Chci být váš prezident. Neurážejte mě slovem vítač

Týdeník Echo

Chci být váš prezident. Neurážejte mě slovem vítačROZHOVOR
Jiří Drahoš Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

2
Domov
Daniel Kaiser
Sdílet:

Když na konci března oznámil svou prezidentskou kandidaturu, dával si pozor, aby se příliš nevyhraňoval. S tím, jak se přiostřuje vládní krize, je ale i Jiří Drahoš nucen vyjadřovat se jak k postupu svého konkurenta Miloše Zemana, tak k potížím vicepremiéra Andreje Babiše. Jak by v krizi postupoval on? Co si myslí o přímé prezidentské volbě, je si vědom nebezpečí, že při lovu co největšího počtu hlasů může upadnout do nevýrazné líbivosti? Kde je názorově ukotvený?

Rozhovor byl publikován v Týdeníku Echo. Jeho celou verzi si můžete přečíst na stránkách EchoPrime nebo v Týdeníku Echo po zakoupení předplatného  v našem internetovém obchodě zde.

Politická krize se skládá z několika momentů. Když to vezmu od začátku: dluhopisy Andreje Babiše, otazníky v jeho podnikatelské minulosti, pak nahrávky a domlouvání tiskové kampaně proti soupeřům, nakonec podezření, že měl přístup do živých policejních spisů. Mezitím prezident a jeho inovativní přístup k ústavě. Co vám z té změti témat připadá nejzávažnější?

Panu prezidentovi mám za zlé, že nezasáhl už dříve. Kdybych byl já na místě pana prezidenta, zavolal bych si oba aktéry sporu k jednomu stolu, vyslechl si výtky premiéra Sobotky, obranu pana Babiše. Nakonec je to jedna z rolí prezidenta, dělat moderátora mezi politiky, nikoliv čekat, až se spor vyhrotí, a pak si užívat svou roli.

A z těch jednotlivých momentů krize vás nejvíc znepokojuje co?

Nejsem specialista na finance a do jisté míry mohu chápat pana Babiše, že si dluhopisy pořídil, aby optimalizoval daňové výnosy. Takhle to firmy dělají, jeho argument, že tu máme dalších 500 firem, které si to pořídily za stejným účelem, je asi korektní. Na druhé straně nikdo z šéfů těch ostatních 500 firem není ministrem financí. Funkce ministra financí s takovým postupem slučitelná není, to pan Babiš nedomyslel. Nechci mu podsouvat, že v době, kdy nakupoval dluhopisy, věděl, že jednou bude ministrem financí, to asi nevěděl. Ale tohle nejde, to je evidentně špatně. Ministr financí nemůže kázat vodu, a pít víno.

A ty další otazníky, především záhada, kde vzal v roce 2001 při svých nijak velkých příjmech na nákup akcií Agrofertu?

Samozřejmě vím, že Agrofert existuje, koneckonců má řadu chemických firem, jako chemik o nich vím. Ale minulost Agrofertu nemám prolustrovanou, nejsem kompetentní, abych řešil, jakým způsobem firma vznikla. Mně teď spíš u něj coby ministra financí vadí ta daňová věc.

Ze zveřejněných Babišových schůzek s novinářem Mladé fronty DNES pro vás něco důležitého vyplývá?

Byť pan vicepremiér říkal, že nahrávky jsou sestříhané, tak i když tam asi nějaké vynechávky jsou, z toho, co jsem slyšel, jsem neměl dojem, že by to byla účelově sestříhaná nahrávka, která mění význam řečeného. A jestliže předtím pomalu rukoudáním sliboval, že ve svých listech nebude mluvit do denní novinářské práce, přičemž tady s tím redaktorem debatoval o konkrétních lidech na politické scéně a o případném načasování některých článků, tak já jsem naopak přesvědčen, že k onomu mluvení do novinářské práce došlo.

Líbilo se vám, když si před čtyřmi lety koupil celý vydavatelský dům Mafra?

Dneska je to móda, že si kdekdo kupuje vydavatelské domy, ale ne, nelíbilo. Nelíbí se mi propojení byznysu, politiky a médií.

A poslední podezření vůči Babišovi z nahrávek je na manipulaci s živými policejními spisy. Slyšíme tam přímo šustění papíru, jak si listuje policejními protokoly.

Tuto nahrávku jsem neslyšel, vím o tom podezření jen z médií. Já jsem ho s žádným živým spisem neviděl. Tady jsem výrazně opatrnější, na nahrávce mohl šustit čímkoliv.

Pojďme k prezidentovi. Myslíte, že Miloš Zeman překračuje hranice, které mu ústava dává pro případ, že se premiér rozhodne odvolat svého ministra?

Česká ústava je samozřejmě formulována v mnohých bodech obecně, nikde se v ní nepíše, že, já nevím, prezident musí do dvou nebo tří dnů vyhovět premiérovi, navíc sankce vůči prezidentovi kromě ústavní žaloby žádné nejsou. Klíčový je pro mě duch ústavy. A ten je jasný: přijde-li premiér za prezidentem, aby odvolal nějakého člena vlády, pak prezident má jistě právo celou věc s ním ještě probrat, ale musí respektovat duch ústavy a vyhovět žádosti premiéra.

Co protiargument některých právníků, který pak logicky přebírá prezidentská kancelář, že prezident není stroj na výkon premiérových příkazů?

Tak tohle jsem slyšel už mnohokrát, nejen v souvislosti s prezidentem Zemanem. Ani já bych po prezidentovi nežádal, aby se stal strojem. Ale duch ústavy je zřejmý, navíc prezident v této situaci ukázal, že jednoho z aktérů má radši než druhého. A od toho se bohužel všechno odvíjelo. Bylo to evidentní i z přijetí premiéra na Pražském hradě, musím říct, že v tomto případě jsem se za prezidenta docela styděl.

Pokračování rozhovoru si můžete přečíst na stránkách EchoPrime nebo v Týdeníku Echo po zakoupení předplatného zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články