Osobní bankrot: Jak mu při podnikání předejít?

Osobní bankrot: Jak mu při podnikání předejít? 1
INZERCE
Echo24
Sdílet:

Poradíme vám, jak se při podnikání nezadlužíte na neúnosnou míru. A co dělat, když už se do takové situace dostanete? I pro takovou situaci pro vás máme řešení. Podnikání není vždycky jednoduché. Někdy se prostě nedaří. Problém nastává ve chvíli, kdy si stále půjčujete, jeden dluh splácíte druhým a počet věřitelů nebezpečně narůstá. To je cesta rovnou do pekla a zůstává otázkou času, kdy vám exekutoři nebo vymahači dluhů začnou klepat na dveře. 

Živnostníci mají jednu velkou nevýhodu. Ručí za své závazky celým svým majetkem. Co to znamená v praxi? Pokud se zadlužíte a ztratíte schopnost dostát svým závazkům, můžete v exekuci přijít i o příslovečnou střechu nad hlavou.

Co je to osobní bankrot? Osobní bankrot představuje jednu z možností, jak se dostat z dluhů. Se žádostí o oddlužení se můžete přihlásit na soud, který vám určí výši splátek po dobu pěti let. Za dobu splácení ale musíte být schopni vrátit věřitelům alespoň 30 % dlužné částky. V době splácení jste chráněni před exekutory a vymahači. Mohlo by se zdát, že si stačí půjčit, co hrdlo ráčí, vyhlásit osobní bankrot a je to. Opak je ale pravdou. Pro vyhlášení osobního bankrotu platí přísná pravidla:

Během doby splácení se musíte maximálně uskromnit. Zůstane vám pouze životní minimum ve výši 3 410 Kč.Splácíte pravidelně každý měsíc a zároveň musíte za 5 let splatit alespoň 30 % dlužné částky. Od července 2017 nemůžete návrh na oddlužení podat sami, ale pouze prostřednictvím notáře, advokáta, insolvenčního správce nebo soudního exekutora. Ti mají nárok na finanční odměnu začínající na 5 000 Kč.

Během celého oddlužení na případ dohlíží insolvenční správce, kterého také platíte. Jeho odměna se během následujících pěti let může vyšplhat na několik desítek tisíc korun.

Jak osobnímu bankrotu předejít

Nepůjčujte si na zbytečnosti. Než si vůbec nějaké peníze půjčíte, promyslete si, jestli je skutečně potřebujete. Velmi často se stává, že si lidé půjčují na dovolenou nebo třeba na dárky. To je holý nesmysl. Nezapomínejte, že každá půjčka něco stojí. Zadarmo vám peníze nikdo nepůjčí. Kromě částky, kterou jste si vypůjčili, zaplatíte věřiteli ještě úrok.

Jestli začínáte podnikat nebo podnikáte jako OSVČ, zvažte založení společnosti s. r. o. Pokud by se vám v podnikání nedařilo, nemusíte hned přijít o střechu nad hlavou nebo vyhlašovat osobní bankrot. Jako majitelé založené společnosti s ručením omezeným ručíte jen do výše vkladu nikoli celým svým majetkem.

Není od věci, pokud se naučíte šetřit. Dejte si na jednu stranu své příjmy a na druhou výdaje. Udělejte si separátní účet, na který budete pravidelně posílat určenou částku. V případě potíží budete mít kam sáhnou a nebudete si muset půjčovat.

Myslete na zadní vrátka a nenechávejte peníze zbytečně ležet ladem. Část financí zkuste investovat. Když narazíte na zajímavý úrok s přijatelným rizikem, můžete si časem vybrat víc, než kolik jste vložili. Stejně tak považujte za investici koupi již založené společnosti s. r. o. Všechny otázky ohledně ready made společností vám zodpoví v Simplyoffice.cz.

Když se opravdu ocitnete v situaci, že nemůžete splácet, řešte ji okamžitě. Vyčkávání se v tomto případě nevyplácí, protože dluhy dál narůstají a věřitelé začínají být čím dál netrpělivější. Co tedy dělat? Obraťte se na poradnu ve finanční tísni, která veškeré služby poskytuje zdarma.

Sdílet:

Hlavní zprávy