‚Grosse jsem si přestal vážit.‘ Podle Zemana si nezasloužil ani věnec

Prezident v Blesku

‚Grosse jsem si přestal vážit.‘ Podle Zemana si nezasloužil ani věnecAKTUALIZOVÁNO 3
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Prezident Miloš Zeman otáčí. Pokud se do konce června nenajde údajný článek Ferdinanda Peroutky „Hitler je gentleman“, hlava státu se za novinářovo falešné nařčení neomluví. Místo toho vypíše z vlastního odměnu pro toho, kdo text najde za mluvčího Jiřího Ovčáčka. Zeman to řekl serveru blesk.cz. V rozhovoru také mluvil o plánované cestě do Moskvy a vrátil se k úmrtí někdejšího premiéra Stanislava Grosse.

Po údajném článku Hitler je gentleman pátrá už několik týdnů prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Až dodnes Hrad tvrdil, že pokud se text nenajde, Zeman se omluví. Podle odborníků Ferdinand Peroutka podobný článek nikdy nenapsal. Ale teď se zdá, že se veřejnost od Zemana omluvy nedočká.

„Každý člověk někdy udělá chybu. Ale uznejte sám, že když jsem ten článek četl na vlastní oči a dokonce mě zarazil ten bizarní název, tak se nemám za co omlouvat,“ odmítl ve vysílání Zeman s tím, že se omluví maximálně za to, že se text nepodařilo objevit. Ne za jeho neexistenci.

Zeman prý ale považuje za svou povinnost usilovat o to, aby se článek našel. Pokud se to do konce června nepodaří mluvčímu Ovčáčkovi, je prezident připravený vypsat z vlastního odměnu pro nálezce: „Vím na sto procent, že ten článek existuje. Bude to částka dostatečná na to, aby motivovala řekněme archivního badatele a ten se pokusil ten článek najít.“

Podle Zemana je paradoxní, že si nemůže vzpomenout, v jakém čísle časopisu Přítomnost text viděl. Pamatuje si ale, že to bylo před zhruba třiceti lety v knihovně Klementina.

Čtěte také: Žaloba na stát. Peroutkova vnučka žádá od prezidenta omluvu

Zeman se také v pořadu dostal k obhajobě svého mluvčího, který v minulosti pracoval například pro Haló noviny. Podle prezidenta je přirozené, že lidé v průběhu let mění své názory. Jako příklad uvedl třeba současného poslance hnutí ANO Martina Komárka. Zmínil ale i básníka Jaroslava Seiferta, který podle Zemana měl napsat servilní článek vůči německé říši. Seifert je tak po Peroutkovi dalším, koho hlava státu z něčeho takového podezřívá.

Prezident se vrátil i k nedávnému úmrtí někdejšího premiéra a šéfa ČSSD Stanislava Grosse. Podle statistik dožití měl Gross před sebou ještě třicet let života, v nichž mohl ještě něco dokázat a napravit chyby, kterých se dopustil. Zeman mimo jiné potvrdil, že na Grossův pohřeb ani neposlal věnec. „Já nejsem pokrytec. Posílám věnce na pohřby těch, kterých si vážím. Je pravda, že Stanislava Grosse jsem si přestal vážit,“ vysvětlil.

Na otázku, jestli někdejšímu stranickému kolegovi měl za zlé, že mu nepomohl v roce 2003 při prezidentské volbě, Zeman toto odmítl. Důvodem prý bylo Grossovo podezřelé zbohatnutí, konkrétně nákup akcií firmy Moravia Energo. Možnost, že by bývalý premiér mohl být pohřbený na Vyšehradě, Zeman nepřímo označil jako nepatřičnou.

Čtěte také: Grossův pohřeb: Zeman nepřišel, Sobotka a Paroubek přinesli věnec

Mluvilo se i o chystané prezidentově cestě do Moskvy u příležitosti oslav 70. výročí konce druhé světové války. V souvislosti se svou návštěvou se ale Miloš Zeman dopustil nepřesnosti. Když se ho bývalá šéfka sněmovny Miroslava Němcová (ODS) v jednom z dotazů ptala, jak chce v Moskvě uctít památku vlasovců, prohlásil, že tak udělal, už když o nich mluvil v rozhovoru pro ruské rádio, což je uctěním samo o sobě. Ve skutečnosti ale o ruské rádio nešlo. Prezident mluvil pro ruskojazyčné vysílání Českého rozhlasu.

Sdílet:

Hlavní zprávy