NOVÉ

Nebudeme měnit migrační politiku, vzkazuje Maďarsko do Bruselu

,

Uprchlická krize

Témata: , ,

Maďarsko nebude měnit svou migrační politiku. Bruselu to vzkázala vláda premiéra Viktora Orbána jako odpověď na dopis Evropské komise související s řízením, které bylo s Maďarskem zahájeno v prosinci kvůli azylovému zákonu, jenž podle EK porušuje unijní předpisy.

Orbánův kabinet zavedl v říjnu přísná opatření, jimiž zastavil desítky tisíc migrantů proudících přes Maďarsko do západní Evropy. Součástí těchto kroků bylo postavení plotů na hranicích se Srbskem a Chorvatskem a také zpřísnění zákona upravujícího azylové řízení.

Komise pak v prosinci vyjádřila znepokojení nad tím, že při odvolání v azylovém řízení v Maďarsku není možné poukázat na nové skutečnosti. Nelíbí se jí rovněž, že odvolání automaticky nezastavuje platnost zamítnutí žádosti o azyl. Žadatelé jsou nuceni opustit maďarské území ještě před vypršením zákonné lhůty pro podání odvolání proti zamítavému rozhodnutí a před samotným projednáním odvolání.

Náměstek ministra spravedlnosti Pál Völner řekl, že vláda trvá na tom, že řízení zahájené v prosinci s Maďarskem je jenom „pomstou“. Jde podle ní o odvetu za to, že Budapešť 3. prosince napadla u Soudního dvora EU unijní rozhodnutí přerozdělovat tisíce migrantů mezi členské státy na základě povinných kvót, a za to, že pokračuje v důsledné migrační politice založené na nutnosti ochrany hranic.

Čtěte také: Maďarsko napadne uprchlické kvóty u soudu

Kabinet dal podle Pála Völnera také najevo, že nehodlá na kritizovaném azylovém zákonu a dalších předpisech nic měnit, protože jsou důležitou součástí „ochrany země před ilegální migrací“. Náměstek dodal, že řízení zahájené EK je pouze formou nátlaku na Maďarsko, aby se „vrátilo do řady“ v migrační politice Evropy, která „očividně selhala“.

Čtěte také: Maďarsko je připraveno postavit plot i na hranici s Rumunskem

Přejít na diskusi