Turista terorista zaútočil u Louvru na vojáka mačetou. Přijel z Dubaje

Překažený útok v Paříži?

Turista terorista zaútočil u Louvru na vojáka mačetou. Přijel z DubajeAKTUALIZOVÁNO
Muzeum Louvre v Paříži. Foto: Ilustrační foto: Shutterstock.com
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Nové metody útoků teroristů organizované jako turistické výlety? Člen vojenské hlídky v pátek u vchodu do muzea Louvre v centru Paříže postřelil muže, který dvojici vojáků za pokřiku Alláhu akbar (arabsky Bůh je veliký) napadl mačetou. Incident nese jasné známky teroristického útoku, řekl francouzský premiér Bernard Cazeneuve. Velitel pařížské policie Michel Cadot upřesnil, že zranění postřeleného násilníka je vážné. Podle informací pařížské prokuratury přiletěl terorista koncem ledna jako turista z Dubaje na několik dní do Francie.

Útočník měl u sebe dvě zavazadla, jejichž obsah prozkoumali pyrotechnici. Žádné výbušniny ale nenašli. Policie evakuovala celé nádvoří slavného muzea, které patří k hlavním turistickým atrakcím francouzské metropole. Muzeum, které navštíví ročně na sedm milionů lidí z celého světa, bylo dočasně uzavřeno, ale okolí bylo již zpřístupněno. Případ začaly vyšetřovat protiteroristické útvary a večer už prokuratura oznámila podrobnosti o útočníkovi a o jeho pohybu v Paříži.

Incident, při němž voják podle policie v 10:00 vystřelil pětkrát a zasáhl podezřelého do břicha, francouzské ministerstvo vnitra označilo za vážnou událost. K motivům se francouzské úřady, v jejichž zemi džihádisté od začátku roku 2015 v sérii útoků povraždili více než 230 lidí, zatím nevyjádřily. Policie zatkla i druhou osobu, která se chovala podezřele, ale její spojení s útočníkem není zřejmé, řekl Cadot.

Podle informací prokuratury přiletěl 29letý muž do Francie 26. ledna a to z Dubaje na turistické vízum, kde žije. Původem je Egypťan. Přijel jako turista jen na pár dní, zpáteční letenku měl na 5. února. Pronajal si v Paříži byt za 1700 euro a auto. 28. ledna si poblíž Bastilly koupil dvě mačety za 680 euro, s jednou z nich pak na vojáky zaútočil.

Střelba u jednoho nejnavštěvovanějších muzeí světa vyvolala obavy, ale ne paniku přítomných osob. „Viděli jsme, jak klienti běží, a hned jsme věděli, že se děje něco vážného. Také jsme vyběhli ven. Vzhledem k tomu, co všechno se děje, jsme se obávali o život,“ uvedla zaměstnankyně restaurace muzea. „Vše proběhlo v klidu. Pokyn k přemístění oznámily tlampače rozmístěné v muzeu, stačilo se řídit pokyny,“ řekl návštěvník Paul Lecher.

Rychlost, s jakou se Paříž po útoku vrátila k normálnímu životu, podle agentury Reuters ukázala, že metropole se nechtěně, ale stoicky musela naučit žít s extremistickou hrozbou. „Během několika hodin se francouzské rozhlasové stanice vrátily ke zprávám o bouřích, které sužují západní pobřeží, a dopravě v době školních prázdnin,“ uvedla britská agentura.

Ve Francii stále platí výjimečný stav vyhlášený po krvavých atentátech, při kterých v listopadu 2015 v Paříži islamisté zabili 130 osob. Jen v Paříži pomáhá policistům na ulicích kolem 3500 vojáků.

Čtěte také: Plánoval teror ve Vídni. ‚Rakousko není ostrovem blažených‘

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články