V Somálsku mají první bankomat, místní měnu ale nevydává

V Somálsku mají první bankomat, místní měnu ale nevydává
Historicky první bankomat v Somálsku Foto: Facebook, Salaamsomalibank
2
Svět
Echo24
Sdílet:

Historicky první bankomat v Somálsku byl umístěn do jeho hlavního města Mogadiša. „Nová“ technologie ve městě vyvolává smíšené pocity. Někteří si s bankomatem nevědí rady, jiným se nelíbí, že z automatu dostanou jen americké dolary.

Vynález, který např. ve Spojených státech funguje od konce 60. let, dorazil do somálského Mogadiša. Bankomat Salaam Somali Bank byl instalován do hotelu Jazeera Palace Hotel nedaleko letiště v hlavním městě. Podle zpravodaje BBC Mohameda Moalima budí bankomat v některých místních nedůvěru. Řada z nich nic podobného neviděla a nedokáží ho tudíž obsluhovat.

Bankomat somálské banky poskytuje jen americké dolary, místní somálské šilinky (SOS) zatím nevydává. Lokální měna je v dlouhodobém úpadku i kvůli táhlým občanským válkám. Mírný růst zaznamenal somálský šilink v uplynulých letech, z téměř osmi českých korun za tisíc SOS před deseti lety posílil na současných 30 korun za tisíc šilinků. Americká měna je zde nicméně považována za druhou neoficiální a je široce přijímaná ve všech sférách obchodu.

Podle ředitele hotelu, ve kterém se první somálský bankomat nachází, není novinka tolik využívaná. „Většina hostů ani netuší, že je v Somálsku bankomat. Místní obyvatelé většinou ani nemají kreditní nebo debetní karty, aby ho mohli použít,“ řekl Justus Mulinge Kisaulu CNN.

Podle manažera Salaam Somali Bank bude somálský šilink brzy k dispozici v mogadišském automatu na peníze. „V budoucnu možná k výběru zpřístupníme i další měny. Somálci v exilu i cizinci tento krok vítají, v Mogadišu plánujeme bankomatů rozmístit více,“ řekl BBC marketingový ředitel somálské banky Moallim Abukar.

Čtěte také: Kdo ubytuje uprchlíka, dostane 30 eur denně

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit