Vláda vyluxovala z trhu desítky tisíc lidí, podráží nohy průmyslu

ROZHOVOR

Vláda vyluxovala z trhu desítky tisíc lidí, podráží nohy průmysluTýdeník Echo
Česká ekonomika je podinvestovaná, žijeme na úkor budoucnosti, tvrdí Kysilka. Foto: Foto: Jan Zatorsky
1
Ekonomika
Daniel Kaiser
Sdílet:

Minulý týden ministerstvo financí oznámilo, že Česká republika v roce 2016 oproti všem očekáváním – včetně očekáváním vyjádřeným ve státním rozpočtu – hospodařila s přebytkem 62 miliard korun. Nakolik je to úspěch vlády a speciálně ministra financí Andreje Babiše – a nakolik k tomu vláda přišla nezaslouženě? Jak by se rozpočtový přebytek měl použít? A jaká bude celková bilance Sobotkovy vlády v hospodářské politice? Otázky pro ekonoma Pavla Kysilku.

Celou verzi rozhovoru s dalšími otázkami si můžete přečíst na stránkách EchoPrime nebo v Týdeníku Echo po zakoupení předplatného  v našem internetovém obchodě. Koupí předplatného nás podpoříte v našem boji za kvalitní a nezávislou žurnalistiku.

Souhlasil byste s tvrzením, že vláda loni hospodařila nejlíp od vzniku České republiky? Skutečně tak velký přebytek od roku 1993 nikdy nebyl.

Nesouhlasil. Kvalita hospodaření není mechanicky dána tím, jestli se zrovna hospodařilo s přebytkem, nebo deficitem. Když bude ekonomika v poklesu o dvě procenta, klidně přivítám i schodek, pokud ho budeme čerpat z dřívějších úspor. Pro mě je daleko důležitější než momentální stav rozpočtu fakt, že tato vláda z pracovního trhu vyluxovala desítky tisíc lidí, což zoufalým způsobem podráží naši ekonomiku, speciálně exportně orientovaný průmysl, který v české ekonomice funguje jako lokomotiva. Růst vývozu je poloviční oproti tomu, jaký by mohl být, kdyby bylo na pracovním trhu dost lidí. Já se i po odchodu z České spořitelny hodně bavím s podnikateli. A drtivá většina firem, zejména těch exportních, vám řekne, že mají fantastickou zakázkovou knihu a že mají nejlevnější úvěry v historii, takže by mohli zvyšovat kapacity. Ale nenaplnili by je lidmi.

Abych tomu dobře rozuměl: kapitáni českého exportního průmyslu si stěžují, že nemohou zaměstnat lidi, kteří šli pracovat do státního sektoru?

Stěžují si, že nemohou sehnat lidi. Ti se jednak nerodí, a tím pádem nevycházejí ze škol, jednak je luxuje státní sektor. V takové demografické situaci by vláda měla být o to opatrnější a za každou novou vládní agendu, kterou si vymyslí, by měla nějakou starou zrušit. A to se neděje. Zadruhé stavební a investiční regulace firmám přípravu každé investice protáhnou na mnoho let. Což nikdo nebude podstupovat, protože netuší, jak bude za pět let vypadat ekonomický cyklus. Tady se skrývá vysvětlení malých investic i ze strany průmyslu.

Proč firmy s plnými zakázkovými knihami zaměstnance ve státním sektoru nepřeplatí?

Po zkušenosti z let 2008 a 2009 jsou české firmy extrémně opatrné. V letech 2005 až 2007 nafoukly mzdy a pak musely propouštět nebo mzdy snižovat. Z jedné strany soukromé firmy nechtějí přeplácet, svým způsobem vydýchávají šok z roku 2008, z druhé strany ani lidé neodcházejí ze státního sektoru, když v něm konečně mají definitivu a svoje jisté.

Takže se dá říct, že služební zákon z roku 2014 dnes podráží nohy českému exportu?

Ano. V některých zemích tento služební zákon může celkově působit pozitivně, napadá mě třeba Kanada. U nás, při našem mentálním naladění, převažují negativa. A je to škoda. Lidi, které česká státní správa a samospráva zaměstnávají, jsou vesměs kvalifikovaní. Umějí ráno vstát, vyčistit si zuby, pozdravit, pustit počítač a něco na něm udělat, jsou použitelní. A tyhle použitelné lidi stát nabírá nikoliv proto, aby něco pozitivního vytvořili, ale aby naplnili nové agendy úřadů. A co to jsou ty nové agendy? Regulace, dirigismus, kontrolorství, které doslova dusí podnikání, ale pozor, například i neziskovou sféru. Tady je působení české vlády na ekonomiku hrozně negativní.

Jaké regulace a dirigismus máte na mysli konkrétně?

Zajděte se zeptat do kterékoliv malé, střední nebo velké firmy, kolik mají za rok návštěv kontrolorů, kolik jim regulace berou času a jaké často úplně nesmyslné předpisy musejí dodržovat, aby neztratily licenci, živnostenské listy. Pracovní zákonodárství se šíleně zesložiťuje.

A to se zhoršilo za této vlády?

Zhoršuje se to plynule od roku 1996, 97. A zhruba od roku 2010 to roste exponenciálně, doposud.

Celý rozhovor si můžete přečíst na EchoPrime nebo v aktuálním vydání Týdeníku Echo

Předplatné EchoPrime i Týdeníku Echo pořídíte zde

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články