České popelnice a odpadky čeká zásadní revoluce

Velká odpadová revoluce

České popelnice a odpadky čeká zásadní revoluce 1
Domov
Pavel Baroch
Sdílet:

Stoprocentní zdražení poplatku za ukládání komunálního odpadu na skládky, povinné třídění biologicky rozložitelného odpadu nebo také zákaz skládek na využitelný odpad po roce 2023. Na české popelnice a odpadky se chystá zásadní revoluce.

Místo 500 korun za uložení tuny komunálního odpadu na skládku rovná tisícikoruna. Brusel už roky tlačí na Českou republiku, aby se vydala Evropskou unií prosazovanou odpadovou cestou a výrazně snížila skládkování odpadů a zvýšila jejich opětovné využití.

A právě postupné zdražování poplatku ze současné pětistovky až na dvojnásobek v roce 2020 má být jedním z opatření, které má české odpadové hospodářství natočit požadovaným evropským směrem.

Počítá s tím novela zákona o odpadech poslance Ladislava Oklešťka z hnutí ANO, za něhož se postavil i jeho stranický kolega, ministr životního prostředí Richard Brabec.

„Snažíme se, aby toho na skládkách skončilo co nejméně,“ řekl Brabec, jehož dlouholetých cílem je zakázat po roce 2023 skládkování recyklovatelných, využitelných a neupravených směsných komunálních odpadů.

Přibude po zdražení neplatičů?

Podle prezidenta České asociace odpadového hospodářství Petra Havelky ovšem zdražování poplatků, které se dotkne 10,5 milionů občanů a mnoha firem, není správnou cestou. „To prostě nelze,“ uvedl pro ECHO24.cz Havelka.

Těm obcím, které poplatky za odpad zdražily, se zvýšil počet neplatičů.

Připomněl, že obce na konci roku 2012 dostaly možnost zvýšit lidem poplatek za odvoz popelnic z 500 až na 1000 korun, ale drtivá většina z nich to neudělala. Už teď totiž mnohé domácnosti za odpadky neplatí.

„Těm obcím, které zdražily, se nevýběr poplatků zvýšil,“  konstatoval Havelka. Kritizuje také to, že se zásadní odpadová legislativa řeší formou poslaneckého přílepku k jinému zákonu, aniž by návrh dostatečně projednal se Svazem měst a obcí, odpadářskými firmami a dalšími odborníky.

Poslanecký přílepek zaskočil také Hnutí Duha, které se debaty o nové odpadové legislativě také účastní. Organizaci vadí například to, že v Oklešťkově návrhu chybí poplatek za spalování netříděného odpadu nebo možnost zavést pro domácnosti platby podle vyprodukovaného odpadu, aby ten, kdo třídí, platil méně.

O 21 korun více, tvrdí ministerstvo

Ministerstvo životního prostředí odmítá, že by navrhované zvýšení poplatku za skládkování mělo nějaký zásadní dopad na rozpočty domácností.

„U navrhované změny je důležité, že nejde o plošné zvýšení poplatku pro občany, ale poplatku placeného na skládce odpadů. V korunách to znamená, že při zvýšení poplatků za skládkování o 100 korun za každou tunu uloženého odpadu za rok by se při současné produkci odpadů zvýšil poplatek za svoz a nakládání s odpady na jednoho obyvatele o zhruba 21 korun ročně,“ tvrdí náměstkyně ministra Berenika Peštová.

Čím méně odpadu skončí v černých popelnicích na směsný komunální odpad, tím méně zaplatí občané za jeho skládkování.

Dodala, že poslanecký návrh je jednoznačně motivačním nástrojem pro zvýšení recyklace a třídění odpadů do barevných kontejnerů. V součanosti končí na skládkách více než polovina komunálního odpadu a materiálově se využije jen asi třetina.

„Čím méně odpadu skončí v černých popelnicích na směsný komunální odpad, tím méně zaplatí občané za jeho skládkování,“ dodala Peštová.

Třídit se budou také kovy a bioodpad

Předloha poslance Oklešťka, kterou podpořil také sněmovní výbor pro životní prostředí, ukládá zároveň obcím, aby od příštího roku umožnily svým obyvatelům třídit kromě papíru, plastů a skla také kovy a biologicky rozložitelný odpad – například zbytky z kuchyně nebo trávu ze zahrádek. Právě biodpad přitom tvoří největší díl naplněné popelnice.

„Stovky obcí už dobrovolně zavedly třídění biodpadů,“ poznamenal ředitel odboru odpadů ministerstva životního prostředí Jaromír Manhart.

Rozšíření počtu barevných kontejnerů pro tříděný odpad vítá Česká asociace odpadového hospodářství, která to navrhovala už v minulých letech. „Je to rozumné a motivační opatření,“ uvedl pro ECHO24.cz ředitel asociace Petr Havelka.

Novela zároveň počítá se zpřísněním podmínek pro bezplatné ukládání odpadů za účelem technického zabezpečení skládek. V této kategorii se totiž skrývají i různé nebezpečné odpady, za které se jinak platí tisíce korun.

Sdílet:

Hlavní zprávy