Junckerova tabulka plánů: Společné velitelství i mládežnické sbory

Bratislavský summit EU

Junckerova tabulka plánů: Společné velitelství i mládežnické sboryAKTUALIZOVÁNO 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker předložil na schůzce 27 šéfů států a vlád zemí EU v Bratislavě shrnující plán legislativní práce jeho týmu v následujícím období. Dokument, který zveřejnil server Politico, obsahuje hlavně body, o nichž šéf komise mluvil tuto středu před Evropským parlamentem.

Svou představu další práce EU už podle diplomatů nabídl v Bratislavě premiérům a prezidentům také šéf Evropské rady Donald Tusk, který jednání řídí. Po pracovním obědě na palubě lodi plující po Dunaji se účastníci neformálního summitu vrátili na bratislavském hradě k odpolednímu jednání.

Junckerův dokument je v zásadě tabulkou s naznačenými termíny, v nichž hodlá komise předložit členským zemím a europarlamentu legislativní návrhy, které pokládá z hlediska budoucnosti EU za zásadní. Například na prosinec je naplánován návrh na zřízení nového společného velitelství pro unijní operace či na vznik Evropských sborů solidarity, v jejichž rámci by mladí dobrovolníci ze zemí EU jezdili pomáhat do krizových oblastí.

Už ve čtvrtek večer Tusk na Slovensku mluvil o tom, že Evropa pro budoucnost potřebuje optimistický scénář. Zároveň ale politici ráno při příchodu dávali najevo, že dnešek je také dnem pro upřímnou a otevřenou debatu o stávající krizové situaci, v níž se evropský projekt nachází.

Čtěte také: Johnson radí Italům: Otočit, odstrašit. Lodě nesmí k pevnině

Na schůzce nebyla britská premiérka Theresa Mayová, summit je tak neformální a jeho výsledek může být jen politický. I tak by ale setkání mohlo určit podobu základní práce unie v příštích měsících, domluveno bylo právě poté, co Britové dali v referendu najevo, že chtějí z unie vystoupit.

Podle slovenského premiéra Roberta Fica je dnešek začátkem „bratislavského procesu“, který by měl vrátit důvěru občanů v EU. Vyvrcholit by unijní obroda mohla na jaře v Římě při příležitosti 60. výročí podpisu Římských smluv, jednoho ze základů evropské integrace.

Tuskův nový materiál se podle dostupných informací příliš neliší od stručných „poznámek pro tisk“, o kterých jednali zástupci členských zemí v pondělí na přípravné schůzce k dnešnímu bratislavskému jednání. Tehdy v nich zmiňoval migrační problematiku, kdy podle něj nelze dopustit návrat k chaosu roku 2015, vnitřní a vnější bezpečnost, včetně zlepšení ochrany vnějších hranic EU či návrhy mířící k podpoře a posílení evropského hospodářského růstu.

Čtěte také: Merkelová na summitu: EU je v krizi. Hollande chystá bratislavský plán

Tusk ovšem svůj pohled na dnešní setkání nabídl také v daleko širším textu, totiž v otevřeném dopise, kterým unijní lídry na Slovensko pozval. „Lidé v Evropě chtějí vědět, zda události a procesy, kterými jsou zahlceni, v nichž se neorientují a které je někdy děsí, jsou politické elity schopny dostat pod kontrolu. Mnoho lidí, a nikoli pouze ve Spojeném království, si nyní myslí, že účast v Evropské unii jde proti stabilitě a bezpečnosti,“ napsal v něm.

Z dokumentu je také patrné, že podle názoru někdejšího polského premiéra jsou to hlavní města unijních zemí, kde by měly být určovány politické priority, které pak evropské instituce pomáhají naplňovat.

Podobný pohled je ale v jistém rozporu s přístupem stávající Evropské komise vedené Junckerem, upozorňují pozorovatelé. Například Radko Hodkovský z pražského institutu Evropské hodnoty soudí, že bude nynější bratislavská schůzka úspěchem, pokud se podaří přestat brát EU jako „abstraktní idealistickou vizi sjednocené Evropy, které už jen málo Evropanů skutečně věří“, ale naopak začne být vnímána jako pragmatický nástroj, který pomáhá národním státům chránit občany před vnějšími a vnitřními bezpečnostními hrozbami a negativními dopady globalizace.

„Evropští lídři se dnes na bratislavském summitu shodli na návrhu konkrétních kroků pro posílení důvěry občanů v EU,“ uvedl na svém twitteru český premiér Bohuslav Sobotka. Sobotka po jednání ocenil, že obsahem celkem pěti stránek návrhů jsou i kroky, které požadovala Česká republika například posílení kontroly hranic.

„Máme návrh cestovní mapy konkrétních kroků pro posílení důvěry občanů ve fungování EU,“ napsal na twitter Sobotka. Před summitem označil za priority české vlády pro budoucnost EU posílení bezpečnosti a také smazávání rozdílů v životní úrovni občanů EU.

Stejně jako další evropští politici včetně německé kancléřky Angely Merkelové, uznal Sobotka, že EU má reálné problémy. Dnešní neformální summit podle něj umožnil se zaměřit na jejich řešení bez slovíčkaření. Zdůraznil, že k řešení těchto problémů musí být EU jednotná a dodal, že taková unie je rovněž zájmem České republiky.

Hlavní body Junckerovy „cestovní mapy“ pro následujících dvanáct měsíců, které na summitu představil:

  1. Investice (prodloužení působnosti Evropského fondu pro strategické investice; spuštění externího investičního plánu pro Afriku a blízkého sousedství k zachycení příčin migrace)

  2. Jednotný digitální trh (reforma trhu za účelem zatraktivnění a umožnění investic; modernizace autorských práv; úplné pokrytí signálem 5G do roku 2025, pomoc s poskytováním Wi-Fi sítí v hlavních centrech veřejného života do roku 2020 – Wifi4EU)

  3. Bezpečnost (zřízení nové evropské pohraniční a pobřežní stráže do října, posílení hlídek na bulharských hranicích; nový systém pro zaznamenávání pohybu osob, které nejsou občany EU; vytvoření systému ETIAS, který určí, kdo může vstoupit do EU)

  4. Obrana (společná obrana EU včetně zřízení společných armádních složek; zřízení nového společného velitelství pro unijní operace; zřízení fondu pro posílení investic do společného armádního vybavení)

  5. Mladí lidé (Vznik Evropských sborů solidarity)

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články