NOVÉ

Převrat v Ostravě: ANO vymetlo z radnice ČSSD

,

V Ostravě se rozpadla koalice

Témata: , ,

V Ostravě se ve středu rozpadla koalice ANO, ČSSD a KDU-ČSL. Primátor Tomáš Macura (ANO) navrhl odvolání radních a koaličních partnerů z ČSSD. O své posty tak přišli tři náměstci a jeden radní z ČSSD. Ve funkcích je nahradili představitelé hnutí Ostravak. Podle kuloárních informací by v nové koalici kromě stávajícího hnutí ANO a KDU-ČSL měli být nejen nově zvolení zástupci za hnutí Ostravak, ale rovněž ODS. ČSSD tak poprvé po 25 letech nebude ve vedení města.

Původní koalice ANO, ČSSD a lidovců měla 31 hlasů v pětapadesátičlenném zastupitelstvu. ANO spolu s lidovci a hnutím Ostravak mají dohromady 29 hlasů, pokud se potvrdí, že je součástí koalice i ODS, bude mít nová koalice 33 hlasů. Hnutí ANO má 15 mandátů, ČSSD 12, Ostravak a komunisté po deseti. Po čtyřech křeslech mají lidovci a ODS.

ČSSD poprvé po 25 letech nebude ve vedení

Sociální demokraté dneškem ztratili poprvé od roku 1990 místo ve vedení největšího moravskoslezského města. Náměstky a radní za ČSSD Lumíra Palyzu, Kamila Bednáře, Iva Hařovského a Václava Štolbu nahradili představitelé hnutí Ostravak Michal Mariánek, Břetislav Riger, Iveta Vozňáková a Lukáš Semerák.

Už po loňských komunálních volbách byla koaliční vyjednávání v Ostravě složitá. Nejprve to vypadalo, že by mohla Ostravě vládnout právě koalice hnutí ANO a Ostravak ve spojení s ODS a lidovci, Ostravak se ale nakonec předběžně dohodl na spolupráci s ČSSD a KSČM. Hnutí se ale nepohodlo se sociálními demokraty kvůli povolebnímu uspořádání na radnici v městské části Poruba, a tak se nakonec na spolupráci domluvilo ANO, ČSSD a KDU-ČSL. Koalice se zhruba po roce dnes rozpadla.

Po sametové revoluci komunistické vedení města v roce 1990 vystřídal nestraník (pozdější člen ČSSD) Jiří Smejkal navržený Občanským fórem, který v čele města stál až do roku 1993. Poté nastala sedmiletá éra ODS v čele s Evženem Tošenovským. Toho v roce 2000 na rok nahradil spolustraník Čestmír Vlček. Od roku 2002 až do loňských voleb byl primátorem města člen ČSSD – v letech 20002-2006 Aleš Zedník, v letech 2006-2014 Petr Kajnar. Zástupci ČSSD byli v městské radě i v době primátorů Tošenovského a Vlčka.

Čtěte také: Volby by vyhrálo ANO, náskok před ČSSD se zmenšuje

Přejít na diskusi