A dost. Sobotka utíná průtahy s registrem smluv

REGISTR SMLUV

A dost. Sobotka utíná průtahy s registrem smluv 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Září. To je poslední termín, do kdy by měla Poslanecká sněmovna přijmout neustále odkládaný zákon o registru smluv. Za návrh, který leží poslancům na stolech od začátku volebního období, se nově postavil i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Jak zjistil deník ECHO24.cz, dal ministrovi vnitra zadání: přijímání zákona se už nesmí dál protahovat.

Přesně dva roky. Tolik času už má za sebou ve sněmovně registr smluv poslance Jana Farského (TOP 09 a STAN). Normu, podle níž nebudou smlouvy uzavřené veřejnou správou platné, dokud se nezveřejní na internetu, provází pohnutá historie. Farský ji poprvé předkládal už v červenci 2012, za více než rok ale poslanci jednoduchou úpravu pustili pouze přes první čtení.

A dlouho to vypadalo, že ji podobný osud čeká i tentokrát. Nehledě na to, že před volbami slíbilo přijetí zákona na 160 poslanců a 78 se jich po volbách podepsalo pod jeho konkrétní podobu. Prvním čtením návrh prošel v lednu, ale od té doby se potácí ve výborech. Začátkem léta se dokonce zdálo, že celá změna spadne pod stůl. Po tomto týdnu by ale vše mělo být jinak. Do celé věci se osobně vložil předseda vlády a po poradě s Farským a ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD) se snad věci daly konečně do pohybu.

„Teď jsem se dostal nejdál za ty dva roky. V úterý jsem měl schůzku s premiérem a ministrem vnitra a tam bylo jasné zadání od pana premiéra, že to musí být hotové tak, abychom to projednali na zářijové schůzi,“ pochvaluje si Farský.

„Musíme to stihnout, jiná možnost není. Prodloužení do září pan premiér vidí jako poslední možné. Taková je dohoda a my děláme vše, abychom to zvládli,“ říká ministr vnitra Chovanec.

„Snažím se o přijetí zákona. Požádal jsem, ve shodě s různými podporovateli registru smluv, ministra vnitra o zpracování komplexního pozměňovacího návrhu,“ potvrdil deníku ECHO24.cz sám Sobotka.

Ten tak stojí za dohodou, kterou začátkem měsíce uzavřel s Rekonstrukcí státu. Ministerstvo vnitra teď musí v pár dnech vymyslet, jak se vypořádat s posledním sporem: tedy jak ošetřit zveřejňování smluv velkých firem s majetkovou účastí státu tak, aby tyto společnosti nebyly poškozovány před konkurencí.

„Musíme to stihnout, jiná možnost není. Prodloužení do září pan premiér vidí jako poslední možné. Taková je dohoda a my děláme vše, abychom to zvládli. Konkrétně to má na starost paní náměstkyně Krnáčová,“ přibližuje ministr vnitra Chovanec s tím, že už je vytvořený pracovní tým, který zasedne tento pátek. „Do deseti dnů bychom měli dát k diskuzi v koalici první nástřel, jestli je to pro všechny schůdné,“ prozradil ministr.

Platit začne zhruba za rok

Aby se vše stihlo, nepůjde se nakonec cestou nového vládního návrhu, ale komplexní změnu v září ve sněmovně načte některý ze členů pracovní skupiny. A Sobotka doufá, že se schvalování na podzim konečně rozeběhne: „Tím bychom se už v září mohli pohnout z mrtvého bodu.“

Poslanec Petrů: „Od doby, kdy ten návrh doporučil výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj zamítnout, jsem neslyšel nic nového, co by vyvrátilo mé výtky.“

Zveřejňování smluv ale i přes rodící se konsenzus zřejmě nezačne platit dříve než za rok. Po sněmovně totiž musí normu projednat i Senát a Farský počítá s tím, že ji dost pravděpodobně zamítne. Návrh by se pak vrátil zpět do sněmovny, která by musela horní komoru přehlasovat. Farský navíc už po četných žádostech přistoupil na prodloužení legisvakance (doby mezi nabytím platnosti a účinností normy) ze tří měsíců na půl roku. Sobotka prý ale požádal dokonce o devítiměsíční lhůtu.

A že nebude zrovna procházkou růžovou zahradou ani zářijové přijímání ve sněmovně, je jasné už dnes.

„Od doby, kdy ten návrh doporučil výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj zamítnout, jsem neslyšel nic nového, co by vyvrátilo mé výtky. Věcně se s tím návrhem souhlasit dá, smysl je správný. Ale ještě to chce dost úprav. Září mi nepřijde úplně reálné. Spíše trochu později,“ říká třeba Jiří Petrů z ČSSD.

Sdílet:

Hlavní zprávy