Obrat. Policie obvinila Ztohoven kvůli trenýrkám na Hradě

TREST ZA RUDÉ TRENÝRKY

Obrat. Policie obvinila Ztohoven kvůli trenýrkám na HraděAKTUALIZOVÁNO 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Policie obvinila tři členy skupiny Ztohoven kvůli loňskému vyvěšení obřích trenýrek na Hradě z výtržnictví, krádeže a poškozování cizí věci, píše Právo. Trojici hrozí až tři roky vězení. Soudy dříve odmítly performery potrestat ve zkráceném řízení, a případ vrátily policii. Ztohoven nahrazením prezidentské standarty trenýrkami protestovala proti prezidentu Miloši Zemanovi.

„Já to zatím asi nebudu komentovat, protože nevím, jestli ten postup, který aktuálně učinil policejní orgán, je známý těm osobám,“ uvedl pro Právo dozorující státní zástupce z Prahy 1 Jan Lelek.

Skupina Ztohoven na konci září vylezla na střechu Pražského hradu a místo prezidentské vlajky vyvěsila červené trenýrky. Ty měly vyjádřit nesouhlas s postoji prezidenta Miloše Zemana. Vyšetřovatelé vyčíslili škodu, kterou měli tři členové skupiny způsobit, na 89 773 korun, přičemž cenu zmizelé standardy určili na zhruba 33 tisíc korun. Trojice podezřelých mužů ve věku 33 až 41 let se podle žalobců dopustila výtržnictví, krádeže a poškození cizí věci.

Případ se původně řešil ve zkráceném přípravném řízení. Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 ale v říjnu rozhodla, že policisté by měli celou kauzu vyšetřit důkladněji a také chtěla objasnit, jak mohla skupina performerů způsobit škodu na střeše v hodnotě devadesáti tisíc korun, píše Právo.

Obvodní soud nejdříve v polovině října rozhodl o nepotrestání skupiny. Soudkyně obvodního soudu v odůvodnění mimo jiné uvedla, že případ nesplňuje nutné podmínky pro konání ve zkráceném řízení, jak tomu bylo. Proti verdiktu ale podalo stížnost státní zastupitelství. Rozhodnutí obvodního soudu poté potvrdil odvolací soud. To ale neznamenalo osvobození podezřelých, případ se poté vrátil policii k došetření a zahájení klasického trestního stíhání směrem k obžalobě.

Kvůli trenýrkám padaly hlavy

Snadno překonaná bezpečnostní opatření Hradu vyvolala velkou kritiku.Kvůli akci skupiny musela skončit řada lidí, kteří za bezpečnost Hradu odpovídali. Nejdříve to byl šéf prezidentovy ochranky Petr Dongres, který sám požádal o přeložení, protože prezident Miloš Zeman požadoval jeho odvolání.

Poté to byl velitel Hradní stráže Radim Studený, kterého odvolal náčelník vojenské kanceláře Hradu. Jako poslední musel skončit šéf hradního odboru bezpečnosti Jan Fulík, kterého odvolala prezidentův kancléř Vratislav Mynář.

Čtěte také: Vyšetřování skončilo. Kauza trenýrek míří na státní zastupitelství

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články