‚Obludy‘ v diskuzích. Servery zveřejňují jejich jména a fotky

Autoři nenávistných komentářů na pranýři

‚Obludy‘ v diskuzích. Servery zveřejňují jejich jména a fotkyNOVÉ
Další příklady "obludností" v českých diskuzích Foto: Repro: Facebook/Obludárium
8
Domov
Echo24
Sdílet:

Autory nevybíravých komentářů o uprchlících v internetových diskuzích začaly zveřejňovat české a slovenské stránky. Server IslamOnline.sk a stránka na Facebooku Obludárium vybírají extrémistické a nenávistné příspěvky diskutujících a neváhají publikovat ani celé jméno nebo fotku autora.

„Velké tragédie, jako byla ta u Parndorfu nedaleko slovenských hranic, s sebou přinášejí kromě hrůzy i poznání, z něhož mrazí,“ stojí podle Novinek.cz v článku na IslamOnline.sk, kde byli někteří autoři nevybíravých komentářů zveřejněni. „Můžete si udělat představu, jak ti lidé vypadají. Nejsou to však hrůzostrašná monstra. Vypadají stejně, jako my, žijí mezi námi.“ Článek je nyní nedostupný, jelikož je stránka dočasně mimo provoz.

 

Některé věci se neomrzí…

Posted by Obludárium on Saturday, August 29, 2015

 

Podle Novinek v něm server IslamOnline.sk otiskl celé jména a volně dostupné fotografie komentujících spolu s příspěvky, kterými se autoři „provinili“.

„Ušetřili jsme na daních. Škoda, že jich nebylo 71 000.“ „Balzám na srdce, chce to další.“ „Byla to jejich volba, vlezli tam dobrovolně!“ Tak zní jen některé z bohužel stále častějších komentářů na české síti, které tragické konce uprchlíků jako těch na rakouské dálnici buď schvalují nebo přímo vybízejí k dalšímu násilí.

Kromě slovenského serveru mapujícího „aktuální situaci muslimů na Slovensku, v České republice a v Evropě“ se tyto k extrémismu směřující jedince rozhodla zveřejňovat také facebooková stránka Obludárium. Ta mnohdy podobné hříšníky veřejně ironicky „pranýřuje“ např. vytvořením koláže s fotografií autora a připojením konkrétního komentáře.

Možnost odhodit zábrany

„Pro mnoho lidí je uprchlická krize možností konečně odhodit zábrany, které dlouho skrývali. Nejde tolik o samotný rasismus nebo xenofobii, jako spíš o zoufalou touhu vymezit se proti myšlence solidarity a všemu, co je s ní spojené,“ napsal pro server A2larm provozovatel Obludária Jaroslav Cerman.

Nutno dodat, že tito lidé nejsou prvoplánovými podporovateli extrémistických hnutí a stran, ale budí dojem „normálního občana“. Kromě anonymních příspěvků a těch, jejichž autoři jsou prokazatelně falešné účty, se tak v diskuzích rozohňují i matky od rodin nebo důchodci.

Plamenné komentáře zpravidla požadující řešení uprchlické krize podobné tomu konečnému od nacistů se na českém i slovenském internetu stále množí. Jejich autoři se většinou vezou na společné vlně nenávisti, strachu a odporu k uprchlíkům z války postihnutých zemí. Často tyto nálady bývají generalizovány na muslimy celkově, i když je řada z utečenců jiného vyznání.

K silně odmítavým a kritickým příspěvkům sklouzávají i známé a veřejně činné osoby. Kromě série odsuzujících příspěvků na sociálních sítích rockera Aleše Brichty na adresu uprchlíků se proti nim silně vymezil i např. režisér Filip Renč, který současnou humanitární krizi označil za cílenou vlnu islamizace Evropy.

Naposledy vzbudil vlnu kritiky příspěvek na Facebooku libereckého lidovce Daniela Kalendy. „Bože, 71 mrtvejch na dálnici v Rakousku… A máme brečet?“ zněla část ze zejména pro lidovce nepochopitelného komentáře. Od jeho vyjádření se distancoval předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, Kalenda se podle něj omluvil.

Čtěte také: ‚Uprchlík z Afriky zabil holčičku.‘ Internetem se šíří lži a výmysly

Zajatci virtuality. Hloupý lidovec, Hitler a morální policisté

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články