TÝDENÍK ECHO: Nastává soumrak české střední třídy. Upadá do průměrnosti

Co najdete uvnitř

TÝDENÍK ECHO: Nastává soumrak české střední třídy. Upadá do průměrnostiTÝDENÍK ECHO 1
Homepage
Echo24
Sdílet:

Co mají společného nejbohatší, nejcivilizovanější země s nejvyšší kvalitou života? Většinou mají sofistikovanou a tvořivou ekonomickou elitu, jejíž bohatství se nerodí ze státem regulovaných branží a obchodů. A pak širokou střední třídu živnostníků a vzdělaných profesionálů, inženýrů, konstruktérů, právníků, vědců, lékařů, akademiků, intelektuálů, architektů, kteří mají ambice a otevřené šance dostat se mezi elitu.

Žebříčků kvality života existuje několik. Pořadí na prvních deseti příčkách se většinou moc neliší. Jedním z těch respektovaných je Where To Be Born Index (Kde se narodit) zpracovaný Economist Intelligence Unit. Skládá se – podobně jako ostatní – ze série měřítek od bohatství přes spokojenost se životem až po pocit bezpečí či ekonomickou a politickou svobodu. V první jedenáctce jsou Švýcarsko, Austrálie, Norsko, Švédsko, Dánsko, Singapur, Nový Zéland, Nizozemsko, Kanada, Hongkong a Finsko. Velké a bohaté západní země zaostávají. Německo se dělí se Spojenými státy o 16. místo, Itálie je na 21., Francie na 26. a hned za ní Británie na 27. a my na 28. příčce.

Státy z první jedenáctky jsou úspěšné proto, že mají mnohem víc obyvatel patřících ke střední vrstvě. Její základní vlastností je, že to bývá společenská třída, která netrpí frustrací. Naopak má ambice, aspiraci, že se její příslušníci a hlavně jejich děti mají šanci dostat se na společenském žebříčku výš do elity. Proto je tak důležitá pro prosperitu země. Její příslušníci se totiž zajímají o veřejný prostor, mají přehled a je menší riziko, že intelektuálně selžou a nechají se svést populisty, mesiáši nabízejícími rychlá řešení a zastánci tvrdé ruky.

Ve veřejné debatě panuje zmatek, jak vlastně dnes střední vrstvu poznat. 

Celý text Lenky Zlámalové si můžete přečíst v novém vydání Týdeníku Echo.

Co dál najdete v aktuálním vydání Týdeníku Echo:

Na hlavní téma navazuje Salon, v němž redaktor Týdeníku Echo Vladimír Ševela diskutuje o stavu a frustracích dnešní střední třídy s teologem Tomášem Tožičkou, pedagogem a sociologem Petrem Matějů a ekonomy Danielem Münichem a Ilonou Švihlíkovou.

O tom, jak evropské dotace likvidují tržní prostředí a jak jednoduché je dostat stomilionovou dotaci na zcela obyčejnou pekárnu, píše Petr Holub v kauze „Choustníkovo Hradiště. Nejzvrhlejší projekt Evropské unie“.

K odvolání ministryně spravedlnosti Heleny Válkové se vrací Daniel Kaiser v komentáři „Babiš musel obětovat Válkovou pod tlakem svým zaměstnanců“.

Rozhovor týdne vedl Daniel Kaiser s německou levicovou političkou Antje Vollmerovou o tom, proč je převládající pohled Západu na Rusko špatný. Vychází pod titulkem „Rusové nám vyčítají: Podvedli jste nás. Neposlouchá se to dobře“.

Geolog a klimatolog Václav Cílek ve svém eseji „Daniel Defoe a Robinson Crusoe v bludišti světa“ připomíná osobnost Defoa coby novináře, spisovatele, slavného špiona, propagandisty, bankrotáře a taky autora penzijní reformy.

Svědectví o situaci na Ukrajině, válce i armádě podává v rozhovoru fotoreportéra Petra Tomana „Chlapi se chodí vybrečet do křoví“ ukrajinský moderátor a komik Serhij Prytula.

V jakém stavu se nachází Knihovna Václava Havla? Tím se v textu „Kód KnVH“ zabývá Lukáš Novosad. „Rozjeli jsme pekelnou mašinu a máme problém obrovského úspěchu,“ říká v článku Jáchym Topol, který se stará o programovou náplň instituce.

Týdeník Echo v papírové podobě si můžete koupit na těchto prodejních místech.

APLIKACI TÝDENÍKU ECHO PRO IPAD SI MŮŽETE STÁHNOUT ZDE.

APLIKACI TÝDENÍKU ECHO PRO ANDROID SI MŮŽETE STÁHNOUT ZDE.

POKUD CHCETE ČÍST TÝDENÍK ECHO PŘES WEBOVOU STRÁNKU, KLIKNĚTE ZDE.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články