poslední době vyžádal podklady ke korunovým dluhopisům, a dodal: „Ale není to tak, že by byla zahájena samostatná kontrola, která by měla samostatnou agendu, samostatné číslo jednací v uvozovkách řečeno,“ uvedl mluvčí. Ještě v pondělí náměstkyně Schillerová na přímý dotaz Českého rozhlasu nevysvětlila, jestli kontrola dluhopisů v Agrofertu už začala, anebo se dosud otálí. „Nemohu říct, jak je to u firem Andreje Babiše, jak je to u jiných firem. Ani to nevím,“ uvedla.

Politici i úředníci mlží a odkazují přitom na povinnost zachovat tajemství o daňových kontrolách. Ve dvou zdokumentovaných případech ovšem Finanční správa zřetelně a jednoznačně jakoukoli efektivní kontrolu korunových dluhopisů odmítla. Z toho lze usoudit, že žádnou neprovedla. Pokud by se do nějaké přece pustila, tak předem deklaruje, že nejvážnější podezření z daňového úniku bude ignorovat.

„V právním státě nemožné“

Finanční správa poprvé odmítla kontrolu 6. března, když na svém webu zveřejnila reakci na výroky exministra financí Miroslava Kalouska. Ten se v České televizi pozastavil nad tím, že Finanční správa při kontrolách korunových dluhopisů nevyužívá princip zneužití práva. Takovým zneužitím práva je případ, když daňový poplatník dělá kroky, jejichž hlavním účelem není deklarovaný ekonomický zájem, ale dosažení daňové výhody. To může být případ Agrofertu, který si půjčil od Babiše jeden a půl miliardy s vysokým úrokem, přitom nejde vyloučit, že tak učinil hlavně za tím účelem, aby mohl majiteli vyplácet nezdaněné výnosy.

Tuto pochybnost však Finanční správa podle sdělení na svém webu prověřovat nechce. Princip zneužití práva prý využívá, pokud jsou pro tento postup naplněny podmínky, a to prý není případ korunových dluhopisů Agrofertu. „Prostý nákup korunových dluhopisů není zpochybnitelný principem zneužití práva, protože tuto skutečnost měl racionální zákonodárce předpokládat. Pokud ji chtěl jakkoliv omezit, měl to učinit,“ stojí ve veřejně dostupném dokumentu. K tomu jeho autoři doplňují, že „bezbřehá aplikace zneužití práva není v právním státě možná“. Toto své tvrzení zdůvodňují jenom nepřesvědčivou interpretací jednoho judikátu Nejvyššího správního soudu.

O dva dny později odmítal kontrolu v Agrofertu se stejnými argumenty generální ředitel Finanční správy Martin Janeček. Učinil tak v emotivní debatě před poslanci rozpočtového výboru a podle ČTK prohlásil, že o zneužití práva jít nemohlo. Tehdy jeho obranu podpořila i náměstkyně Schillerová, která debatu označila za zpolitizovanou.

Janeček by se neodvážil zpochybňovat kontrolu Agrofertu, kdyby za ním náměstkyně nestála. I když rád mluví o nezávislosti Finanční správy, dobře ví, že závisí na ministrovi financí a pochopitelně také jeho náměstkyni odpovědné za daňovou agendu. Právě ministr může kdykoli navrhnout vládě jeho odvolání.  

 

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články