1 Nacionalisté napojení na Ortela

Zemanův Zbytek pronajímá nacionalistům vilu ruské ambasády

, NOVÉ

Zdeněk Zbytek, blízký známý prezidenta Miloše Zemana, pronajímá pražskou vilu ruské ambasády v Praze nacionalistickému hnutí Řád národa. Nacionalistické uskupení je v úzkém spojení se zpěvákem Tomášem Ortelem a sympatizuje s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Informaci přinesl server Aktuálně.cz.

V čele Řádu národa, které se hlásí k nacionálnímu konzervatismu, stojí Josef Zickler. Bývalý policista spolupracuje se zpěvákem Tomášem Ortelem, frontmanem kapely Ortel, která se netají svými extremistickými postoji. Zicklerovo hnutí nyní sídlí v bubenečské vile, kde se v komplexu budov nachází i ruská ambasáda. Zbytek má podle serveru celou nemovitost v ulici Na Zátorce od Rusů v nájmu. 

Pronajímatel nemovitosti Zbytek, v současné době byznysmen a bývalý vysoký důstojník předlistopadové komunistické armády, se netají tím, že má pro Řád národa pochopení. „Lidé u nás jsou už hodně naštvaní, vadí jim rozklad státu, bojí se uprchlíků,“ uvedl pro Aktuálně.cz.

Představitel hnutí Zickler vysvětluje, že měl o vilu ruské ambasády zájem kvůli její historii. Za první republiky ji totiž obýval bývalý československý prezident Edvard Beneš, který byl v té době jedním z představitelů protirakouského odbojového spolku Maffie, k jehož odkazu se Řád národa hlásí.

Zickler se podle Zbytka o prostory ucházel přes realitku a jednalo se o náhodu. Šéf nacionalistického hnutí ovšem uvádí, že za prostory platí „na pražské poměry podprůměrný nájem“ a se Zbytkem si tykají. Sám Zickler serveru Aktuálně.cz řekl, že pro ránu nešel nikdy daleko a mezi své záliby řadí i střelbu. Řád národa má podle něj už šest tisíc členů a registrovaných příznivců. Těmi jsou často bývalí i současní policisté, vojáci či hasiči.

Spojitost s Milošem Zemanem dokládá i fakt, že se Zickler letos v únoru sešel s Janem Velebou, předsedou zemanovské Strany práv občanů. Právě Zbytek, který nacionalistickému hnutí vilu pronajímá, je v této straně jihočeským funkcionářem. Veleba ovšem spolupráci se Zicklerem odmítá a tvrdí, že došlo pouze k jedné společné schůzce a šéfa Řádu národa považuje za „trochu naivního, politikou nepolíbeného“.

Čtěte také: Banga dostane Krieglovu cenu za odpor vůči Ortelu

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Z nového čísla Konečná v Charlottesville. Co se to děje v USA a může za to Trump?

Echo týdne: A byl zase jednadvacátý srpen ● Komentář: Teroristé nás neporazí. Tak určitě ● Rozhovor: Nechci, aby byl můj telefon chytřejší než já ● Esej: Kde končí Západ ● Fokus: Hon na diesel ● Historie: A přece je louka modrá, nebe zelené, mraky žluté

Bitcoin: pizza za miliardu a zabiják státu Digitální měna, do níž vkládají naděje nejrůznější nadšenci, si veřejnost získává jen velmi pomalu
Propil se do nebes Tvůrce románového šperku české literatury Jaroslava Haška přivedla záliba v bizarnostech až do řad bolševických teroristů
,

Hesla: , , ,

Vážení diskutující, před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní či takové, které odporují obecné lidské slušnosti.