Zdraží elektřina? Platby za obnovitelné zdroje se změní

SLUNCE A VÍTR

Zdraží elektřina? Platby za obnovitelné zdroje se změníNOVÉ 1
Domov
Pavel Baroch
Sdílet:

Systém platby za elektřinu ze solárních a větrných elektráren a dalších obnovitelných zdrojů se změní. Ministerstvo průmyslu navrhuje, aby úhradu za spotřebovaný proud nahradila jistá forma fixního paušálu. Podle kritiků to ovšem může zdražit elektřinu pro nemalou část domácností. Ministerstvo tvrdí, že nový režim bude spravedlivý.

Za každou megawatthodinu z obnovitelného zdroje 495 korun. Čím víc megawatthodin, tím větší příspěvek na podporované zdroje. Ale i naopak. Čím méně spotřebovaného proudu, tím nižší příspěvek.

Tento zavedený systém hodlá ministerstvo průmyslu zásadním způsobem změnit. Z návrhu novely zákona o podporovaných zdrojích energie vyplývá, že nově by měla být stanovena pevná sazba bez ohledu na spotřebovanou elektřinu.

„Podstatou změny je výběr poplatku založený na rezervovaném příkonu. Výše poplatku tedy nebude odvislá od množství spotřebované elektřiny,“ uvedlo ministerstvo průmyslu.

Rozhodne velikost jističů

Základním parametrem pro určení výše plateb bude u odběratelů hodnota rezervovaného příkonu na hladině vysokého a velmi vysokého napětí. U spotřebitelů na hladině nízkého napětí bude tato hodnota spojená s velikostí jejich jističů.

Podle Aliance pro energetickou soběstačnost a České průmyslové fotovoltaické asociace ovšem tato změna může mnohým domácnostem výrazně zvýšit účty za proud. Rodina, která dosud s elektřinou šetřila, může rázem platit za obnovitelné zdroje víc, respektive stejně jako domácnost se stejným jističem, která ale dosud spotřebovávala větší množství proudu.

„Například důchodce-vdovec má výrazně nižší spotřebu než sousední rodina se třemi dětmi. Nebo majitel chaty, který tam jezdí jen občas. Teď by všichni mohli za podporované zdroje platit stejně, ačkoli jejich spotřeba je různá,“ uvedl pro ECHO24.cz Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost.

Nový systém fixních plateb na odběrné místo navíc podle Sedláka neumožní domácnostem šetřit. „Pokud by došlo k přesunu všech regulovaných plateb, tedy i za distribuci, na fixní poplatek, bude to prospěšné zejména pro velké elektrárenské společnosti, které tak budou mít zajištěný trvalý a předvídatelný příjem,“ dodal.

Čtěte také: Obnovitelný Absurdistán. Z našich daní chceme přispívat i cizím solárníkům

Sedlák uvedl, že ministerstvo zatím nepředstavilo žádné podrobnosti o konkrétním nastavení nového mechanismu. To má vyplynout až z prováděcí vyhlášky. Teprve podle ní lze podle Sedláka posoudit přesné dopady nového systému platby za obnovitelné zdroje.

My za to nemůžeme, to Brusel

Ministerstvo průmyslu tvrdí, že nový mechanismus bude maximálně spravedlivý a že domácnosti budou dál platit za „zelený“ proud stejně.

„Navržený systém je konstruovaný takovým způsobem, aby zatížení konečných zákazníků bylo spravedlivé a odstupňované podle jejich skutečného příspěvku k zatížení elektrizační soustavy,“ uvedlo ministerstvo. „Všechny změny budou provedeny takovým způsobem, aby hlavně u domácností a maloodběratelů neznamenaly nárůst plateb při srovnatelném odběru elektřiny.“

Podle ministerstva už podobný krok provedly Rakousko a Slovinsko. Úřad ministra Jana Mládka (ČSSD) tvrdí, že tuto změnu si vymohla Evropská komise, podle níž byl dosavadní systém výběru poplatku na principu spotřebu potenciálně diskriminační – s ohledem na dovoz elektřiny.

„Systém výběru poplatku na základě spotřeby představuje podle komise umělé zatížení dovážené elektřiny další platbou, a takový postup není v souladu s obecnými principy volného obchodu se zbožím a službami v rámci Evropské unie,“ uvedlo ministerstvo.

Dodalo, že nový systém může být impulsem pro zákazníky, aby zvážili, jestli jejich připojovací kapacita je opravdu nezbytná a nemohla by být snížena, aby ušetřili.

Sdílet:

Hlavní zprávy