V Aleppu pokračuje evakuace. Dohlíží na ni Rusko

VÁLKA V SÝRII

V Aleppu pokračuje evakuace. Dohlíží na ni RuskoAKTUALIZOVÁNO 1
Svět
Echo24
Sdílet:

První konvoje s lidmi evakuovanými z východního Aleppa (Halabu) dorazily ve čtvrtek do města Rášiddín, které leží západně od Aleppa a jež mají v rukou povstalci. Syrský prezident Bašár Asad označil pád Aleppa za historický okamžik. Podle Moskvy syrská armáda ve velkoměstě usmrtila přes 900 povstaleckých bojovníků a zničila desítky kusů těžké výzbroje.

Do kyvadlového provozu byly vyslány desítky autobusů, které se po převozu jedné skupiny evakuovaných vracejí pro další. Syrská televize informovala již o třech konvojích. Mezinárodní výbor Červeného kříže odhadl, že evakuace všech lidí uvázlých v obklíčené enklávě potrvá několik dnů. V prvním bylo odvezeno 951 lidí, druhý a třetí tvořilo 15 autobusů, uvedla syrská státní televize.

Evakuace se má podle Ruska týkat asi 5000 lidí a většina z nich bude odvezena do provincie Idlib na severozápadě Sýrie. Zvláštní vyslanec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura řekl, že se evakuace týká 40.000 civilistů, kteří mají být přemístěni do západní části Aleppa. Dalších 10.000 lidí tvoří 1500 až 5000 povstalců a jejich rodiny, kteří mají skončit v Idlibu. Činitel varoval, že je potřeba trvalého příměří, aby se z Idlibu nestal další Halab.

Evakuace je výsledkem jednání o příměří, které vyjednali kromě Sýrie také její spojenci z Ruska a Íránu. Zájmy povstalců na jednání zastupovalo Turecko.

Evakuace sice může ukončit dlouhý a brutální boj o východní Aleppo, ale jak dnes řekl český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, syrská válka může trvat ještě roky. Na vyčerpání lidských sil a zásob zbraní nelze podle ministra spoléhat, protože bojovníci i zbraně přicházejí ze zahraničí. Zaorálek počítá s tím, že válka může trvat i dalších deset let.

Na evakuaci dohlíží Rusko, které poskytlo letecké snímky postupujícího prvního konvoje, v němž byly podle zdroje z Damašku autobusy a sanitky s ženami, dětmi a zraněnými.

Ruské ministerstvo obrany ohlásilo, že prezident Vladimir Putin nařídil ruským vojákům odvézt povstalce do Idlibu. Tato provincie na severozápadě Sýrie je nyní hlavním útočištěm odpůrců syrského režimu. Část jich je ještě v jižní provincii Dará.

Evakuace měla začít už ve středu ráno, ale kvůli novým požadavkům vyjednávajících stran se zpozdila. Írán a šíitské jednotky bojující po boku syrské armády vyjednaly také evakuaci dvou šíitských vesnic, které v provincii Idlib obléhali povstalci. Dopoledne tam pro obyvatele obcí Fúa a Kafrája zamířily autobusy i sanitky.

Když ráno vyrazily z vládního sektoru Aleppa na východ první sanitky, zastavila je palba provládních oddílů a několik lidí při ní bylo zraněno. Evakuace kvůli tomu ale přerušena nebyla. Poradce OSN pro humanitární záležitosti Jan Egeland řekl, že Rusko slíbilo, že evakuace bude rychlá a klidná. To nakonec potvrdili i pracovníci WHO.

K situaci v Aleppu se před summitem EU vyslovili také evropští politici. Za nejdůležitější považují ochranu civilistů a jejich evakuaci a dále pak pro ty, kteří se rozhodnou zůstat, zajištění humanitární pomoci. Český premiér Bohuslav Sobotka zdůraznil význam humanitární pomoci, která do země směřuje, a řekl, že Česko je v tomto ohledu aktivní.

Podle britské premiérky Theresy Mayové musí unie jednoznačně dění v Sýrii odsoudit. Asad a jeho podporovatelé z Ruska a Íránu jsou podle ní za tragédii v Aleppu zodpovědní. Britský ministr obrany Michael Fallon prohlásil, že Británie stále vidí budoucnost Sýrie bez Asada. Americký ministr zahraničí John Kerry řekl, že není ospravedlnění pro útoky na civilisty. Nynější příměří je podle něho ale podle všeho dodržováno.

Rusko oznámilo, že syrská armáda s pomocí ruského letectva stabilizovala situaci v Palmýře. Radikálové z Islámského státu o víkendu obnovili boj o toto historické město.

Čtěte také: Operace ve východním Aleppu skončily, oznámilo Rusko v OSN

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články