Izrael při útoku v Gaze zasáhl školu OSN. Jsem zděšen, řekl Pan Ki-mun

Ofenzíva v Gaze

Izrael při útoku v Gaze zasáhl školu OSN. Jsem zděšen, řekl Pan Ki-munAKTUALIZOVÁNO 3
Svět
Echo24
Sdílet:

Nejméně 80 Palestinců dnes zahynulo při izraelských útocích na Pásmo Gazy. Nálet zasáhl i školu OSN, která slouží jako útočiště pro uprchlíky. O život přišlo nejméně 15 lidí a dalších 200 jich utrpělo zranění. Šéf OSN Pan Ki-mun uvedl, že je útokem zděšen. Konflikt si vyžádal již přes 800 obětí.

Jde už o čtvrtý případ, kdy se cílem izraelských útoků proti ozbrojencům z hnutí Hamas stalo zařízení OSN, do kterých se uchylují obyvatelé Pásma, aby se ukryli před boji.

Valerie Amosová, šéfka humanitárních aktivit OSN, dnes označila situaci civilistů v Pásmu Gazy za strašnou a katastrofální.„Ve školách OSN je k dnešku ukryto více než 118 tisíc lidí. Lidem dochází jídlo a i se zásobováním vodou začíná být problém,“ řekla BBC Amosová.

Čtěte také: Konflikt v Gaze z vesmíru. Astronaut vyfotil dráhy raket a výbuchy

Po většinu dne jsou domácnosti také bez elektřiny. „Situace v Gaze je hrozná, katastrofální,“ dodala Amosová. Amosová prohlásila že nikdo Izraeli neupírá právo na sebeobranu, avšak situace palestinských civilistů vyvolává velké obavy. 

Dále uvedla, že izraelská armáda vyčlenila 44 procent území Pásma Gazy jako nevhodné pro pohyb civilistů. Jedná se o pás území podél celé hranice, kde vojáci pátrají po tunelech, jež radikálové vyhloubili pod hranicí. Pásmo je úzký pás území u Středozemního moře rozkládající se na 360 kilometrech čtverečních. Hranici dlouhou 51 kilometrů na severu a na východě sdílí s Izraelem, jižní hranice se Egyptem měří 11 kilometrů. V Gaze žije na 1,8 milionu lidí. 

Čtěte také: Izrael v Pásmu Gazy podle OSN možná spáchal válečné zločiny

Z posledních 16 dní bylo již zabito přes 780 Palestinců a 35 Izraelců. Izrael ofenzivu zahájil 8. července s cílem dlouhodobě zastavit ostřelování země Hamase z Pásma Gazy. 7. července pak na území vyslal pozemní jednotky. Vojáci se snaží zničit raketový arzenál radikálů z Hamasu a objevili přes 30 tunelů ústících do Izraele a určených k útokům na Izraelce.

Izraelci tvrdí, že tunely jsou ve velké hloubce a většina z nich začíná v obytných čtvrtích Gazy, největší pak pod nemocnicí. Už dvakrát se našly rakety Hamasu ve školách OSN. To vše podle izraelských představitelů ohrožuje palestinské civilisty a odpovědnost za civilní oběti nese podle nich Hamas. 

Více zde: Izraelská ofenziva v Pásmu Gazy už má přes 300 obětí

Šéf OSN Pan Ki-mun uvedl, že je útokem zděšen. O život podle něj přišlo mnoho žen, dětí i zaměstnanců OSN. "Okolnosti jsou stále nejasné. Útok nicméně ukazuje, jak je důležité zastavit zabíjení a zastavit ho okamžitě," dodal generální tajemník OSN. Stejného názoru je i šéf americké diplomacie John Kerry. "Všechny strany musí ještě znásobit své úsilí, aby byli ochráněni civilisté," uvedla mluvčí ministerstva zahraničí USA. 

Americký ministr zahraničí John Kerry po jednodenní návštěvě odcestoval z Izraele bez dohody o příměří. Kromě Kerryho vyjednává o příměří i generální tajemník OSN Pan Ki-mun a egyptští prostředníci. Jeden z egyptských představitelů řekl, že by mohlo už o víkendu začít platit humanitární příměří, které umožní věřícím muslimům oslavit konec postního měsíce ramadánu.

Jeden z členů Kerryho delegace byl opatrnější, když řekl, že „informace o tom, že by příměří mohlo začít platit o víkendu, není přesná“. Kerry ve středu večer odcestoval z Izraele zpět do Egypta. Sdělil pouze, že se podařilo v jednáních o příměří pokročit. 

O humanitárním příměří jednal do noci také izraelský bezpečnostní kabinet. Ministr vědy a technologií Jaakov Peri po schůzce prohlásil, že v nejbližších dnech se vojsko z Pásma nestáhne. „I když bude v platnosti humanitární příměří, budeme dále hledat tunely,“ sdělil. 

Sdílet:

Hlavní zprávy