AKTUALIZOVÁNO

Pražská koalice definitivně končí. Je to rozvod, říká ČSSD

,

Co dál na magistrátu?

Témata: , , ,

Koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) v Praze definitivně skončila. Zástupci ČSSD uvedli, že ztratili důvěru v Trojkoalici a situaci označili za rozvod. ,,Naše důvěra v Trojkoalici je na bodě mrazu. Nedovedeme si představit další spolupráci,“ uvedl Karel Březina, předseda klubu zastupitelů ČSSD. Konec koalice potvrdil i lídr Trojkoalice Petr Štěpánek ze Strany zelených. Hnutí ANO zatím své vyjádření neposkytlo, o novém vývoji bude v úterý večer jednat.

Zástupci ČSSD opustili dnešní jednání předčasně s tím, že příčinou rozpadu koalice je hlasování Trojkoalice na jednání zastupitelstva minulý týden. „Hlasovali proti všem dohodám,“ řekl lídr ČSSD Miloslav Ludvík. ,,Koaliční partneři si mají důvěřovat, nikoliv podvádět. A to, co provedla Trojkoalice na posledním jednání, byl podvod,“ uvedl Březina s tím, že si ČSSD si nedovede představit další možnou koaliční spolupráci. ,,Jsme svědky regulérního rozvodu,“ dodal Ludvík.

Zástupci ČSSD po jednání na své tiskové konferenci řekli, že jsou připraveni k vyjednávání s případnými partnery o nové podobě koalice. ,,Chceme ukončit politikaření. Chceme pro Prahu to nejlepší vedení, které se bude zabývat problémy, bude se opírat o co největší většinu. Jsme ochotni jednat s každým klubem, který bude ochotný na toto přistoupit a bude ochotný jednat,“ prohlásil Březina. „Začínáme s čistým stolem,“ doplnil ho Ludvík.

Trojkoalice chce jednat s Piráty, TOP 09 i ODS

Koalice je mrtvá i podle Trojkoalice. „Došlo na naše slova, že koalice je mrtvá,“ řekl starosta Prahy 4 a předseda klubu Trojkoalice Petr Štěpánek. Rovněž uvedl, že radní za Trojkoalici zatím zůstávají ve svých funkcích. Také Trojkoalice je připravena jednat s dalšími politickými stranami v zastupitelstvu. Štěpánek řekl, že se Trojkoalice chce sejít s opozičními Piráty, TOP 09 i ODS.

Hnutí ANO zatím pouze oznámilo, že se v úterý večer sejde jeho pražské předsednictvo. Vedení pražské buňky bude stejně jako minulý týden jednat o situaci na pražském magistrátu a o záležitostech před sněmem, který bude v sobotu nominovat nového předsedu kraje za odcházející Radmilu Kleslovou. „Jde o přípravu na krajský sněm a na programu jsou samozřejmě také výsledky, které přinesou vyjednavači ohledně koalice,“ uvedl místopředseda Matěj Fichtner.

Krize probíhá od října

Koaliční krizi odstartovalo říjnové jednání zastupitelstva, kdy byli odvoláni čtyři z jedenácti radních, a to i hlasy koalice. Byl mezi nimi náměstek primátorky Matěj Stropnický (SZ) a radní Michal Hašek (ANO), Hana Nováková a Irena Ropková (obě ČSSD). S návrhem na odvolání radních přišel předseda zastupitelského klubu TOP 09 Václav Novotný. Deklarovaným důvodem bylo špatné fungování města.

V pětašedesátičlenném zastupitelstvu má hnutí ANO od podzimních voleb 17 mandátů, 12 klub TOP 09 a nezávislých. Po osmi je zastupitelů Trojkoalice, ODS a ČSSD. V zastupitelstvu jsou dále čtyři Piráti, čtyři komunisté a čtyři nezávislí. Koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice dosud měla na pražské radnici většinu jediného hlasu.

Čtěte také:

Budeme dál jednat, shodla se pražská koalice. Přišla i Krnáčová

‚Matěj musí odejít.‘ Stropnického odepisuje už i Trojkoalice

Přejít na diskusi