AKTUALIZOVÁNO

Policie obvinila Jana Kočku z daňových úniků

Daňové úniky

Témata:

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu obvinili podnikatele Jana Kočku z daňových úniků. Údajně byl součástí skupiny, která připravila stát o 415 milionů korun, uvedla Česká televize. Kromě Kočky je také obviněno dalších 23 lidí. Serveru iRozhlas.cz pak uvedl, že v souvislosti s kauzou pozastaví své členství v ČSSD.

Policie skupinu obvinila už před třemi týdny z krácení daní a praní špinavých peněz. „Trestná činnost měla být páchána prostřednictvím fiktivních obchodů za neexistující reklamní služby,“ uvedla mluvčí centrály Iva Knolová v tiskové zprávě. Skupina údajně založila minimálně 21 společností, z nichž část nevykonávala žádnou podnikatelskou činnost. Mezi obviněnými čtyřiadvaceti lidmi jsou také dvě firmy. 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

„S obviněním nesouhlasím, podali jsme proti němu minulý týden stížnost,“ řekl Jan Kočka deníku Aktuálně.cz. Policisté také spolu s obviněním provedla 23 domovních prohlídek. „Jako výnos z trestné činnosti zajistili několik luxusních motorových vozidel, včetně veteránů, šperky, nemovitosti, peníze na účtech i v hotovosti, a to vše v souhrnné hodnotě nejméně 110 milionů korun,“ uvedla Knolová v tiskové zprávě.

Dvacítka obviněných je stíhána na svobodě, čtyři lidé, kteří trestnou činnosti podle policie organizovali, jsou ve vazbě. V případě odsouzení obviněným hrozí za zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby a legalizaci výnosů z trestné činnosti od pěti do deseti let vězení.

Jan Kočka je synem vlivného sociálního demokrata a pořadatele Matějské pouti Václava Kočky. Rodina se věnuje například svozu odpadu a úklidu ulic. Firma Prostor je důležitým subdodavatelem Pražských služeb, některé městské části uklízí. Kočkův mladší bratr Václav byl v říjnu 2008 zastřelen po křtu knihy Jiřího Paroubka.

Jan Kočka je současně dlouholetým členem sociální demokracie v Praze 7. Dočasné přerušení svého členství ve straně odůvodnil serveru Českého rozhlasu tím, že nechce, aby někdo poškozoval ČSSD. Podle místopředsedy pražských sociálních demokratů Jiřího Bodenlose je to běžná praxe. „Většinou to bývá tak, že se navrhne členovi pozastavení členství. Většinou si to ale členové pozastavují sami, mělo by to tedy vycházet od něj (Jana Kočky),“ řekl serveru Bodenlos.

Čtěte také: 

Detektivové zajišťovali důkazy v domě podnikatele Kočky

Z nového čísla Své viny nedokážu úplně sečíst, říká Lubomír Zaorálek

Echo týdne: He is (Parou) back ● Téma: Stará zbraň ● Svět: Startup Macron se stal monopolem ● Fokus: Nejdivnější lidé na světě ● Komentář: Muž, který znal smysl soutěžení ● Rozhovor s Vratislavem J. Slezákem: Věrný pes se podobá svému pánovi ● Kulturní tipy ● Postavy ● Styl ● Přeceňovaný a podceňovaný ● Technologie ● Aplikace ● Auto

Patriarcha a jeho sen o evropské říši Helmut Kohl: těžká politická váha ze staré školy, přispěl k vítězství Západu ve studené válce, stabilizoval Německo a nastartoval sjednocení Evropy
Johannes Gutenberg a zrod západního světa Muž, který vynalezl knihtisk, dokázal změnit a posunout svět víc než králové a prezidenti

Přejít na diskusi