V utajení. Poslanci za zavřenými dveřmi řešili únik informací

únik z bezpečnostní rady státu

V utajení. Poslanci za zavřenými dveřmi řešili únik informacíAKTUALIZUJEME 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Pro neveřejné mimořádné jednání k možnému úniku informací z Bezpečnostní rady státu se v pátek rozhodla sněmovna. Novináři museli opustit předsálí a skončil i přímý přenos ze sněmovny. Pokud by na jednání měly zaznít utajované informace, museli by poslanci dokonce vypnout či odevzdat své mobilní telefony. To se ale nestalo. Schůzi vyvolala pravicová opozice, které jde zejména o propuštění pětice Čechů zadržovaných v Libanonu, údajně výměnou za Libanonce Alího Fajáda.

Podle ODS by měl kvůli kauze skončit ministr obrany Martin Stropnický, TOP 09 zase upozorňuje na roli ministra spravedlnosti Roberta Pelikána. Premiér Bohuslav Sobotka v pátek řekl, že Stropnický sice chyboval, ale ne zase tak vážně, aby musel ve vládě skončit.

Čtěte také: Sobotka a Babiš podrželi Stropnického: Chyba to byla, ale ne závažná

Poslanci se nakonec rozhodli uzavřít celé jednání o mimořádné schůzi, tedy i debatu o programu. Pár minut před začátkem v předsálí poslanci řešili, zda nebudou muset odevzdat či vypnout své mobilní telefony. Něco takového by ale hrozilo pouze v případě, že by měla zaznít informace minimálně v režimu utajené.

„Utajit naše jednání a pak neschválit program schůze, to by byl výsměch nejen poslancům, ale především celé veřejnosti. Je to neférová hra jak s Poslaneckou sněmovnou, tak s veřejností,“ komentoval plán koalice šéf TOP 09 Miroslav Kalousek.

Ministr Stropnický je už několik dní pod tlakem, protože výměnu připustil. Pelikán zase rozhodl o tom, že Česko nevydá Fajáda do USA. Opozici ale nejde pouze o kauzu Fajád. Do médií totiž také unikla informace o výši výkupného, které jsme měli zaplatit za propuštění dvou dívek unesených již dříve v Pákistánu.

Sobotka: Stropnického neodvolám

Sobotka nicméně už před mimořádnou schůzí prohlásil, že Stropnického neodvolá. Ministr podle něj při komentování únosu Čechů chyboval, ale na jeho odvolání z vlády to není. Stropnický by se nicméně podle předsedy vlády měl zamyslet nad tím, zda je schopen se účastnit projednávání takových bodů, které jsou v utajovaném režimu.

„Důvod pro konec Stropnického ve vládě je jasný. Jsou prostě věci, které ministr obrany udělat nemůže. A to je potvrzení informací, které se bytostně týkají bezpečnosti státu a jeho občanů. Tím, že ho premiér Sobotka odmítl odvolat, převzal odpovědnost za vše, co se stalo. A ponese všechny následky,“ prohlásil před mimořádnou schůzí šéf ODS Petr Fiala.

Samotná schůze se nakonec dle očekávání vůbec neuskutečnila. Po krátké diskuzi totiž většina poslanců neschválila její program.

Čtěte také: Bělobrádek: Stropnický by měl zvážit setrvání ve funkci ministra

Kalousek: Vláda z Čechů v cizině udělala lovnou zvěř

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články