Nenarozené děti do 500 gramů už nebudou „odpad“

ZÁKON O POHŘEBNICTVÍ

Nenarozené děti do 500 gramů už nebudou „odpad“NOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Noví podnikatelé v pohřebnictví budou muset skládat zkoušku a mít povinnou praxi v oboru, zakážou se nejlevnější papírové rakve. Posílí se kontrola v oboru a upraví sankce za prohřešky. Předpokládá to vládní novela zákona o pohřebnictví, kterou v dnešním úvodním kole podpořila Sněmovna. Zamíří nyní k posouzení do výboru pro veřejnou správu a do ústavně-právního výboru.

Předloha by měla podnikání v pohřebnictví podle ministerstva pro místní rozvoj kultivovat. Někteří poslanci k ní ale vznesli připomínky. Například Lukáš Pleticha (ČSSD) poukazoval na ustanovení, podle něhož by nebylo možné vystavovat tělo zemřelého bez jeho souhlasu. Mohlo by se to podle něho dotknout například muzeí a kostnic.

Zatímco nyní stačí pro vstup do podnikání víkendový kurz, po účinnosti novely to bude teoretická i praktická zkouška. Uchazeč se základním vzděláním by měl mít minimálně desetiletou praxi, středoškolák pětiletou. Zkoušet bude osoba autorizovaná ministerstvem na dobu pěti let.

Papírové rakve budou nadále povoleny, ale nejméně pětivrstvé. Kromě toho si pozůstalí budou moci jako nyní vybrat různé druhy dřevěných nebo kovových rakví. Všechny pohřební služby a krematoria budou muset mít speciální místnost pro případnou úpravu i kontrolu zesnulých, do níž by měli přístup pozůstalí.

Změna se bude týkat také pohřbívání mrtvě narozených dětí do 500 gramů. Nyní se pokládají za odpad. Nově by rodiče mohli rozhodnout o pohřbení ostatků, na rozmyšlenou by měli čtyři dny.

Ministerstvo pro místní rozvoj bude podle novely nejvyšším kontrolním orgánem v oboru, zvýší se pravomoci krajů a živnostenských úřadů. Kontrolovat budou moci také krajské hygienické stanice.

Novela vymezuje i postihy. Fyzická osoba bude moci dostat za přestupky pokutu až 100.000 korun, právnická až 500 tisíc korun. V některých případech se předpokládá i odebrání koncese. Například pokud někdo přechodně uloží tělo zemřelého mimo prostor márnice, půjde o hanobení lidských pozůstatků, které může být kvalifikováno i jako trestný čin výtržnictví.

V Česku je 27 krematorií, z toho tři soukromá. Dále je v zemi zhruba 600 provozovatelů pohřebních služeb.

Čtěte také: Rozčílená Šlechtová. Pohřby nejsou priorita, vzkazují komunisté

Šlechtová: Nefunkční novelu stavebního zákona chci stáhnout

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články