AKTUALIZOVÁNO

Superúterý vyznělo pro Trumpa, Cruz mluví o „totální katastrofě“

,

Bitva o Bílý dům

Témata: , , , ,

Demokratka Hillary Clintonová a republikán Donald Trump potvrdili během takzvaného volebního superúterý role favoritů mezi uchazeči o křeslo v Bílém domě. Trump získal sedm nominací a opět navýšil svůj náskok před dalšími kandidáty republikánské strany Tedem Cruzem a Marcem Rubiem. Ti uspěli dohromady ve čtyřech státech a konečné vítězství ve volbách se pro ně zdá ztracené. Clintonová zvítězila celkem v osmi volebních kláních včetně Americké Samoi. Souboj uchazečů o stranickou nominaci se konal celkem ve 13 amerických státech.

Podle odhadů výsledků, které zveřejnila televizní stanice CNN, získala bývalá první dáma a exministryně zahraničí Clintonová nominaci v Georgii, Virginii, Alabamě, Tennessee, Massachusetts, Arkansasu a Texasu. Její soupeř z demokratického tábora Bernie Sanders zvítězil podle očekávání v primárkách ve svém domovském státě Vermontu a na seznam nominací si připsal i ty z Oklahomy, Minnesoty a Colorada.

Clintonová v úterním hlasování zatím získala 457 delegátů z 865 možných, Sanders 286. Ve většině států bylo už sečteno přes 90 procent hlasů.

Exministryně zahraničí díky svým výsledkům zvýšila odstup od levicového radikála Sanderse a může se nyní zaměřit na republikánského favorita Trumpa, který z úterního hlasování vyšel rovněž vítězně. Dobrým znamením pro bývalou ministryni zahraničí podle agentury Reuters rovněž je, že sponzoři její kampaně jsou ochotni do podpory její nominace dál investovat.

V republikánském táboře podle odhadů CNN zvítězil v Georgii, Vermontu, Virginii, Alabamě, Arkansasu, Massachusetts a Tennessee Donald Trump. Senátor Ted Cruz získal republikánskou nominaci podle očekávání ve svém domovském státě Texasu a voliče o svých přednostech přesvědčil také v Oklahomě a na Aljašce. Svou vůbec první nominaci získal na volebním shromáždění v Minnesotě floridský senátor Marco Rubio.

Trump v dřívějších volebních kláních získal nominace už ve třech ze čtyř států unie: New Hampshiru, Jižní Karolíně a Nevadě. V Iowě zvítězil Ted Cruz. Trump má po úterním hlasování na svém kontě zatím 285 delegátů z 595 možných, Cruz 161, Rubio 87, ohijský guvernér John Kasich 25 a neurochirurg Ben Carson osm delegátů. I v republikánském hlasování bylo už sečteno přes 90 procent odevzdaných hlasů.

Cruz: Spojme se proti Trumpovi

„Po celé zemi dnes demokraté hlasovali pro to, abychom strhli zdi a společně byli velicí,“ uvedla Clintonová na shromáždění na Floridě. „Amerika je silná, pokud jsme silní všichni,“ dodala. Cílem podle není učinit Ameriku opět velikou, jak to pravidelně na svých akcích požaduje Trump, ale učinit Ameriku opět „celou“.

Trump na tiskové konferenci na Floridě, kterou uvedl jeho někdejší republikánský rival Chris Christie, řekl, že se těší na souboj s Hillary Clintonovou o křeslo v Bílém domě. Pogratuloval také svému protivníkovi Cruzovi k vítězství v Texasu a Oklahomě, „senátůrek“ Marco Rubio podle něj ale tuto noc prohrál na plné čáře. Sám sebe miliardář označil za „sjednotitele“, který vždy říkal a bude říkat pravdu.

Senátor Ted Cruz poblahopřál Donaldu Trumpovi k vítězství, zároveň ale vyzval republikány, kteří zatím nezískali žádnou nominaci, aby se své kandidatury vzdali a proti Trumpovi se spojili. Pokud zůstanou rozdělení, umožní Trumpovi cestu k nominaci, což Cruz označil za „totální katastrofu“ pro republikánskou stranu. Texaský senátor hovořil ještě před tím, než první nominaci získal i jeho soupeř Rubio. „Amerika by neměla mít prezidenta, za jehož slova byste se styděli, kdyby je vaše děti opakovaly,“ dodal texaský senátor s odkazem na Trumpa.

Na volební akci ve Vermontu Bernie Sanders nadšenému davu podporovatelů slíbil „mnoho set delegátů“ z dnešního volebního superúterý. „Společně vytvoříme hospodářství, které bude pracovat pro nás pro všechny, nejen pro lidi nahoře,“ řekl. „V této kampani nejde jen o to zvolit nového prezidenta. Jde o politickou revoluci,“ dodal Sanders.

Floridský senátor Marco Rubio začal podle svých slov před pěti dny demaskovat Donalda Trumpa. „Strana (prezidenta Abrahama) Lincolna a (prezidenta Ronalda) Reagana a prezidentský úřad Spojených států nikdy nepřevezeme hochštapler,“ slíbil senátor.

Republikáni hlasovali rovněž ve státech Colorado a Wyoming, o kandidátech se tu ale rozhodne až později.

V úterních primárkách a volebních shromážděních se hrálo o 595 delegátů mezi republikány a o 865 mezi demokraty. Aby získal demokratický kandidát nominaci, potřebuje celkem 2383 delegátů, republikánovi jich stačí získat 1237.

Čtěte také: Trump je jako Hitler, prohlašují bývalí mexičtí prezidenti

Přejít na diskusi