Nej fotky světa: vyhrál snímek vraždy ambasadora. Uspěl i Čech

World Press Photo

Nej fotky světa: vyhrál snímek vraždy ambasadora. Uspěl i ČechNOVÉ
Záběry z místa útoku, na fotografii je útočník, který velvyslance zastřelil. Jeho tělo mu leží u nohou. Fotografii duchapřítomně pořídil reportér AP Burhan Ozbilici. Foto: Foto: Burhan Ozbilici - zdroj ČTK/AP
2
Panorama
Echo24
Sdílet:

Prestižní fotografickou soutěž World Press Photo za rok 2016 vyhrál snímek tureckého vraha ruského velvyslance v Ankaře. Autorem záběru, při kterém mu šlo o život, je fotograf agentury AP Burhan Ozbilici. V kategorii sportovní reportáže byl oceněn český fotograf Michael Hanke.

Ve chvíli, kdy turecký policista začal 19. prosince v galerii turecké metropole střílet na ambasadora Andreje Karlova, se všichni přítomní skrývali a báli o život. Turecký fotograf riskoval a nafotil sérii snímků, kterou nazval Vražda v Turecku.

Karlova zabil na vernisáži v ankarské galerii policista 22letý Mevlüt Mert Altintaş, který naznačil bezprostředně po činu, že šlo o pomstu za bombardování a dobytí severosyrského města Aleppo. Poté ho turecká policie zastřelila.

Český fotograf Michael Hanke skončil ze tří oceněných na druhém místě za snímky z turnaje mladých šachistů. V kategorii zvítězil Ital Giovanni Capriotti, třetí byl Kanaďan Darren Calabrese. Výsledky soutěže ZDE.