Visegrád chce prosadit plán B, pokud by selhalo Turecko

Jednání V4 v Praze

Visegrád chce prosadit plán B, pokud by selhalo TureckoNOVÉ
Premiéři zemí V4: Viktor Orbán, Ewa Kopaczová, Bohuslav Sobotka a Robert Fico. Foto: FOTO: vlada.cz
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Evropská unie by měla více podpořit Bulharsko a Makedonii při jejich vlastních opatření k ochraně hranic. Po summitu zemí Visegrádské skupiny, Makedonie a Bulharska v Praze to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Záložní plán, pokud by selhala dohoda s Tureckem o zmírnění uprchlické vlny, by spočíval ve vybudování záložních schengenských hranic právě na jih od Maďarska. O tomto plánu chce slovenský premiér Robert Fico jednat na summitu Evropské unie, který se uskuteční koncem týdne v Bruselu.

Premiéři zemí V4 a představitelé Bulharska a Makedonie se v pondělí podle Sobotky shodli i na nutnosti naplnění dohody mezi EU a Tureckem a podpoře snah Řecka plnit podmínky členství v Schengenu. Sdělil také, že zúčastněné země budou apelovat na zahájení politiky navracení ekonomických migrantů.

I když státníci mluvili o podpoře hledání řešení s Tureckem a Řeckem, zároveň je podle nich potřeba mít připraven alternativní plán B. Spočíval by ve vybudování záložních schengenských hranic na jih od Maďarska. Už v minulosti zástupci V4 mluvili o posílení bulharských a makedonských hranic s Řeckem.

„S velmi jasným stanoviskem, chceme, aby byl záložní plán B. A ten plán B jsme teď přesně pojmenovali, protože já jsem přesvědčený, že Řecko není schopné splnit závazky, pokud jde o ochranu schengenské hranice,“ řekl slovenský premiér Robert Fico. S tímto stanoviskem pojede ve čtvrtek na bruselský summit. Zároveň poznamenal, že usiluje o společné evropské řešení. Velká část zemí osmadvacítky ale zatím o takzvaném plánu B neuvažuje.

„Bulharsko i Makedonie konstatovaly, že pokud by vybuchlo evropské řešení na turecko-řeckých schengenských hranicích, tak už potom nebude jiná možnost, než chránit hranici na této úrovni,“ uvedl také Fico po dnešním summitu. Zároveň konstatoval, že Bulharsko má v některých ohledech „opatrný přístup“. Visegrádská skupina je podle Fica připravena zemím pomoci jak technicky a personálně, tak finančně. Slovensko nabízí například 300 policistů.

Plán B by se měl podle Fica začít realizovat v momentě, kdy do několika měsíců nepřijde změna v počtech uprchlíků přicházejících do Evropy. „Já si myslím, že v dubnu musí definitivně dojít ke změně,“ řekl.

Makedonie nese těžší břemeno než mnozí členové EU

Účastníci summitu se shodli na tom, že migrační krize nemá jiné než společné evropské řešení. Makedonský prezident Ďorge Ivanov poznamenal, že jednání na summitu nebylo vedeno proti Řecku ani žádné jiné konkrétní zemi. Podotkl, že Makedonie jako kandidát na členství v unii nese v migrační krizi těžší břemeno než mnozí členové EU. Od EU chce hospodářské i politické záruky a řešení za účasti Řecka, na které však nechce břímě odpovědnosti za migranty převalit.

Maďarský premiér Viktor Orbán přiznal, že po vstupu členů V4 do EU považoval hlavní cíle visegrádské skupiny za splněné, během současné migrační krize je ale podle něj skupina potřeba víc než kdy dřív. Současný nekontrolovaný vstup migrantů do Evropy je podhoubím pro terorismus, násilí a strach a musí být zastaven, řekl.

Orbán také podpořil další účastníky summitu. „Maďarsko plně podporuje členství Bulharska v Schengenu, země prokázala, že je schopna hlídat hranice,“ uvedl Orbán. Podpořil také vedení rozumných diskusí o vstupu Makedonie do EU.

Podle polské předsedkyně vlády Beaty Szydlové Evropa stojí před vážnými výzvami a před problémy, jejichž řešení musí být založeno na zdravém rozumu a společném postoji. Poznamenala, že Evropa potřebuje opět získat kontrolu nad migračními toky. Očekává, že nejpozději na březnovém zasedání Evropské rady budou přijata efektivní opatření.

Účastníci pondělního summitu v Praze podepsali také deklaraci ve které mj. stojí, že pokud se nezlepší kontrola vnějších evropských hranic a nebude zastaven migrační proud, situace se může vymknout kontrole. Selhání v této oblasti by mohlo zpochybnit samotné základy Evropské unie, vyplývá z deklarace schválené účastníky dnešního pražského summitu visegrádské čtyřky, Bulharska a Makedonie. Uvádí, že pokud zůstane spolupráce s Tureckem v migraci za očekáváním, měl by být připraven k okamžitému použití alternativní podpůrný plán.

Čtěte také: Co s uprchlíky? Špičky Visegrádu hledají v Praze plán B

Sdílet:

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články