Babišův náměstek podal trestní oznámení na Kalouska

vyřizování účtů?

Babišův náměstek podal trestní oznámení na KalouskaEXKLUZIVNĚ 1
Domov
Lenka Zlámalová
Sdílet:

Na stole vrchní státní zástupkyně v Praze Lenky Bradáčové leží trestní oznámení na bývalého ministra financí Miroslava Kalouska. První náměstek jeho nástupce Lukáš Wagenknecht totiž podle zjištění deníku ECHO24.cz nepodal kvůli projektu státní pokladny oznámení jen na svého kolegu, dalšího náměstka Jana Gregora, ale i na exministra financí.

Oficiálně je trestní oznámení podáno na neznámého pachatele. V popisu skutků, které jsou současným vedením ministerstva financí považovány za trestný čin zneužití pravomoci veřejného činitele, jsou ale detailně popisována rozhodnutí Miroslava Kalouska (TOP 09), Jana Gregora a dalšího exnáměstka na financích Zdeňka Zajíčka (ODS).

Rozladěný ministr

Podle informací deníku ECHO24.cz se ministr financí Andrej Babiš o trestním oznámení, připraveném jeho prvním náměstkem Wagenknechtem, dozvěděl až ve chvíli, kdy už bylo odesláno na úřad Lenky Bradáčové. A byl chováním Wagenknechta, kterému zatím velmi důvěřoval, rozladěn. Představa, že se jeho dva náměstci navzájem udávají policii, vytváří dojem, že má na nejdůležitějším ministerstvu chaos a nemá nad ním kontrolu.

Minulý týden pro ECHO24.cz Babiš popíral, že by podání šlo proti důležitému náměstkovi pro rozpočet Janu Gregorovi, kterého si chce na ministerstvu nechat. „Podle názoru našich právníků vznikla povinnost udělat to trestní oznámení. Určitě to není problém proti panu Gregorovi. Tu kauzu detailně neznám. Vím, že tam bylo nějaké výběrové řízení ne úplně podle pravidel. Byla tam porušena rozpočtová pravidla. Ale to je věc policie, co bude s tím řešit. Myslím si, že to bylo za pana náměstka Zajíčka,“ řekl Babiš.

Čtěte také: Babišův náměstek udal policii jiného Babišova náměstka

Wagenknecht neobjevil v úřadě nic nového. Pro trestní oznámení využil kontrolní zprávu Nejvyššího úřadu z roku 2013. Kontroloři v ní upozorňují, že ministerstvo financí v letech 2010 a 2011 porušilo zákon o zadávání veřejných zakázek a rozpočtová pravidla, když poskytlo konsorciu společností vedené IBM neoprávněně zálohy na systém státní pokladny za 248 milionů korun a pak je řádné nevyúčtovalo. „Pan Wagenknecht podává čtyři trestní oznámení do týdne, takže mě to nepřekvapilo. Já ani moji náměstci jsme se nedopustili žádného trestného činu,“ řekl deníku ECHO24.cz Miroslav Kalousek. Nejvyšší kontrolní úřad má podle zákona povinnost podat trestní oznámení, pokud by při kontrole objevil trestný čin. Tady to neudělal.

Poslanci nic netrestného nenašli

A neudělal to ani kontrolní výbor Poslanecké sněmovny, jenž miliardovou zakázku na státní pokladnu, která byla jedním z největších kontraktů ministerstva financí, pečlivě sledoval. „Chodili jsme výbor pravidelně na vlastní žádost informovat, protože jsme věděli, jak je to velká a ostře sledovaná zakázka,“ řekl pro ECHO24.cz Zdeněk Zajíček. Kontrolní výbor rozhodně neměl politický zájem jít ministrovi Kalouskovi z TOP 09 ani jeho náměstkovi Zdeňkovi Zajíčkovi z ODS na ruku. Jako zpravodaj se případem zabýval komunistický poslanec Vladimír Koníček. Předsedou výboru byl tehdy šéf KSČM Vojtěch Filip. Ani oni jednání Kalouska a jeho náměstků nepovažovali za trestné.

Trestní oznámení, které připravil náměstek Wagenknecht a podal šéf právního odboru ministerstva financí Horáček vychází z toho, že ministerstvo financí dostalo za porušení rozpočtových pravidel, kterého se měli dopustit Kalousek, Gregor a Zajíček, od berního úřadu pokutu 226 milionů korun.

Fakticky ale státu žádná škoda nevznikla, protože si jen částku přesunul z jedné kapitoly státního rozpočtu do druhé. Pro takové případy má ministerstvo financí jasná vnitřní pravidla dohodnutá s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže. Podle nich si jednotlivé státní úřady pokuty promíjejí, aby se jen zbytečně peníze účetně nepřesouvaly z jedné položky do druhé. Lukáš Wagenknecht, ale o prominutí nepožádal. K případu se odmítá vyjadřovat a odkazuje na právní a tiskové oddělení ministerstva financí.

Policie ani státní zástupci zatím Kalouska, Zajíčka ani Gregora nekontaktovali, takže není zřejmé, co s Wagenknechtovým oznámením udělá.

Tendr na státní pokladnu vyhrála v roce 2008 firma IBM. Jejími partnery byly Hewlett-Packard, Logica a SAP Česká republika. Zakázka měla původně stát 2,19 miliardy korun, její objem se pak ale dalšími smlouvami rozšiřoval, protože se do systému zapojilo více státních institucí. Konečná cena zatím vychází na zhruba 4,9 miliardy korun.

 

Ze zprávy NKÚ:
„MF neprovedlo zadávací řízení před uzavřením dodatků č. 1 až 5 ke smlouvě o dodávce IISSP ani před uzavřením smlouvy o poskytování služeb ze dne 3. listopadu 2010, čímž postupovalo v rozporu se zákonem č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách. Účetnictví MF v účetním období 2009 nebylo úplné ve smyslu zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, neboť MF v tomto období nevedlo v účetnictví licence v hodnotě 157 715 tis. Kč.,“ stojí ve zprávě NKÚ. „MF nepostupovalo v souladu se zákonem č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech a o změně některých souvisejících zákonů (rozpočtová pravidla), když dodavateli IISSP poskytlo v roce 2011 dvě zálohy v celkové výši 248 776 tis. Kč na období delší než jedno čtvrtletí a když jejich část ve výši 159 676 tis. Kč nevyúčtovalo ke konci rozpočtového roku, tj. k 31. prosinci 2011. Poskytnutí zálohových plateb dodavateli IISSP v částce 159 676 tis. Kč k 31. prosinci 2011 MF neuvedlo v závěrečném účtu kapitoly 312 Ministerstvo financí za rok 2011,“ uzavírají ve zprávě kontroloři.
Sdílet:

Hlavní zprávy