Obavy NATO z ruských lodí u Sýrie jsou absurdní, tvrdí Moskva

BOJE V SÝRII

Obavy NATO z ruských lodí u Sýrie jsou absurdní, tvrdí MoskvaNOVÉ
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: FOTO: Shutterstock.
1
Svět
Sdílet:

Ruská a syrská letadla neútočí na severosyrské město Aleppo už devět dní. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo obrany. Obavy Severoatlantické aliance, že se ruské lodě směřující do Středozemního moře připojí k útokům na Aleppo, jsou podle ruského ministerstva zahraničí absurdní. Dětský fond OSN (UNICEF) se domnívá, že středeční nálet v provincii Idlib, při kterém byla zasažena škola a zabito několik desítek civilistů, je vůbec největším útokem na školu v Sýrii od začátku války v roce 2011.

Syrská civilní obrana a exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) dnes zveřejnily novou bilanci, podle níž ve středu ve vesnici Hás v Idlibu zemřelo 35 civilistů. Bylo mezi nimi 22 dětí a šest učitelů. Bomby zasáhly část obývanou civilisty včetně školy. Výkonný ředitel UNICEF Anthony Lake dnes řekl, že šlo zřejmě o úmysl, což lze kvalifikovat jako válečný zločin. UNICEF letos zaznamenal v Sýrii 38 útoků na školy, při nichž bez započtení středeční bilance zahynulo 32 dětí.

Ruské ministerstvo zahraničí dnes reagovalo na středeční výrok generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga. Ten řekl, že skupina lodí okolo ruské letadlové lodě Admirál Kuzněcov, která směřuje do Středozemního moře, může být použita k intenzivnějším útokům na civilisty v Aleppu. Ruská agentura RIA dnes citovala Andreje Kelina z ruského ministerstva zahraničí, podle nějž se NATO obává zbytečně. Stoltenbergovy výroky označil za nešťastné. „Naše bojová skupina je ve Středozemním moři. Naše lodě tam byly vždy,“ řekl Kelin.

Ruské ministerstvo obrany dnes oznámilo, že ruská ani syrská letadla na Aleppo neútočí už devět dní, s čímž ale nesouhlasí SOHR. Minulé příměří vyhlášené Ruskem ve městě vypršelo v sobotu a podle SOHR byl od té doby Halab terčem nových útoků.

Stálý zástupce Ruska při OSN Vitalij Čurkin kritizoval koordinátora humanitárních operací OSN Stephena O‘Briena za jeho výroky o Aleppu. O‘Brien Rusko a syrskou armádu obvinil z nerozlišujícího bombardování východního Halabu, aniž upozornil na to, že nálety jsou už několik dní zastaveny, řekl Čurkin. „Máte-li informaci o jakémkoli raketovém či bombovém útoku, poskytněte ji,“ sdělil Čurkin na středeční schůzi Rady bezpečnosti OSN.

Jak dnes uvedl poradce OSN pro humanitární záležitosti Jan Egeland, organizace se opět pokusí evakuovat z Aleppa téměř 200 zraněných a doručit do povstalecké východní části města lékařskou a potravinovou pomoc. Tým OSN se podle něj nevzdává. „Máme podporu od Ruska, Spojených států a všech dalších zemí, abychom se o to znovu pokusili,“ dodal Egeland.

Za zmařením jejich úsilí v minulosti stál prý nedostatek důvěry, strach, nedorozumění a také nepřijatelné podmínky. Povstalci tvrdí, že dopravení pomoci do oblasti, kde žije asi 275.000 lidí, blokuje Rusko a syrská vláda. Podle Egelanda syrská vláda skutečně odmítla žádost OSN o doručení jídla a další pomoci do východního Aleppa a rovněž do oblasti východní Ghúty u Damašku, což měla organizace ve svém plánu na listopad.

„Znamená to, že teď musíme to rozhodnutí zvrátit,“ uvedl poradce OSN pro humanitární záležitosti. „Dnes jasně vyplynulo, že nám Rusové chtějí pomoci s realizací listopadového plánu a s tím, abychom získali přístup do východního Aleppa,“ dodal.

Čtěte také: Rusko chce vyjednat odchod teroristů z Aleppa

Jak uvedl poradce OSN pro humanitární záležitosti Jan Egeland, organizace se opět pokusí evakuovat z Aleppa téměř 200 zraněných a doručit do povstalecké východní části města lékařskou a potravinovou pomoc. Tým OSN se podle něj nevzdává. „Máme podporu od Ruska, Spojených států a všech dalších zemí, abychom se o to znovu pokusili,“ dodal Egeland.

Za zmařením jejich úsilí v minulosti stál prý nedostatek důvěry, strach, nedorozumění a také nepřijatelné podmínky. Povstalci tvrdí, že dopravení pomoci do oblasti, kde žije asi 275.000 lidí, blokuje Rusko a syrská vláda. Podle Egelanda syrská vláda skutečně odmítla žádost OSN o doručení jídla a další pomoci do východního Aleppa a rovněž do oblasti východní Ghúty u Damašku, což měla organizace ve svém plánu na listopad.

„Znamená to, že teď musíme to rozhodnutí zvrátit,“ uvedl poradce OSN pro humanitární záležitosti. „Dnes jasně vyplynulo, že nám Rusové chtějí pomoci s realizací listopadového plánu a s tím, abychom získali přístup do východního Aleppa,“ dodal.

Čtěte také: Rusko a Sýrie dočasně pozastavily nálety na Aleppo

USA a Británie zvažují sankce proti Sýrii a Rusku kvůli Aleppu

Školu v syrském Aleppu zasáhly střely. Zemřely čtyři děti

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články