‚Někdo by ji měl ubít k smrti!‘ zaslechla a nevzdala se

Su Su Nway, Phyu Phyu Thin, Nilar Thein

‚Někdo by ji měl ubít k smrti!‘ zaslechla a nevzdala seHomo Homini 2007
Tři barmské aktivistky Su Su Nway, Phyu Phyu Thin a Nilar Thein společnými silami bojují za lidská práva v Barmě, jejíž režim svůj lid vykořisťuje a tvrdě trestá jakýkoli náznak odporu. Foto: Foto: Wikipedia
4
Homo Homini
Kristýna Novotná
Sdílet:

Barmskou opozici nepředstavuje jen významná osobnost političky a nositelky Nobelovy ceny míru Aun Schan Su Ťij. Tři aktivistky Su Su Nway, Phyu Phyu Thin a Nilar Thein jsou toho důkazem. V roce 2007 jim nezisková organizace Člověk v tísni za jejich boj udělila cenu Homo Homini.

V Barmě, nejzaostalejším státě jihovýchodní Asie, fungoval 50 let tvrdý vojenský režim, který zemi izoloval od mezinárodního společenství a uvrhl do chudoby. V roce 2011 místní obyvatelé sice dosáhli civilní vlády, ale i přes liberální reformy má Barma stále ještě daleko k demokracii. V zemi jsou nadále porušována lidská práva, za mřížemi je více než 220 politických vězňů a v pohraničí probíhají stále boje mezi barmskou armádou a etnickými skupinami, uvádí organizace Člověk v tísni.

Su Su Nway: Měla jsem být ubita k smrti

Su Su Nway na hrůzné praktiky barmské junty poprvé upozornila v roce 2004 poté, co ji spolu s dalšími lidmi vedení města Tanmanaing nutilo pracovat na vybudování místní silnice, a to bez nároku na mzdu. Podala proto stížnost k soudu, který ji překvapivě přijal a odsoudil starostu města a tři členy městské rady k 16 a 8 měsícům vězení. Soudce vycházel z dosud nepraktikovaného zákona z roku 1999, který zakazuje nucené práce. Jeden z odsouzených posléze podle aktivistky prohlásil, že „by měla být ubita k smrti.“

Čtěte také: Suad. Sama s plakátem proti ďáblu

Tento rozsudek znamenal tehdy velké vítězství nejenom pro Su Su Nway, ale pro všechny demokraticky smýšlející lidi v zemi. Jednalo se totiž o první verdikt v historii Barmy proti vládnoucí vojenské juntě v souvislosti s nucenou prací. Její vítězství nad režimem ale netrvalo dlouho. Nový starosta města Su Su Nway záhy obvinil z obtěžování a pomluvy – na podzim 2005 byla odsouzena k 18 měsícům vězení. V červnu následujícího roku byla propuštěna díky tlaku mezinárodních autorit a neziskových organizací.

Po propuštění ve svých aktivitách proti vládnoucí juntě Su Su Nway pokračovala. V srpnu 2007 se zúčastnila masivních protivládních protestů, které rozpoutal prudký nárůst cen pohonných hmot. Protesty ale barmská armáda tvrdě potlačila. Pro rozsáhlé demonstrace se kvůli zapojení buddhistických mnichů posléze vžil název „šafránová revoluce“, kvůli barvě jejich rouch.

„Ve věznici Thayawaddy byli vězni odsouzení za znásilnění v celách hned vedle naší budovy. Když jsme se šly koupat, chodili se na nás spolu s dozorci dívat. Když jsme na to upozornily vedení věznice, byly jsme pokárány,“ uvedla dříve aktivistka Nilar Thein.

Listopadu téhož roku pak aktivistka poblíž hotelu v Rangúnu, kde bydlel zvláštní zpravodaj OSN pro lidská práva v Barmě Paulo Pinheiro, vyvěsila protivládní transparent. Policie ji zatkla a v listopadu 2008 za to byla odsouzena k více než 12 letům za mřížemi. Posléze jí byl trest snížen o čtyři roky.

Ve vězení Su Su Nway, která trpí vrozenou srdeční vadou a vysokým krevním tlakem, podle Amnesty International dozorci odpírali její léky, stejně jako návštěvy rodiny. Nedostávala také příliš jídla, nemluvě o čistém oblečení nebo odpovídající zdravotní péči. Propuštěna byla v roce 2011 v rámci širší amnestie pro některé politické vězně.

Čtěte také: Ten, který promluvil v zemi ticha

Su Su Nway se do konfliktu se státní mocí naposledy dostala v létě roku 2014 kvůli účasti na demonstraci za práva místních farmářů. Za svou „nezištnou oddanost spravedlnosti“ byla také v roce 2006 oceněna prestižní cenou v oblasti lidských práv a demokracie – Cenou svobody Johna Humpheryho. Cenu Homo Homini od Člověka v tísni obdržela o rok později. Su Su Nway je členkou opoziční strany Národní liga pro demokracii, která usiluje o zřízení demokracie v zemi, a v jejímž čele stojí právě Aun Schan Su Ťij.

Phyu Phyu Thin: O nakažené virem HIV se státní nemocnice nestarají

Další barmská aktivistka Phyu Phyu Thin, rovněž členka Národní ligy pro demokracii, je známá zastánkyně lidí nakažených virem HIV. Barmský režim kritizuje zejména za podhodnocování počtu nakažených a za odpírání péče ve státních nemocnicích. S kolegy proto založila a spravuje v největším barmském městě Rangúnu kliniky pro HIV pozitivní pacienty.

Phyu Phyu Thin byla dvakrát zatčena a vězněna. Naposledy v květnu 2007 poté, co zorganizovala modlitební protest za propuštění Aun Schan Su Ťij. Tehdy ji policie nedovolila o svém zatčení ani informovat rodinu. O měsíc později ale byla propuštěna. Jistou dobu se také musela skrývat a kliniku vedli její kolegové. V současnosti je členkou barmského parlamentu.

Nilar Thein: Nahé nás šmírovali dozorci i násilničtí vězni

Poslední oceněná cenou Homo Homini v roce 2007 je Nilar Thein, která byla za svůj boj za podporu demokracie naposledy uvězněna mezi lety 2008 a 2012. Odsouzena byla za účast v „šafránové revoluci“.

Čtěte také: Bojoval za nespravedlivě vězněné. Dostal za to doživotí

Režim Nilar Thein poslal do vězení také po studentských protestech v roce 1996, a to na devět let. Ve věznici čelila sexuálnímu obtěžování a zneužívání. „Ve věznici Thayawaddy byli vězni odsouzení za znásilnění v celách hned vedle naší budovy. Když jsme se šly koupat, chodili se na nás spolu s dozorci dívat. Když jsme na to upozornily vedení věznice, byly jsme pokárány,“ uvedla dříve aktivistka.

Nilar Thein je známá také svou účastí v protestech v roce 1988, kdy v Barmě vyvrcholila nespokojenost s tehdejší vojenskou vládou, která uvrhla zemi do bídy. Situace se ale zvrtla a k moci se dostal tvrdý režim junty. Amnesty International ji během věznění označila stejně jako Su Su Nway za „vězně svědomí“.

Čtěte další PŘÍBĚHY HRDINŮ, kteří bojuji za svobodu a důstojnost

Čtěte také: Tajní doktoři z Damašku a jejich zázraky

Raději se upálit, než koukat na pomník Lenina

Právník, který bojuje s ropnými mlýny

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články