Legendy 3D tisku. Jak se rodí nový Apple

Legendy 3D tisku

Legendy 3D tisku. Jak se rodí nový AppleJeden svět 2015
Max Lobovsky z FormLabs Foto: FOTO: Press kit Print the Legend
1
Jeden svět 2015
Monika Zavřelová
Sdílet:

S každou novou technologií přichází nové radosti, ale i nová nebezpečí. Režiséři Luis Lopez a J. Clay Tweel se vydali do dvou startujících firem, Makerbotu a Formlabs, zabývajících se 3D tiskem, aby v dokumentu Legendy o 3D tisku (Print the Legend) zmapovali zrod technologie, která jednou může změnit svět. Stejně jako kdysi Jobsův Macintosh.

Technologie 3D tisku zůstává pro mnohé z nás nepochopitelným zázrakem, nevysvětlitelnou záhadou. Zůstává tomu tak i po zhlédnutí dokumentu Legendy o 3D tisku. Snímek se totiž spíše než na techniku soustředí na jednotlivé příběhy, vztahy samotných aktérů a jejich myšlenkové pochody. Celý dokument člověku nápadně servíruje myšlenku, že se stává svědkem vzniku něčeho velkého. Stačí se podívat na záběry, na kterých šéf Makerbotu Bre Pettis představuje jejich nový produkt. Jako byste se dívali na modernější převtělení Steva Jobse.

S patrem roste sebevědomí

Tvůrci filmu mapují zrod obou společností od samotného začátku. S jednotlivými aktéry se stěhovali z garáží, přes improvizované kanceláře až do vysokých pater newyorských mrakodrapů. Přičemž s vyšším a vyšším umístěním sídel společností úměrně rostla i míra moci a sebevědomí obou hlavních zakladatelů firem, výše zmíněného Pettise i Maxe Lobovskyho z Formlabs. Podává dobovou výpověď o moderní generaci, která staví úspěch a pokrok nad přátelství a mezilidské vztahy. Přesně jako v případě Steva Jobse.

Souběžně s příběhy jednotlivých firem, snímek sleduje i linku věnovanou studentu práv a anarchistovi Codymu Wilsonovi. Jednomu z tisíce, který se rozhodl novou inovativní technologii využít způsobem, který mnohém nemusí být sympatický. Rozhodl se vytvářet digitální modely zbraní pro 3D tiskárny. Jím založená organizace Defense Distributed, která vytváří a shromažďuje modely zbraní, se zároveň stala propagátorem a autorem první zbraně pojmenované Liberator (Osvoboditel) plně vytvořené v 3D tiskárně. I přes mnohé výzvy úřadů či dokonce zabavování Wilsonových tiskáren, organizace i jejich webová stránka stále funguje.

Obzvlášť emotivně na diváka může působit část snímku, která je věnovaná pravděpodobně zatím nejpozitivnějšímu účelu, který 3D tiskárny přinesly – robotickou ruku Makerbotu. „Ve škole si myslí, že je to super. Závidí mi ji,“ říká jeden z chlapců, kterému nová robotická končetina ulehčila běžný život.

Všichni chtějí být Woz

Paradoxní dojem budí konec filmu. Pokud si totiž divák vzpomene na jednu nenápadnou ale důležitou scénu z jeho začátku. Pettis tehdy říkal dokumentaristům odkazujících na osud Applu: „Chci být Woz (Steve Wozniak, spoluzakladatel Applu – pozn red.). Všichni chtějí být Woz. On byl ten hacker. On byl ten, na kterém to celé stálo.“ Bohužel se ale musel stát Jobsem. Bylo mu to předurčeno, shodovali se na tom v začátcích i jeho kolegové. Přesně ti kolegové, které poté Pettis nechal odejít. Stejně jako Jobs. Jen tak.

Nejlépe ale snahy obou podnikatelů i poselství celého filmu vystihli samotní tvůrci: „3D tisk nám jednoho dne poskytne moc vytvořit téměř cokoliv. Abychom ale takovou moc unesli, musíme se sebe sama nejdříve zeptat, jak chceme utvářet sami sebe.“

Legendy 3D tisku (Print the Legend) Clay Tweel, Luis Lopez / USA / 2014 / 98 min. Uvádí festival Jeden svět 2015.

Zajímá vás, co se děje kolem vás? Zajímají vás dokumenty? Čtěte speciál JEDEN SVĚT 2015.

Sdílet:

Hlavní zprávy

We´re all living in Amerika

KOMENTÁŘ

Žijeme už jako v Americe. Ne tím, že u nás s jen malým časovým zpožděním mohou vyjít knihy autorů, jako je Abigail Shrierová. Ale tím, že i u nás mohou takzvaně ...

00:08