NOVÉ

Zemanův Zbytek pronajímá nacionalistům vilu ruské ambasády

,

Nacionalisté napojení na Ortela

Témata: , , ,

Zdeněk Zbytek, blízký známý prezidenta Miloše Zemana, pronajímá pražskou vilu ruské ambasády v Praze nacionalistickému hnutí Řád národa. Nacionalistické uskupení je v úzkém spojení se zpěvákem Tomášem Ortelem a sympatizuje s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Informaci přinesl server Aktuálně.cz.

V čele Řádu národa, které se hlásí k nacionálnímu konzervatismu, stojí Josef Zickler. Bývalý policista spolupracuje se zpěvákem Tomášem Ortelem, frontmanem kapely Ortel, která se netají svými extremistickými postoji. Zicklerovo hnutí nyní sídlí v bubenečské vile, kde se v komplexu budov nachází i ruská ambasáda. Zbytek má podle serveru celou nemovitost v ulici Na Zátorce od Rusů v nájmu. 

Pronajímatel nemovitosti Zbytek, v současné době byznysmen a bývalý vysoký důstojník předlistopadové komunistické armády, se netají tím, že má pro Řád národa pochopení. „Lidé u nás jsou už hodně naštvaní, vadí jim rozklad státu, bojí se uprchlíků,“ uvedl pro Aktuálně.cz.

Představitel hnutí Zickler vysvětluje, že měl o vilu ruské ambasády zájem kvůli její historii. Za první republiky ji totiž obýval bývalý československý prezident Edvard Beneš, který byl v té době jedním z představitelů protirakouského odbojového spolku Maffie, k jehož odkazu se Řád národa hlásí.

Zickler se podle Zbytka o prostory ucházel přes realitku a jednalo se o náhodu. Šéf nacionalistického hnutí ovšem uvádí, že za prostory platí „na pražské poměry podprůměrný nájem“ a se Zbytkem si tykají. Sám Zickler serveru Aktuálně.cz řekl, že pro ránu nešel nikdy daleko a mezi své záliby řadí i střelbu. Řád národa má podle něj už šest tisíc členů a registrovaných příznivců. Těmi jsou často bývalí i současní policisté, vojáci či hasiči.

Spojitost s Milošem Zemanem dokládá i fakt, že se Zickler letos v únoru sešel s Janem Velebou, předsedou zemanovské Strany práv občanů. Právě Zbytek, který nacionalistickému hnutí vilu pronajímá, je v této straně jihočeským funkcionářem. Veleba ovšem spolupráci se Zicklerem odmítá a tvrdí, že došlo pouze k jedné společné schůzce a šéfa Řádu národa považuje za „trochu naivního, politikou nepolíbeného“.

Čtěte také: Banga dostane Krieglovu cenu za odpor vůči Ortelu

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Z nového čísla Své viny nedokážu úplně sečíst, říká Lubomír Zaorálek

Echo týdne: He is (Parou) back ● Téma: Stará zbraň ● Svět: Startup Macron se stal monopolem ● Fokus: Nejdivnější lidé na světě ● Komentář: Muž, který znal smysl soutěžení ● Rozhovor s Vratislavem J. Slezákem: Věrný pes se podobá svému pánovi ● Kulturní tipy ● Postavy ● Styl ● Přeceňovaný a podceňovaný ● Technologie ● Aplikace ● Auto

Patriarcha a jeho sen o evropské říši Helmut Kohl: těžká politická váha ze staré školy, přispěl k vítězství Západu ve studené válce, stabilizoval Německo a nastartoval sjednocení Evropy
Johannes Gutenberg a zrod západního světa Muž, který vynalezl knihtisk, dokázal změnit a posunout svět víc než králové a prezidenti

Přejít na diskusi