Bombardování zničilo zdravotnická zařízení v Aleppu

Válka v Sýrii

Bombardování zničilo zdravotnická zařízení v AleppuNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Provoz v nemocnicích v povstalecké části syrského města Aleppo musel být přerušen po náletech a útocích, které tam trvaly několik dní. Informovalo o tom ředitelství zdravotních služeb ve východním Aleppu a Světová zdravotnická organizace. Tyto útoky na nemocnice ostře odsoudil Bílý dům a vyzval Rusko k zastavení násilí.

„V důsledku zničení infrastruktury obyvatelé města, včetně dětí a starých mužů a žen, nemají přístup k základní zdravotní péči. Fakticky, oni byli ponecháni smrti,“ uvedl zástupce úřadu v prohlášení pro agenturu Reuters. Organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) tvrdí, že některá zařízení v obležených části Aleppa jsou stále v provozu, ale mnozí obyvatelé se bojí je používat kvůli trvalému ostřelování.

Nemocnice za poslední týden byly poškozeny bombami svrženými z vrtulníků a letadel, v pátek bylo zasaženo poslední zbylé lékařské zařízení. Po dřívějších útocích záchranáři dokázali obnovit jejich provoz, ale teď podle expertů je to těžší a téměř nemožné, protože se intenzita bombardování v posledních dnech zvýšila.

Opoziční aktivisté podle agentury AP uvedli, že sobotní počet obětí na životech je nejhorší od úterního obnovení náletů. Obyvatelé tvrdí, že město ničily další stovky dělostřeleckých granátů a desítky nových leteckých úderů.

Syrská státní televize v úterý oznámila, že cílem útoků byly „základny teroristů a sklady zásob“ v Aleppu. Představitelé Ruské federace také prohlásili, že jejich letectvo útočí v jiných částech Sýrie. Jak syrská vláda, tak Rusko popřely obvinění ze záměrných útoků na nemocnice a další civilní infrastrukturu během války.

Poradkyně amerického prezidenta pro otázky národní bezpečnosti Susan Riceová v reakci na události v tomto syrském městě podle agentury Reuters prohlásila, že Spojené státy útoky na nemocnice ve východním Aleppu „co nejostřeji“ odsuzují. „Neexistuje žádná omluva pro tyto ohavné činy,“ zdůraznila.

„Spojené státy se opět připojují ke svým partnerům… v požadavku neprodleného zastavení tohoto bombardování a ve výzvě Rusku k okamžitému omezení intenzity násilí a k usnadnění humanitární pomoci pro syrský lid,“ uvedla v prohlášení Riceová.

USA a jejich partneři požadují okamžitý konec bombardování, řekla rovněž Riceová a vyzvala Rusko k neprodlenému omezení násilí.

Odborník na dění v Sýrii Fabrice Balanche, který působí ve Washingtonu, řekl, že „je jasné, že se Damašek, Moskva a Teherán rozhodly rychle dobýt východní Aleppo, aby v lednu mohly nastupujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa postavit před hotovou věc“. Trump se dal slyšet, že nehodlá pokračovat v podpoře takzvané umírněné syrské opozice, protože se neví, kdo to vlastně je. USA by se podle něj měly zaměřit na porážku Islámského státu a najít společnou řeč se Syřany a jejich ruskými spojenci.

Již dříve Organizace spojených národů uvedla ve své zprávě, že ve skladech zásob brzo dojdou potraviny. Podle generálního tajemníka OSN Pana Ki-muna v podmínkách blokády v Aleppu žije více než 970 tisíc lidí a v říjnu jen 286 tisíc z nich dostali humanitární pomoc, protože se záchranáři nemohli dostat do východní části města.

Od začátku války v Sýrii v roce 2011 zemřelo už minimálně 300 tisíc lidí. Číslo se ale každým dnem zvyšuje. Město Aleppo je rozdělené na část kontrolovanou vládou a oblast ovládanou povstalci. V uplynulých měsících se stalo terčem intenzivních bojů. Ve východní části města uvázlo bez přístupu k zásobování přes 200 tisíc lidí. OSN dlouhodobě usiluje o dojednání mimořádného příměří, ale zatím se to nepodařilo.

Čtěte také: Svědectví lékaře z Aleppa: Amputace dětí na podlaze bez anestezie

Rusko a Sýrie dočasně pozastavily nálety na Aleppo

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články