Klinika převzala od Nadace Charty 77 cenu za občanskou statečnost

Squatteři dostali cenu

Klinika převzala od Nadace Charty 77 cenu za občanskou statečnostNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Dvacítka zástupců pražského sociálního centra Klinika převzala Cenu Františka Kriegla za občanskou statečnost pro rok 2016, kterou centru udělila Nadace Charty 77. Nezávislá porota ocenila jejich dobrovolné aktivity, které podle ní překračují hranice jakékoli ideologie i tržního světa a stávají se obecně lidskými. V projevu představitelé Kliniky zdůraznili své zaměření na squatting a anarchismus. Řekli, že je stále v čem na Chartu 77 navazovat, kritizovali ale i polistopadové směřování některých jejích osobností.

V rezidenci primátorky Adriany Krnáčové v pražské Městské knihovně dostal také Cenu Toma Stopparda za rok 2015 literární historik a indolog Petr Holman za svazek Březiniana II a péči o dílo básníka a spisovatele Otokara Březiny.

Krieglova cena se uděluje od roku 1987 a je s ní spojena odměna 25.000 korun. Klinika peníze věnuje organizaci Anarchist Black Cross (Anarchistický černý kříž), která podporuje vězně z anarchistického hnutí.

Lidé z Kliniky podle poroty uhájili své přesvědčení před nepřejícími spoluobčany i politickými odpůrci všech ideových směrů. Praha podle poroty potřebuje místo, kde se lidé všech osudů i názorů mohou setkat jako občané, a ne jako spotřebitelé. Podle členky poroty, socioložky Jiřiny Šiklové se má protestovat i v demokratickém systému. „Když budou všichni lidi mlčet, tak buď je to v nebi, nebo je to totalitní systém,“ řekla.

Klinika je podle jejího zástupce Jakuba Orta sice levicový projekt, ale není dogmatická. Klinice může být sympatická i pestrost tradic a ideových východisek, které se v Chartě střetávaly. Řekl ale také, že Charta se po listopadu 1989 stala součástí velkého příběhu o nepřekonatelnosti liberální demokracie a spojení s kapitalismem.

„Squatterské a anarchistické hnutí, ale i lidé, kteří se hlásili a hlásí k progresivní levici na tuto novou polistopadovou ideologii naráželi a narážejí ve svém myšlení i politické praxi. Nejinak je tomu s Klinikou,“ řekl. Aktivisté vyzvali k tomu, aby se formoval odpor proti fašizaci společnosti a hledala se řešení skutečných problémů.

Centrum na pražském Žižkově zahájilo činnost v prosinci 2014, kdy prázdnou budovu někdejší polikliniky v Jeseniově ulici obsadili aktivisté, vyklidili ji a bez povolení v ní provozovali sociální centrum. O dva měsíce později budovu získali od majetkového úřadu k bezplatné výpůjčce a svépomocí ji opravili. Pořádali zde například sbírku oblečení pro uprchlíky. Začátkem letošního února na Kliniku zaútočili maskovaní pachatelé ve stejný den, kdy se v Praze konaly demonstrace proti migraci.

Do svého majetku chce budovu získat Praha pro působení neziskových organizací. V pátek bude o nákupu či výměně objektu jednat hlavní město s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM).

V posledním týdnu Klinika vzbudila pozornost poté, co tam anonym dvakrát nahlásil bombu. Policie v pátek a v úterý po vyklizení a prohlídce budovu navzdory protestům jejích obyvatel předala úředníkům z ÚZSVM. Zástupci úřadu budovu pokaždé uzamkli, ale squatteři do ní opět vnikli a obnovili činnost centra. ÚZSVM kvůli tomu podal trestní oznámení.

Čtěte také: K vyklizení Kliniky pomůže jen žaloba, upozorňuje právník

Další zajímavé články najdete v Týdeníku Echo.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články