Protest proti únosům knihkupců. Hongkongem pochodovaly 4000 lidí

Zatčení čínskými úřady

Protest proti únosům knihkupců. Hongkongem pochodovaly 4000 lidíNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Více než 4000 lidí se v Hongkongu zúčastnilo pochodu na protest proti únosům a následnému zadržení pěti tamních knihkupců čínskými úřady. Obchod, pro který pracovali, prodával knihy o čínských vůdcích, včetně čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. To je Pekingu nepohodlné.

Od října zmizelo pět hongkongských knihkupců spojených s nakladatelstvím Mighty Current a knihkupectvím Causeway Bay Books, postupně se ale všichni objevili v pevninské Číně. Případ vyvolal v Hongkongu obavy, že čínské úřady porušují právní nezávislost této bývalé britské kolonie, jež se roku 1997 vrátila pod čínskou správu a má vysokou míru autonomie.

„Chraňme svobodu tisku a svobodu slova,“ skandovali podle Reuters účastníci pochodu. Požadovali rovněž propuštění posledního z pětice knihkupců, který nadále zůstává ve vazbě v Číně. Dotyčný, uváděný jako Gui Minhai, má i švédské občanství.

V pátek se zhruba stovka aktivistů zúčastnila protestního pochodu k čínskému styčnému úřadu v Hongkongu. Chtěli tak vyjádřit nesouhlas s tím, co nazývají „přeshraničními únosy“. Podle aktivistů byl jeden knihkupec unesen do Číny z Hongkongu a další z Thajska.

Podle oficiálních prohlášení neučinily čínské orgány činné v trestním řízení nic nezákonného.

Dva z propuštěných knihkupců se ve svých verzích o zadržení jednoho z nich liší. Lam Wing-kee tento týden novinářům řekl, že byl zadržen v Číně a osm měsíců držen v tamní vazbě. Jeho kolegu Leeho Bo, který je rovněž držitelem britského pasu, ale prý unesly úřady pevninské Číny z Hongkongu. Lee ale dnes uvedl, že o tom, jak se dostal do Číny, s Lamem nikdy nehovořil.

Čtěte také: Protesty a slzný plyn: Klaus měl na sjezdu německé AfD bouřlivý potlesk

Sdílet:

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články