AKTUALIZOVÁNO

Izraelští vojáci zabili ministra palestinské vlády

,

Střet při demonstraci

Člen palestinské vlády zemřel po zásahu izraelských vojáků na západním břehu Jordánu. Ministr Zijád abú Ajn nepřežil převoz do nemocnice, informuje agentura Reuters. Izraelská armáda incident vyšetřuje a příčinu smrti určí pitva.

K incidentu došlo během demonstrací v oblasti vesnice Turmus Ajja u Ramalláhu. Na místě bylo několik desítek demonstrujících lidí, které se Izraelci snažili rozehnat slzným plynem. Ministr bez portfeje palestinské vlády Zijád abú Ajn šel údajně v čele skupiny čítající desítky Palestinců a jako první se dostal do střetu s vojáky. Záhy upadl do bezvědomí a sociální sítě oběhla fotografie, na níž bledý ministr leží na zemi s rukou na hrudi.

Pětapadesátiletý Zijád abú Ajn byl dle očitého svědectví fotografa Reuters zasažen jedním z vojáků Izraele. Podle informací z místa zemřel v ambulanci během převozu do nemocnice v Ramalláhu.

Izraelské sdělovací prostředky tvrdí, že jeden z vojáků abú Ajna zasáhl pažbou pušky do hrudníku a že se ministr skácel. Byl prý však nemocen a není vyloučeno, že příčinou smrti nebyl jenom úder. Palestine Social nevylučuje, že byl rovněž zasažen slzným plynem. Zástupce nemocnice v Ramalláhu oznámil, žeabú Ajn "zemřel po úderu do trupu hrdinskou smrtí".

'Po vyšetření incidentu přijmeme opatření'

Protest se konal poblíž židovské osady Šilo od nočních hodin, protože osadníci obvinili Palestince z krádeže klisny. Palestinci naopak tvrdili, že osadníci na palestinské motoristy útočí kamením a ničí olivovníky. Vojáci přijeli obě strany zklidnit.

Palestinský president Mahmúd Abbás v prohlášení podle agentury Maan uvedl, že „útok byl barbarskou akcí, která nemůže být ignorována nebo akceptována“. Abbás celkově odsoudil útoky na palestinský lid a dodal, že Izrael ponese následky. Vyhlásil také třídenní národní smutek a slíbil, že po vyšetření incidentu zaujme patřičná opatření. 

Radikální Hamas ohlásil, že lituje abú Ajnovy smrti, a vyzval Palestince, aby vypověděli jakoukoli spolupráci s Izraelem.

Zijád abú Ajn byl člen Revoluční rady hnutí Fatah. Sloužil také jako jeden z tajemníků ministra pro vězeňské záležitosti, poté byl Abbásem jmenován předsedou Komise proti separační zdi a separaci osad. Do jeho agendy patřily otázky týkající se židovských osad na Západním břehu Jordánu a také betonová bariéra, již Izrael kolem Západního břehu postavil.

Čtěte také: Sobotka: Podporujeme vznik nezávislých států Izraele a Palestiny

Nejhorší ekologická katastrofa v Izraeli. Ropa zaplavila poušť

Přejít na diskusi