Otáčí Orbán? Chce Ukrajinu v EU jako nárazník před Ruskem

Maďarsko a Rusko

Otáčí Orbán? Chce Ukrajinu v EU jako nárazník před RuskemNOVÉ
Viktor Orbán Foto: FOTO: Wikipedia
1
Svět
Sdílet:

Kontroverzní maďarský premiér Viktor Orbán, jehož politika vůči Moskvě znepokojuje Brusel, popřel, že by se jeho země přibližovala k Rusku. V rozhovoru poskytnutém německému ekonomickému deníku Handelsblatt konstatoval, že se Maďarsko k Rusku neblíží, ani se od něj nevzdaluje.

Orbán je v Evropské unii považován za jednoho z mála spojenců ruského prezidenta Vladimira Putina. Podle Handelsblattu si nejjasněji stěžoval na sankce přijaté unií proti Rusku kvůli ukrajinské krizi. Evropa se tím podle něj "střílí do nohy". Maďarský politik, který je na Západě rovněž kvůli autoritářským sklonům a snahám upevnit si moc různými "reformami" právního řádu, odmítl, že by měl nějaké mimořádné vztahy s Putinem. "Vedl jsem s ním těžká jednání. Přitom jsme měli úspěšné, ale také velmi nepříjemné momenty," konstatoval v rozhovoru, z něhož přinesla výňatky agentura MTI.

Čtěte také: USA tvrdě pro Orbánovi: jeho lidi do Států nepustí

Řekl také, že Maďarsko chce mít mezi sebou a Ruskem "bezpečnostní nárazníkovou zónu" a podporuje, aby se Ukrajina stala členem Evropské unie. Předtím ale tato země musí být ekonomicky a politicky stabilní a musí být schopna chránit své hranice.

Na otázku ohledně svých údajných sympatií k autoritářským režimům, jaké jsou například v Rusku a v Číně, maďarský premiér poznamenal, že "přiznání si, že nedemokratické země jsou mnohem úspěšnější než Evropa, je obtížněji stravitelné než snížená konkurenceschopnost Evropské unie". Úspěch Číny je "podle něj "duševním traumatem" pro Evropu.

Orbán tvrdí, že bojoval proti Rusku za svrchovanost své země a že zabránil tomu, aby ruští investoři získali pětadvacetiprocentní kapitálový podíl v "ropné a plynařské společnosti". Trval také na tom, že získal kontrolu "nad dohodou o dodávkách plynu do Maďarska".

Pokud jde o záměr maďarské vlády rozšířit jadernou elektrárnu v Paksi v centrální části země s ruskou účastí, premiér řekl, že jiné země byly také vítány, aby podaly na tento projekt nabídku. Nicméně jedině Rusko vyhovovalo všem stanoveným kritériím - bezpečnostním, vlastnickým i finančním. "Proto také vyhrálo," dodal. 

Sdílet:

Hlavní zprávy