1 Hostů z Ruska ubylo

Karlovy Vary hledají náhradu za Rusy. Myslí na Němce a Asiaty

NOVÉ

Výrazné oslabení rublu má dopad i v České republice. Příkladem jsou Karlovy Vary, kde lázeňští hosté z Ruska hráli dosud klíčovou roli. Už za první tři letošní kvartály ale jejich počet klesl o 10 až 15 procent a nyní bude propad ještě výraznější. Město chce proto výpadek kompenzovat přílivem hostů z Německa, Jižní Koreje a Číny, kteří si do něj už teď hledají cestou častěji než dřív.

„Devalvací rublu dochází k dvojnásobnému zdražení lázeňských pobytů. V posledních dnech po nich poptávka z Ruska velmi klesla, byť někteří podnikatelé přistoupili na to, že dávají další slevy. Na polovinu je ale zlevnit nemohou,“ uvedl pro deník ECHO24.cz Wolfgang Háma, který vede Sdružení léčebné lázně v Karlových Varech.

„Problémy s rublem byly už v letech 1998 a 2004, je to přechodná věc. Tuto dobu budou muset ale Karlovy Vary překonat.“

„Karlovy Vary na klientelu z Ruské federace orientované byly, jsou a budou. Současné problémy trh negativně ovlivní. Lázeňské pobyty jsou komodita jako každá jiná a v momentě, kdy rubl předvádí, co předvádí, se to odrazí i v počtu návštěvníků,“ zmínil karlovarský primátor Petr Kulhánek (KOA). „Vývoj v Rusku v následujících týdnech a měsících určí to, jak se to odrazí u nás. Že to bude negativní odraz, je jasné. Sílu ale dnes těžko dokáže někdo předpovědět,“ dodal.

Že ruští hosté z města nezmizí, věří i Háma. „Krize jsou cyklické. Problémy s rublem byly už v letech 1998 a 2004, je to přechodná věc. Tuto dobu budou muset ale Karlovy Vary překonat,“ zmínil. Podle něj můžou výpadek pomoci kompenzovat země jako Kazachstán, Uzbekistán, Arménie, Ázerbájdžán nebo Tádžikistán. „Odsud sem přijíždějí desítky až stovky lidí, ale ne tisíce,“ připustil zároveň.

Návrat Němců, přílet Korejců a Číňanů

Primátor ale vyzdvihl další země, které mají nyní o lázeňské město zvyšující se zájem. „Je to nárůst a vlastně návrat německé klientely do Karlových Varů a také to jsou asijské země, které si nacházejí cestu k nám,“ uvedl Kulhánek a dodal: „Souvisí to s leteckým spojením, jde tedy o Jižní Koreu. A jak je avizovaná linka Praha – Šanghaj, tak i od ní se bude odvíjet nárůst hostů z Číny.“

„Vary by si měly držet svojí cenovou úroveň, protože tomu odpovídá i úroveň nákladová.“

Právě posílení marketingu v dalších zemích je podle karlovarského primátora cestou jak městu pomoci. „Budeme flexibilně upravovat naší strategii propagace destinace na jiné trhy, abychom výpadek z Ruska minimalizovali,“ uvedl pro deník ECHO24.cz. Naopak odmítl plán, aby hotely šly hostům vstříc nižší cenou.

„Jít cestou zlevňování je deformace trhu, která proběhne jenom jednou dolů, ale nahoru už se nikdy nedostane. Byli jsme toho svědky před dvěma třemi lety, kdy šly cestou zlevňování zejména pražské hotely a nedopadlo to vůbec dobře. Vary by si měly držet svojí cenovou úroveň, protože tomu odpovídá i úroveň nákladová,“ prohlásil karlovarský primátor.

Čtěte také: Co bude dál? Rubl i ruská burza prudce padají

Podívejte se, o kolik Putin připravil ruské oligarchy

Vážení diskutující, před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní či takové, které odporují obecné lidské slušnosti.