1 Rusko informaci ověřuje

Zabili jsme vůdce IS Bagdádího, oznámilo Rusko

, AKTUALIZUJEME

Ruské letectvo při náletu na poradu vedení Islámského státu zřejmě zabilo vůdce této teroristické organizace abú Bakra Bagdádího. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo obrany s tím, že smrt vůdce IS ověřuje. Západní koalice, kterou proti ozbrojeným islamistům vedou USA, podle Reuters uvedla, že informace o usmrcení Bagdádího nemůže potvrdit. Kreml se zdržel komentáře a šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov připustil, že zpráva o zabití vůdce IS „dosud není stoprocentně potvrzená“.

Nálet podnikly stíhací bombardéry Su-35 a Su-34 ještě v noci na 28. května na jižním předměstí syrského města Rakka, které je baštou islamistů. Rusové o náletu předem informovali Američany.

„Podle informace, kterou prověřujeme různými kanály, se porady zúčastnil také vůdce IS Ibráhím abú Bakr Bagdádí, který byl při náletu zabit,“ tvrdí ruští vojáci podle agentury Interfax. Při desetiminutovém náletu přišli o život další vysocí pohlaváři IS, jakož i tři desítky polních velitelů střední úrovně a až tři stovky bojovníků IS z tělesné stráže vedení.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Mluvčí Kremlu dal najevo, že prezident Vladimir Putin byl jako vrchní velitel o možné likvidaci Bagdádího informován, ale dalšího vyjádření se Dmitrij Peskov zdržel a doporučil obracet se s dotazy na ministerstvu obrany.

V posledních letech bylo několikrát ohlášeno Bagdádího zabití či zajetí, ale nakonec se tyto zprávy nepotvrdily.

Ruské letectvo působí v Sýrii od předloňského podzimu. Nasazeno bylo k podpoře sil prezidenta Bašára Asada, ruského spojence v Damašku.

Čtěte také: Bitva o Rakka: Kurdové tlačí IS, jsou už u historického centra města

Abú Bakr Bagdádí, alias chalífa Ibráhím

- Islámisté vyhlásili 29. června 2014 na ovládaných územích Iráku a Sýrie chalífát, tedy vládu hlavy muslimské obce, pod názvem Islámský Stát. Jeho nejvyšším vůdcem se stal právě Bagdádí, který mimo jiné prohlásil, že „islám nikdy nebyl náboženstvím míru, ale boje.“ Na veřejnosti se Bagdádí objevoval jen velmi zřídka.

- Patřil k nejhledanějším teroristům světa. USA na jeho dopadení či smrt již v říjnu 2011 vypsaly odměnu deset milionů dolarů (234 milionů Kč), kterou loni v prosinci zvýšily na 25 milionů dolarů (587 milionů Kč).

- V médiích se již několikrát objevily zprávy o jeho údajném zranění či úmrtí. V dubnu 2015 íránská média informovala, že Bagdádí byl těžce zraněn při leteckém útoku a nachází se ve stavu klinické smrti. Zpráva o Bagdádího smrti se objevila také loni v červnu. Ruské ministerstvo obrany dnes oznámilo, že Bagdádího zřejmě zabilo ruské letectvo při náletu na poradu vedení IS. Nálet podnikly stíhací bombardéry Su-35 a Su-34 v noci na 28. května na jižním předměstí syrského města Rakka, které je baštou islamistů. Rusové o náletu předem informovali Američany.

- Zatím naposledy Bagdádí oslovil své stoupence z nahrávky loni v listopadu. Vyzval tehdy své lidi, aby pokračovali v boji proti „bezvěrcům a nechali jejich krev téct proudem“. V minulosti se skrýval v iráckém Mosulu, podle zpráv z letošního března však již mosulské bojiště opustil a ukrýval se v poušti mezi civilisty.

- Irácké zdroje uvedly, že v případě Bagdádího smrti bude IS nucen hledat jeho následníka, který ale nebude mít autoritu, jakou měl Bagdádí. Za jeho tajemníka se považuje Ijád Ubajdí, který byl v bezpečnostních složkách bývalého iráckého prezidenta Saddáma Husajna.

- Podle iráckých tajných služeb se abú Bakr Bagdádí narodil jako Ibráhím Avad Ibráhím Badrí 28. července 1971 v Sámaře. Na univerzitě v Bagdádu získal doktorát z islámských studií a poté krátce učil na univerzitě v Tikrítu. Se svou první ženou má dvě dcery a dva syny, jednoho syna má i s druhou manželkou.

- K rebelům se připojil již v roce 2003 po americké invazi do Iráku, v letech 2005-2007 byl údajně ve věznici v americkém táboře Bucca. V květnu 2010 se stal vůdcem předchůdce IS, Islámského státu v Iráku a Levantě (ISIL), skupiny, která se stala nejbohatší, ale i nejbrutálnější džihádistickou organizací světa.

- ISIL již v roce 2013 dobyl první území v Sýrii a Iráku – v Sýrii využil probíhající občanské války a v Iráku nestability bagdádské vlády. V roce 2014 pak zahájil velkou ofenzívu v Iráku.

- Bagdádí také odepřel poslušnost vůdci Al-Káidy Zavahrímu, který Bagdádímu nařídil, aby vyklidil pole v Sýrii a přenechal tamní operace odnoži Al-Káidy, radikálnímu hnutí An-Nusra. Proto v Sýrii bojují ozbrojenci IS jak proti režimu v Damašku, tak proti An-Nusře.

Děti na objednávku Posouvání hranic: Náhradní mateřství, výroba dětí na zakázku. Smíme všechno, co umíme?
Jsme poslední romantici Sochař a malíř Jaroslav Róna o židovských předcích, svých souputnících i dávných civilizacích
,

Hesla: , ,

Vážení diskutující, před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní či takové, které odporují obecné lidské slušnosti.