‚K výslechu chceme Babiše, Chovance i Pelikána.‘ Kdo vynáší ze spisů?

Babišovy odposlechy před komisí

‚K výslechu chceme Babiše, Chovance i Pelikána.‘ Kdo vynáší ze spisů?AKTUALIZOVÁNO 1
Domov
Renáta Bohuslavová
Sdílet:

Poslanecká vyšetřovací komise k úniku z policejních spisů dnes zahájila jednání výslechem náměstka policejního prezidenta Jaroslava Vilda. Poslanci si během léta plánují dále pozvat třeba policejního prezidenta Tomáše Tuhého, nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana i ministry vnitra a spravedlnosti Milana Chovance (ČSSD) a Roberta Pelikána (ANO). Vyslechnout chce i Andreje Babiše (ANO) a bývalého redaktora MF Dnes Marka Přibila. Právě jejich kauza úniku informací z tajných nahrávek ustanovení komise předcházela. Sněmovna minulý týden také prodloužila termín pro závěrečnou zprávu komise až do 12. září.

„Se zástupci policejního prezidia a nejvyššího státního zastupitelství budeme řešit systémové otázky toho, jak kolují vyšetřovací spisy, jaký je jejich objem spisů a kde jsou místa úniku informací. Úniky jsou protizákonné a ohrožují principy demokracie,“ doplnil předseda komise Plíšek.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Jaroslav Vild by měl před poslanci mluvit zhruba do 11:00. Následně má začít slyšení náměstka Nejvyššího státního zástupce Igora Stříže. Členové komise plánují dále předvolat i ministra vnitra a spravedlnosti Milan Chovance a Robert Pelikána. K výslechu si komise pozve i předsedu hnutí ANO Andreje Babiše a bývalého redaktora MF Dnes Marka Přibila. Právě kvůli úniku informací z tajných nahrávek, na nichž se o živých kauzách společně baví Babiš s Přibilem, byl vznik komise iniciován.

„Komise má obecnější zadání, úniky se dějí dlouhodobě, bohužel v posledním volebním období je to do některých médií značné a projevilo se to právě při rozhovorech Babiše a Marka Přibila. Budeme chtít vědět, s jakými informacemi se vzájemně seznamovali a odkud jim byly poskytnuty,“ řekl pro Echo24 poslanec TOP 09 a předseda komise Martin Plíšek.

Ačkoliv podnětem k založení komise byla právě aféra kolem předsedy hnutí ANO a bývalého ministra financí Andreje Babiše, nebude to to jediné, co komisi, která bude fungovat jen dva měsíce, zajímá. Ta se bude scházet pravidelně každé úterý a zaměří se i na to, jak policie a státní zastupitelství zajišťují, aby k únikům informací nedocházelo.

Čtěte více: Policie se už zabývá Babišovými nahrávkami

Skupina s názvem Julius Šuman zveřejnila na začátku května tři nahrávky, na kterých je zachycen Babiš, jak komunikuje s dnes již bývalým redaktorem deníku MF DNES Markem Přibilem. Zatímco druhá a třetí nahrávka ukazují, že Babiš měl ovlivňovat dění v redakci, ačkoli opakovaně říkal, že ve svém tisku žádný vliv nemá, třetí odhaluje, že Babiš měl zřejmě přístup k několika živým policejním kauzám. Nahrávky prověřuje už i policie.

Zbytečná komise?

Komise byla zřízená z podnětu poslance ČSSD Lukáše Pletichy. K jejímu ustanovení však došlo až na třetí pokus. „Obávám se, že zejména hnutí ANO nemá zájem na tom, aby to fungovalo. Obávám se, že tak komise skončí v kopru,“ řekl pro Echo24 předkladatel návrhu na vznik komise Lukáš Pleticha krátce po druhém neúspěšném kole hlasování. Komise toho nyní podle něj moc nestihne, ale pokusí se pracovat pravidelně a intenzivně.

Čtěte více: Poslanecké vyšetřování? „Obávám se, že to skončí v kopru“

Krátký čas na zásadní řešení je to i podle Martina Plíška. „Samozřejmě mandát je omezený a z časového hlediska je to zřejmé. Nicméně sněmovna se rozhodla, že chce komisi ustavit. Závěr je na vládě, jak se k tomu postaví,“ řekl Martin Plíšek a dodal, že doporučení komise budou platná i pro příští volební období a že celé téma je třeba systémově vyřešit do budoucna.

Řada politiků je k činnosti poslaneckých komisí skeptická. „Moje zkušenost za poslední tři roky neukázala, že by nějaká speciální zřízená komise sněmovnou přinesla kýžené výsledky. Kromě toho, že potom unikají informace do médií, ze kterých nelze usoudit, jak jsou informace objektivní nebo účelové,“ řekl pro Echo24 již dříve ministr zemědělství, lidovec Marian Jurečka.

I přesto však komise není podle Martina Plíška zbytečná. „Je zřejmé, že v tomto volebním období se nic schválit nedá. Ale za zbytečné to nevidím a myslím, že tomuto tématu je potřebné se věnovat.“

Komise k reorganizaci policie

Před rokem začala například pracovat komise k vyšetření policejní reorganizace. Ta pod taktovkou předsedy komise Pavla Blažka (ODS) fungovala více než půl roku a závěry zveřejnila v lednu.

Sněmovní komise v závěrečné zprávě zkritizovala olomoucké žalobce, protože v souvislosti s policejní reformou podle poslanců vypustili některé neověřené a nepravdivé informace. Podle komise tak aktivně vstoupili do politického života a porušovali zákon. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman však již dříve oznámil, že výměnu podřízených kvůli zprávě komise nechystá. Trestní oznámení na zaměstnance Vrchního státního zastupitelství Petra Šeredu bylo odloženo.

Čtěte také: Babišovo nahlížení do policejních spisů vyšetří komise pod vedením Plíška

Poslanecké vyšetřování? „Obávám se, že to skončí v kopru“

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

We´re all living in Amerika

KOMENTÁŘ

Žijeme už jako v Americe. Ne tím, že u nás s jen malým časovým zpožděním mohou vyjít knihy autorů, jako je Abigail Shrierová. Ale tím, že i u nás mohou takzvaně ...

00:08
×

Podobné články