Další vymbombardovaná nemocnice v Sýrii, šlo o ruský letecký útok

Desítky mrtvých, stovky raněných

Další vymbombardovaná nemocnice v Sýrii, šlo o ruský letecký útokNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Při náletech v noci na úterý, které mají nejspíš na svědomí ruské letouny, zahynulo v syrském povstaleckém městě Idlib přes 60 civilistů, uvedla turecká diplomacie. Dalších asi 200 lidí bylo zraněno. Opoziční aktivisté ze Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) informovali o 23 obětech ruských leteckých úderů. Šlo podle nich o nejsilnější bombardování města od konce února, kdy bylo uzavřeno příměří mezi vládou a rebely. Rusko se proti narčením okamžitě ohradilo s tím, že žádné nálety v Idlibu nepodniklo.

Letecké údery se podle aktivistů zaměřily na několik cílů, jeden z nich se nacházel poblíž nemocnice. Mezi mrtvými je sedm dětí, uvedl Ramí Abdar Rahmán ze SOHR. Počet obětí se nejspíš ještě zvýší, záchranáři stále pátrají v troskách zničených budov. Turecké ministerstvo zahraničí v této souvislosti vyzvalo ve svém prohlášení mezinárodní společenství, aby začalo řešit „neomluvitelné“ zločiny, které páchají Rusko a Sýrie.

„Ruské letouny nepodnikly žádnou bojovou misi, žádný nálet v provincii Idlib,“ reagoval ale mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov, jeho výrok zveřejnil server Russia Today.

Na sociálních sítích kolují záběry chlapce, kterého záchranáři vyprostili po třech hodinách ze sutin a který se stal symbolem nočních útoků.

Město Idlib je pod kontrolou organizace Džajš al-Fatah (Armáda dobytí), což je koalice skupin bojujících na západě a severu Sýrie. Nejznámějším členem této koalice je Fronta an-Nusra, která je napojená na teroristickou síť al-Káida.

V neděli odstoupil hlavní mírový vyjednavač syrské opozice ze své pozice po neúspěchu ženevských mírových rozhovorů, které iniciovala OSN s cílem přinést politické řešení občanského konfliktu. Rozhovory měly také přinést zmírnění utrpení Syřanů žijících v oblastech kontrolovaných povstalci, které obléhají vládní síly. Muhammad Allúš, který je zároveň zástupcem mocné povstalecké skupiny Džajš Islám, uvedl, že se během mírových rozhovorů nepodařilo zajistit propuštění tisíců zajatců a vězňů. Vládnoucí režim v Sýrii navíc nepřistoupil na politické reformy spojené s odchodem prezidenta Bašára Asada.

V Sýrii má od února platit příměří, ale místo toho tam přibývá bojů. Zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura usiluje o uspořádání dalšího kola mírových rozhovorů, jeho termín ale zatím nebyl stanoven.

Rusko vyslalo vojenský kontingent do Sýrie loni v září. V polovině letošního března prezident Vladimir Putin oznámil, že se část jednotek ze země stáhne. Syrská organizace pro lidská práva dostává informace od široké sítě svých zdrojů uvnitř Sýrie. Zda za útoky stojí Syřané, Rusové nebo Američany vedená koalice, SOHR určuje podle místa náletů, typů letadel či použité munice.

Čtěte také: Islámský stát obsadil část území na severu Sýrie

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články