NOVÉ

Zemřel Augustin Bubník, hokejová legenda, politický vězeň i politik

,

Úmrtí legendy

Témata:

Ve věku 88 let zemřel v úterý dopoledne po delší nemoci Augustin Bubník, mistr světa z roku 1949 a člen Síně slávy českého hokeje.

Bubník vybojoval v dresu LTC Praha pět extraligových titulů, zlatou medaili na MS získal v roce 1949 ve Stockholmu.
O rok dříve se podílel na zisku stříbra na zimních olympijských hrách ve Svatém Mořici.

Dne 13. března 1950 byl po zrušeném odjezdu na mistrovství světa zatčen a 7. října ve vykonstruovaném (tzv. „proces s protistátní skupinou Modrý a spol.“) soudnímu procesu odsouzen k odnětí svobody na 14 let za špionáž, velezradu a rozvracení lidově demokratického zřízení (zatčeno bylo i 10 jeho spoluhráčů). Byl vězněn v uranovém lágru v Jáchymově. V roce 1955 byl omilostněn, ale do reprezentace ani do nejvyšší soutěže se vrátit nesměl.

„Český svaz ledního hokeje vyjadřuje upřímnou soustrast rodině a přátelům zesnulého,“ uvedli zástupci svazu v tiskové zprávě.

Konstruktivní a technicky vyspělý hráč byl po skončení kariéry úspěšným trenérem, v letech 1966 až 1969 vedl i finskou reprezentaci. Stal se tak prvním Čechem, který koučoval zahraniční reprezentační A-tým. V roce 2003 byl uveden do finské hokejové Síně slávy. Do české vstoupil až o pět let později, kdy byla založena.

Ve volbách v roce 1998 byl Bubník zvolen do Poslanecké sněmovny za ODS (volební obvod Praha). Ve sněmovně setrval do voleb v roce 2002. Byl členem sněmovního výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu.

Přejít na diskusi