Voda jako zbraň. Islamisté ovládají šest z osmi hlavních přehrad

Taktika Islámského státu

Voda jako zbraň. Islamisté ovládají šest z osmi hlavních přehradNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Teroristická organizace Islámský stát, která ovládá území v Sýrii a Iráku, neuplatňuje svou sílu a kontrolu pouze pomocí samopalů a hrůznými popravami. Její silnou zbraní je také voda. V obou zemích ovládá na tocích Eufrat a Tigris šest z osmi strategicky a životně důležitých vodních nádrží a stále se pokouší získat i sedmou.

,,Na jednu stranu Islámský stát toky přehrazuje, tak aby získal a udržel vodu na jednom místě a v ostatních regionech způsobil sucho tím, že vesnice a komunity od zdroje života odřízne. Na straně druhé také zaplavuje oblasti, aby dostal jejich obyvatele pryč a zničil jim jejich domov,“ řekl v rozhovoru pro rozhlas Deutsche welle expert na konflikt a Islámský stát Tobias von Lossow z Berlínského Institutu pro mezinárodní a bezpečnostní záležitosti, podle kterého IS využívá přírodního zdroje jako zbraně.

Podle Lossowa se teroristická skupina kromě ozbrojených akcí orientuje také strategicky na ovládnutí hlavních vodních nádrží, které jsou pro obyvatele Iráku a Sýrie životně důležité. V současné době IS ovládá již 6 z 8 hlavních přehrad a kontinuálně napadá a snaží se získat i sedmou.

V syrském konfliktu není organizace jediná, která si důležitost základní tekutiny uvědomila, stejně ji zneužívají k ovládání lidí i ostatní válčící skupiny, ale podle Lossowa žádná tak systematicky a mohutně. V květnu 2015 ovládla IS přehradu na Eufratu v syrském Ramádí a díky tomu pak odřízla od vody hned pět provincií. ,,IS užívá v konfliktu vodu systematicky a konzistentně, a to nejrůznějšími způsoby.“ V roce 2014 zase využila získání vodní přehrady u města Falúdža, aby o vodu připravila irácké jednotky a pak i zaplavila oblasti u dolního toku, čímž přinutila na 60 tisíc lidí opustit své domovy.

Do teroristy ovládaných přehrad patří i ta největší v Iráku na řece Tigrid blízko města Mosul. Díky tomu, že ji v srpnu 2014 jednotky IS ovládly, teoreticky mohly vysušit převážnou část celého Iráku nebo možná hůře vyhodit nádrž do povětří, což by vyvolalo 20 metrovou vlnu, která by zaplavila rozsáhlá území a zabila kolem půl milionu lidí. Nedlouho po obsazení strategické přehrady však kurdské a americké jednotky nádrž znovu získaly pod svou kontrolu. Podle Lossowa však pokud nastane v budoucnu situace, že bude IS v úzkých, pokusí se o apokalyptické řešení a přehrady vyhodí do vzduchu.

Lossow v rozhovoru pro deník také poukázal na další nebezpečí, které z ovládnutí vody plyne, a to možnost vodu znečistit a způsobit otravu lidí. To IS udělala v prosinci 2014, kdy do vody v oblasti města Tikrít vypustila ropu.

Islámský stát není první kdo ve válce vodu jako zbraň využívá. Podobně se tak dělo například za druhé světové války v Belgii, kdy belgické město Niewpoort otevřelo přehradu na řece Yser a zaplavilo část Flander díky čemuž zastavilo postupující Němce. Podobně se pomocí vody pokusil bojovat i čínský opoziční vůdce Čankajšek proti Japoncům v 30 letech, kdy vyhodil do povětří nádrž, která připravila o život místo Japonců na 800 tisíc Číňanů.

Čtěte také: Islámský stát zabíjel v Bagdádu: 70 mrtvých, sto zraněných

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články