Zeman dal bílého lva čtyřem veteránům, Dukovi a Verheugenovi

Oslavy 28. října

Zeman dal bílého lva čtyřem veteránům, Dukovi a VerheugenoviAKTUALIZUJEME
Miloš Zeman Foto: REPROFOTO ČT
4
Domov
Echo24
Sdílet:

Nejvyšším státním vyznamenáním, Řádem bílého lva se letos prezident Miloš Zeman rozhodl vyznamenat šest osobností. Propůjčil jej čtyřem hrdinům z 2. světové války a pražskému arcibiskupovi Dominiku Dukovi. Prezident řád také na Pražském hradě udělil německému politikovi a eurokomisaři Günteru Verheugenovi. Zeman v projevu hovořil o kořenech české státnosti a s nimi spojených zásluhách lidí, které vyznamenává.

Všichni pomohli své zemi, řekl. O sporu kolem neocenění Jiřího Bradyho se nezmínil. Jako kořeny české společnosti Zeman jmenoval legionářskou a sokolskou tradici, tradici boje proti nacismu i tradici křesťanských hodnot. Připomněl Pražské jaro z roku 1968 i revoluci proti komunistické totalitě v roce 1989. Oceněné podnikatele spojil s tradicí baťovského podnikání. Malý a slabý kořínek české státnosti podle prezidenta vznikl v roce 2004 vstupem České republiky do Evropské unie. Vyzval také Evropskou unii, aby se vrátila ke svým kořenům jako společenství suverénních států.

Řád bílého lva si ve Vladislavském sálu na Pražském hradě převzal generál Jaroslav Klemeš, který byl v únoru 1945 vysazen v protektorátu v rámci Operace Platinum – Pewter. Klemeš je posledním žijícím výsadkářem, který byl do okupované země poslán z Velké Británie.

Stejné ocenění in memoriam obdržel také Karel Kuttelwascher, nejúspěšnější československý stíhací pilot druhé světové války, a Karel Janoušek, nejvyšší představitel československého letectva v zahraničí za druhé světové války. Řád bílého lva druhé třídy pak byl propůjčen Aloisi Dubcovi, jednomu z posledních českých pilotů, kteří létali v britské RAF.

Nejvyšší státní vyznamenání také Zeman předal českému primasi Dukovi, za jehož působení v čele pražského arcibiskupství se Pražský hrad dohodl s církví na majetkovém vyrovnání.

Jediným cizincem mezi novými držiteli Řádu bílého lva je Günter Verheugen, který za Evropskou komisi vedl rozhovory o vstupu Česka a dalších nových členů do Evropské unie.

Řád Tomáše Garrigua Masaryka obdržel in memoriam honorární konzul České republiky ve Švýcarsku Hanuš Holzer. Cenu in memoriam obdržel i starosta Vsetína a účastník protinacistického odboje popravený gestapem. Za prokázání mimořádné občanské statečnosti při ozbrojeném útoku v Uherském Brodě si ocenění vysloužil Jiří Nesázal. Cenu převzala také Eva Filipi, diplomatka a velvyslankyně ČR v Sýrii.

Vyznamenání získal i zpěvák a herec Daniel Hůlka, za zásluhy v oblasti umění. Ocenění obdržel i filmový režisér Juraj Jakubisko nebo in merorial filozof, historik a sociolog Pražského jara Karel Kosík.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články