NOVÉ

Poslední hodiny Krnáčové? TOP 09 jedná o jejím odvolání s ANO

,

Krize na pražském magistrátu

Témata: , , , ,

Pražští zastupitelé za TOP 09 podle informací ČTK v průběhu přerušovaného zasedání zastupitelstva vyjednávají o nové magistrátní koalici s ANO. Přidat by se mohla ČSSD nebo ODS. Podmínkou je ovšem odchod Adriany Krnáčové (ANO) nejenom z postu primátorky, ale i z rady, zjistila ČTK od několika zdrojů z magistrátu. Primátorka na dotaz ČTK řekla, že „nikam odcházet nehodlá“.

Na konci Krnáčové v čele města se začalo pracovat hned ve čtvrtek. Nejdřív její odvolání navrhla ODS, která si ale posléze svůj návrh rozmyslela. Podle informací ECHO24.cz ovšem poté hlasy pro odvolání Krnáčové začali u ostatních klubů shánět zastupitelé TOP 09, která je teď lídrem vyjednávání o nové koalici.

Zda se najde dostatečná podpora pro skoncování s primátorkou, bude jasné ještě ve čtvrtek v podvečer, kdy pokračuje jednání zastupitelstva. Záleží hlavně na rozhodnutí lidí z hnutí Andreje Babiše, jestli se za svou primátorku postaví. Konec Krnáčové by zřejmě otevřel cestu nové variantě koaličního vládnutí, které by stálo na spolupráci TOP 09 a ANO. 

Koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice se po řadě neshod rozpadla před několika týdny. Od té doby se horečně vyjednává o nové podobě koaliční spolupráce. ANO mělo původně spolupráci s TOP 09 zapovězenou. Zákaz sice vzalo zpět, TOP 09 se ale nechala slyšet, že ANO propáslo svoji šanci.

V posledních dnech se mluvilo o tom, že by ANO mohlo z nové rady zcela vypadnout. Vyjednávalo se o koalici TOP 09, ODS, a Trojkoalice, ke kterým by se mohla připojit ČSSD nebo nezávislí zastupitelé s piráty.

V pětašedesátičlenném zastupitelstvu má hnutí ANO 17 mandátů, 12 klub TOP 09 a nezávislých. Po osmi je zastupitelů Trojkoalice, ODS a ČSSD. V zastupitelstvu jsou dále čtyři piráti, čtyři komunisté a čtyři nezávislí. Koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice dosud měla na pražské radnici většinu jediného hlasu.

Čtěte také: O Prahu se teď přetahuje TOP 09 a ANO. Rozhodne ČSSD

Přejít na diskusi