Zeman doporučuje 'finlandizaci' Ukrajiny. Tedy podřízení Rusku?

Zeman na cestách

Zeman doporučuje 'finlandizaci' Ukrajiny. Tedy podřízení Rusku?AKTUALIZOVÁNO
Miloš Zeman Foto: Foto: Facebook Miloše Zemana
1
Svět
Sdílet:

Prezident Miloš Zeman souhlasí s názorem, že Ukrajina by neměla vstoupit do NATO. Země by měla být neutrální a mělo by dojít k její takzvané finlandizaci, tedy k podřízení zahraniční politiky jinému státu se zachováním vlastní svrchovanosti.

Prezident Miloš Zeman souhlasí s názorem, že Ukrajina by neměla vstoupit do Severoatlantické aliance. Země by měla být neutrální a mělo by dojít k její takzvané finlandizaci, řekl dnes Zeman v kazašské metropoli českým novinářům.

Finlandizace je s ohledem na poválečný vztah Finska a Sovětského svazu chápána jako podřízení zahraniční politiky jinému státu se zachováním vlastní svrchovanosti.

Prezident reagoval na otázku, zda souhlasí se stanoviskem německého ministra zahraničí Frank-Waltera Steinmeiera, který členství Kyjeva v NATO odmítá. "Já s tímto názorem naprosto souhlasím," řekl Zeman. Steinmeier se ve víkendovém rozhovoru pro německý časopis Der Spiegel vyslovil proti členství Ukrajiny v alianci. "Připouštím partnerské vztahy Ukrajiny a NATO, nikoli ale její členství v alianci," řekl německý politik. Hospodářská a politická modernizace Ukrajiny je podle něj "projektem na několik pokolení". V této souvislosti nemá ani smysl spekulovat o členství Ukrajiny v Evropské unii, řekl Steinmeier.

Čtěte také: Zeman v Kazachstánu propagoval Tatru a Home Credit

Ukrajina je podle dosud platné ústavy neutrálním státem a její členství ve vojenských paktech je nepřípustné. Nová proevropská koalice, která vzešla z nedávných parlamentních voleb, ale v připravovaném programovém prohlášení členství v Severoatlantické alianci označuje za jeden ze svých cílů. Prezident Petro Porošenko v neděli prohlásil, že o vztahu země k NATO nebude rozhodovat nikdo jiný, než ukrajinský lid v referendu.

"Chtěl bych (Steinmeiera) ještě doplnit slovy předsedy SPD pana (Sigmara) Gabriela, která pronesl v Srbsku, kde říkal, že Německo by mělo přehodnotit v pozitivním smyslu své vztahy s Ruskem," poznamenal Zeman. "Jsem rád, že dochází k postupnému obratu. I když jsem byl jeden z těch, kdo za tento obrat sklidili nechci říci urážky, ale poměrně hloupou formu agrese, tak vidím, že tato tendence se posiluje," dodal prezident.

"Pokud jde o Ukrajinu, zastávám neměnný názor, že by mělo dojít k její neutralitě a k její takzvané finlandizaci," řekl český prezident.
Termín finlandizace se dostal do politického slovníku po druhé světové válce jako označení pro komplikovaný vývoj vztahu poválečného Finska k Sovětskému svazu. V zájmu zachování své svrchovanosti tehdy Finsko řídilo svou zahraniční politiku s ohledem na stanoviska sousední komunistické mocnosti. Finlandizace se od té doby chápe jako dobrovolné uznání vlivové sféry mocného souseda.

Ohradil se i Andrej Babiš

Jiný výklad pojmu nabízí prezidentský mluvčí. Podle Jiřího Ovčáčka je finlandizace označením pro neutrální status. "Finlandizace není definována jako podřízení zahraniční politiky jinému státu, ale jako neutrální status, tedy pomyslný most," vzkázal mluvčí ČTK esemeskou. Podle Hynka Kmoníčka, ředitele zahraničního odboru Pražského hradu, je finlandizací rozuměno "samostatné, dobrovolné sebeomezení některých ambicí ve prospěch ochrany vlastních vyšších národních zájmů". 

S prezidentovými výroky ohledně Ukrajiny nesouhlasí místopředseda vlády Andrej Babiš. "Pan prezident se vyjadřuje svérázně. My jsme se na vládě domluvili, že pna premiér s ním bude mluvit ohledně zahraniční politiky, protože vláda je nositelem zahraniční politiky a v poslední době se stalo, že vyjádření pana prezidenta nejsou v souladu s názory vlády, a proto pan premiér má s ním o tom jednat... Určitě nesouhlasím s tím, že zahraniční politika Ukrajiny má být řízena odjinud než z Kyjeva. Já myslím, že je to samostatný stát, aby si to rozhodoval sám, a ne, aby mu to někdo diktoval zvenčí," prohlásil Babiš v Rádiu Impuls. 

Co je finlandizace?

 - Podle odborníků se jedná o proces, při kterém se menší a slabší země vzdá určité části své suverenity a volí neutralitu, aby odradila silnějšího souseda od toho, aby ji zahrnul přímo do své sféry vlivu.

- Termín vychází ze vztahu Sovětského svazu a Finska po druhé světové válce, vychází z Pařížské smlouvy, která byla zformulována v roce 1947. Podle tohoto dokumentu přišlo Finsko o Karelskou šíji, severní a západní břeh Ladožského jezera a muselo pronajmout Sovětskému svazu svoji vojenskou základnu nedaleko Helsinek. Finsko přišlo o část svého území po sovětsko-finské "zimní" válce v letech 1939-1940, ve které ale po napadení Moskvou uhájilo samostatnost.

- Finský premiér Juho Paasikivi po válce ujistil sovětského vůdce Josifa Stalina o rozhodnutí Finska nepodílet se na žádné iniciativě, která by mohla být považována za nepřátelskou vůči Sovětskému svazu. Paasikiviho vláda se rovněž zavázala k hospodářské spolupráci se SSSR a Finsko se po válce nepřipojilo k žádnému z politických a ekonomických bloků. Finlandizace se také někdy označuje jako Paasikiviho doktrína.

- Důsledkem toho Finsko odmítlo Marshallův plán, který vytvořili Američané na obnovu válkou poničené Evropy, a také se nestalo součástí NATO.

- Termín však podle svých slov na akademické půdě poprvé použil německý profesor Richard Lowenthal v roce 1962, když popsal taktiku, kterou by SSSR pravděpodobně mohlo použít vůči západnímu Německu po stažení spojeneckých vojsk ze Západního Berlína.

- Podle jiných zdrojů popsal finlandizaci již v roce 1953 rakouský ministr zahraničních věcí Karl Gruber, který se snažil varovat rakouskou vládu, aby se nevydávala finskou cestou. Pojem finlandizace v šedesátých letech zpopularizoval také bavorský premiér a několikanásobný spolkový ministr Franz Josef Strauss.

- Pro finskou veřejnost má tento termín většinou spíše pejorativní význam. Bývalý finský prezident Urho Kekkonen ale patřil k jeho obhájcům a podle finského historika Timo Vihavainena byla finlandizace především příběhem úspěchu a Finové tak měli roli "lékaře světové politiky".

- Podle Zemanova mluvčího Jiřího Ovčáčka je finlandizace označením pro neutrální status. Podle Hynka Kmoníčka, ředitele zahraničního odboru Pražského hradu, je finlandizací rozuměno "samostatné, dobrovolné sebeomezení některých ambicí ve prospěch ochrany vlastních vyšších národních zájmů". 

 

Sdílet:

Hlavní zprávy