UVNITŘ VIDEO

Jako z 50. let. Ruský Krym oslavuje dětskou střelbou a tanečky

,

OSLAVY RUSKÉ OKUPACE

Témata: ,

Na oslavy ruského záboru Krymu, které vrcholily během víkendu, nacvičili školáci ze Sevastopolu speciální vystoupení připomínající agitační akce padesátých let. Děvčata se při něm držela za ruce a zpívala píseň s vlasteneckým textem, zatímco chlapci předstírali střelbu ze samopalů. Video z jejich vystoupení zveřejnila ukrajinské verze Svobodné Evropy na svém Facebooku.

Video zachycuje dívky v modrých šatech, které jsou rozdělené do dvojic. Drží se za ruce a k tanci jim zpívá sbor. V další chvíli děvčata vystřídají chlapci, kteří vběhnou na pódium se zbraněmi. Předvádějí střelbu do publika a házení granátů.

V závěrečné scéně, kdy dětští vojáci a vojačky vytvoří triumfální formaci, se k nim zase připojí děvčata se svými tanečky a s ruskými vlaječkami v rukách. Jedna z nich předá velkou vlajku nejvyššímu chlapci v modré uniformě.

Třetí výročí od začátku ruské okupace Krymu se slavilo také na dalších místech poloostrova. V Simferopolu pochodovalo kolem pěti tisíc lidí na akci s názvem „Krym si vybral budoucnost“. Zazněla hesla jako „Krym a Rusko navždy!“ nebo „Jsme vždy jednotní“.

Rusko okupovalo Krym na jaře 2014 po utajované operaci, při níž speciální armádní jednotky obsadily klíčová místa na poloostrově. Následně v březnovém spěšně zorganizovaném referendu ruská většina obyvatelstva této části Ukrajiny odsouhlasila připojení k Ruské federaci.

Anexi i legitimitu referenda většina států OSN včetně Ukrajiny neuznává. Vývoj kolem Krymu byl jedním z důvodů, proč Západ zavedl proti Rusku řadu sankcí.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Sankce vůči Rusku musí pokračovat. Europoslanci se pohádali kvůli Krymu

Přejít na diskusi