Ozbrojenci v nemocnici zastřelili dítě v náručí jeho matky

Vražda dítěte v Africe

Ozbrojenci v nemocnici zastřelili dítě v náručí jeho matkyNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Zdravotníci z organizace Lékaři bez hranic jsou v šoku z události, které byli svědky. Dva ozbrojení muži v nemocnici ve Středoafrickém městě Zemio před jejich očima zastřelili v úterý malou dívku v náručí její matky. Po úterním incidentu byl evakuován veškerý personál nemocnice. Tisíce místních tak zůstaly bez pro některé nezbytné lékařské pomoci. Uvedla to mluvčí české pobočky Lékařů bez hranic Iveta Polochová.

Lékaři bez hranic v oblasti působí od roku 2010. Původně zde měli léčit pacienty nakažené virem HIV. V roce 2013 ale vypukla válka a tisíce lidí, kteří v ní přišli o své domovy, začali využívat nemocnici jako své útočiště. Nemocnici vyhledávali hlavně proto, že jim zde lékaři poskytli péči a měli pocit bezpečí. To aspoň platilo až do úterý.

Ozbrojení muži přijeli do nemocnice a začali ohrožovat zbraněmi pacienta, který zde byl před 14 dny hospitalizován, a jeho rodinu. Po chvíli začali ozbrojenci na rodinu střílet. Při střelbě zasáhli do hlavy malou dívku, kterou držela jedna z příbuzných pacienta v náručí. Dítě na místě zemřelo. „Jsme šokováni a zarmouceni tím, že v nemocnici, kde pracujeme, bylo zabito malé dítě. Rodině chceme vyjádřit upřímnou soustrast, naše myšlenky jsou s nimi a všemi, kdo brutální smrt malé holčičky museli sledovat,“ uvedla vedoucí mise Lékařů bez hranic ve Středoafrické republice Mia Hejdenbergová.

Také dodala, že bezcitnost útoku upozorňuje na nevybíravou povahu konfliktu a znepokojivý nárůst násilí vůči civilistům ve Středoafrické republice. „Dokazuje to naprostý nedostatek respektu ozbrojených skupin v oblasti vůči zdravotnickým zařízením a civilistům. Signalizuje rovněž, že se kvůli zhoršující se bezpečnostní situaci zmenšuje prostor pro humanitární organizace,“ uvedla Henjdenbergová.

Útok přinutil Lékaře bez hranic, kteří zde poskytují zdravotní péči, evakuovat všechen personál nemocnice. „Museli jsme personál evakuovat i přesto, že v posledních dvou týdnech vyhledalo nemocnici jako útočiště přes sedm tisíc lidí, kteří museli opustit své domovy kvůli zhoršujícímu se válečnému konfliktu na jihovýchodu země. Tito lidé teď zůstali bez lékařské péče,“ uvedla mluvčí organizace Polochová. Zaměstnanci nemocnice byli přesunuti do asi tisíc kilometrů vzdáleného města Bangui.

Čtěte také: Epidemie eboly oficiálně skončila

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články